En iyi 5 Virüs Şakası

Sizler için derlediğimiz bilgisayar şakalarından En iyi 5 Virüs Şakası ile eğlenceli zaman geçirebilirsiniz.

Bilgisayar şakaları her zaman popülerdir. Bilgisayar şakalarından en popülerleri ise sahte virüs şakalarıdır. Arkadaşlarınıza ve çevrenizdeki kişilerin bilgisayarında bazı değişiklikler yaparak onun kısa süreliğine çileden çıkmasını izleyebilirsiniz. Eğlenceli zaman geçirmeniz için sizlere En iyi 5 Virüs Şakası ‘nı derledik.

Bu yazıda değineceğimiz virüs şaka kodları ve virüs şaka programları tamamen şaka amaçlıdır. Bilgisayara asla zarar vermez.

En iyi 5 Virüs Şakası

Sizle sunacağımız En iyi 5 Virüs Şakasının tamamı Windows yüklü bilgisayarlarda için geçerlidir. Mac bilgisayarlarda ve mobil cihazlarda çalışmaz.

BAT Dizini Sahte Virüsü

En iyi 5 Virüs Şakası

Bu linki sağ tıklayıp “Bağlantıyı farklı kaydet” e tıklayın. Farklı kaydetme tipi olarak da “Tüm Dosyalar” ı seçin. Sonra farklı kaydettiğiniz dosyanın adını arkadaşınızın açacağı bir isimle süsleyin. Ardından da dosya uzantısını “.txt”den “.bat” a çevirin.

Dosyanın bilgisayara yapacağı şey ise açıldığında bir süre yazılar döndürüp bilgisayarı otomatik kapatmaya alması olacaktır. Yeterince güldükten sonra “Windows tuşu+R” ye basıp “shutdown /a” yazmanız yeterli. Bu kapatma işlemini anında durduracaktır.

Sahte Mavi Ekran

En iyi 5 Virüs Şakası

Bu linki yukarıdaki ile aynı şekilde sağ tıklayıp farklı kaydediyorsunuz. Ardından uzantısını “.txt”den “.bat” a çeviriyorsunuz.

Dosyayı çalıştırdığınız anda bilgisayarın mavi ekran vermesini sağlıyor. Bilgisayarınızı yeniden başlattığınız anda da ortada hiç bir sorun kalmıyor. Yalnız bu şakayı yapacağınız kişiye yaparken eğer önemli çalışmaları varsa onları kaydedip bu şakayı yapmanızı tavsiye ederiz. Şaka yapacaksınız diye arkadaşınızın önemli çalışmasının kaybolmasını istemezsiniz.

 

EICAR Test Dosyası Şakası

En iyi 5 Virüs Şakası

EICAR Test dosyası aslında antivirüs programlarının etkinliğini test etmek için kullanılan bir test dosyası. Bilgisayarınız için tamamen zararsız.

Şaka yapmak istediğiniz arkadaşınızın bilgisayarına bu dosyayı indirebilir ve anında paniklemelerini sağlayabilirsiniz. EICAR Test Dosyasını indirmek için bu linke tıklamanız yeterli.

Uzun Süren Sahte Güncelleme Şakası

En iyi 5 Virüs Şakası

FakeUpdate, farklı işletim sistemlerinin güncelleme görüntülerini gerçekten güncelleme yapıyormuşcasına göstermeye yarayan bir web sitesi.

Siteyi açın, arkadaşınızın işletim sistemine uygun olan güncellemeyi seçin, site tarayıcınızda açıkken klavyenizden F11 tuşuna basarak siteyi tam ekran yapın ve arkanıza yaslanıp olanları izleyin. FakeUpdate’e bu bağlantı üzerinden ulaşabilirsiniz.

Hata Penceresi

En iyi 5 Virüs Şakası

Öncelikle bilgisayarınızdan “NotePad” uygulamasını açın. Açtığınız NotePad sayfasında yazı yazabileceğiniz alana şu kodu kopyalayın:

x=msgbox("Mesaj Kutusunda çıkmasını istediğiniz başlık", (Buton için gerekli sayı)+(İkon için gerekli sayı), "Hata Pencerenizde yazmasını istediğiniz hatanın yazısı")

İkon ve butonların olduğu yere parantezli yerleri silip, karşılığına doğru sayı değerini gireceğiz. Butonlar kişinin tıklayıp işlem yapacağı “Tamam” ya da “Kapat gibi seçenekler. Hangi butonların olmasını istediğinize göre sıralı liste ve karşılığı şöyle:

 • 0 —  Sadece”Tamam” butonu
 • 1 — “Tamam” ve “Kapat” butonu bir arada
 • 2 — “İptal”, “Yeniden Dene”, ve “Önemseme” butonu bir arada
 • 3 — “Evet”, “Hayır”, ve “Kapat” butoları bir arada
 • 4 — “Evet” ve “Hayır” butonları bir arada
 • 5 — “Yeniden Dene” ve “Kapat” butonları bir arada

İkonlar ise hata ekranınızdaki hataların ne seviyede olduğunu gösteren görseller. İkonlar için sayı değerleri ve karşılığı ise şöyle:

 • 0 — İkon Yok
 • 16 — Kritik Hata İkonu
 • 32 — Soru İşareti İkonu
 • 48 — Dikkat İkonu
 • 64 — Bilgi İkonu

Yani örnek olarak şöyle yazabilirsiniz:

x=msgbox("Bir Hata Oluştu", 5+48, "Bilgisayarın kapatılması gerekiyor")

İsterseniz hata pencerenizin bir seçenek seçildikçe yeni hata penceresi çıkartmasını sağlayabilirsiniz. Yukarıda verdiğim metni “NotePad” penceresi içerisinde bir alt satıra yeniden kopyalarsanız, hata penceresi kapatıldığında, kaç alt satıra kopyaladıysanız o kadar arka arkaya hata verir. Örnek olarak şöyle bir görüntünün olması gerekiyor:

En iyi 5 Virüs Şakası

Her şey hazırsa yapmanız gereken tek şey “Dosya” seçeneğinden “Farklı Kaydet” e tıklamanız, dosyanın “.txt” olan uzantısını “.vbs” olarak değiştirmeniz, farklı kaydetme tipine de “Tüm Dosyalar” olarak seçmeniz. İster siz dosyayı çalıştırın ve arkadaşınızın bunlardan kurtulmaya çalışmasını izleyin, ister yukarıda “Bonus” maddede anlattığımız gibi dosyayı masaüstüne kısayol atayıp, ikonunu “Chrome” ikonuyla değiştirin ve arkadaşınız her tıkladığında neye uğradığını şaşırsın.

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu