En iyi 7 Ücretsiz Blog Açma Siteleri

Eğer yeni bir blog açmayı düşünüyorsanız Wordpress ve Blogger’ında dahil olduğu en iyi 7 ücretsiz blog açma siteleri size blog açmak konusunda yardımcı olacaktır.

Blog, en sade ifadeyle sıklıkla güncellenen bir çevrimiçi (online, internette yayınlanan) kişisel günlüktür. Blog yazarlığı sadece harika bir eğlence değil, aynı zamanda kendinizi benzersiz bir şekilde ifade edebileceğiniz bir blog ile başkalarına yardımcı olabilir, alanınızda uzmanlaşabilir ve hatta para kazanabilirsiniz.

Her web sitesinin yöneldiği bir konu bulunmaktadır. Blog siteleri de belli konular etrafında yazılarını yayınlarlar. Ülkemizde en popüler blog çeşitleri makyaj, yemek, teknoloji, kültür ve sanat alanına yönelmiş olan bloglardan oluşmaktadır. Bununla birlikte herhangi bir konuya yönelmeyip genel başlığı altında da bir blog sitesi açabilirsiniz.

Adım adım blog nasıl açılır konusundaki makalemizi de okumanızı öneriyoruz.

Şimdi blogunuzu oluşturabileceğiniz bu konuda size ücretsiz servisler sunan sitelere geçelim.

Ücretsiz Blog Açma Siteleri

En iyi 7 ücretsiz blog açma siteleri listeizde öncelikle Wordpress ve Blogger alternatifi blog açma sitelerine yer verdik.

Medium

En iyi 7 Ücretsiz Blog Açma Siteleri

Medium, bloglamanın özüne adanan bir platformdur. Blog yazarlarının blogların tasarımını, yorumların görünümünü ve genel olarak blogların yapısını önemsemelerini gerektirmez. Medium’da ister web üzerinden isterseniz de hem iOS hem de Android platformlarına özel mobil uygulamalarını kullanarak yazabilirsiniz ve başlamak için bir hesaptan fazlasına ihtiyacınız yoktur.

Açılan blogların tamamı, Twitter’da olduğu gibi Medium’da barınmaktadır. Blog açmak ücretsizdir ancak özel bir alan adına geçmek isterseniz Medium, bunun için sizden bir ücret talep etmektedir. Hashtag kullanabilir, vurgulama yapabilir ve yorumlara yanıtlar vererek diğer kişiler ile iletişim kurabilir ve kitlenizi genişletebilirsiniz.

Medium, kelimeleri basit bir kağıda dökmekten zevk alanlar için muazzam bir blog oluşturma sitesidir. Medium’un harikulade tasarımına zaten kısa sürede aşina olacak ve onun haricinde bir yerde yazmak istemeyeceksiniz.

Tumblr

En iyi 7 Ücretsiz Blog Açma Siteleri

Tumblr, etkili bir mikroblog platformudur. Tumblr kullanarak çok basit bir şekilde video, görsel, ses klibi, düz bir metin (içine görsel/fotoğraf da eklenebilir) veya bağlantılar paylaşabilirsiniz. Tumblr hem web üzerinden hem de iOS/Android platformlarında kullanılabilir. Twitter’daki “retweet” özelliğinde de olduğu gibi diğer Tumblr kullanıcılarının paylaşımlarını yeniden bloglayabilirsiniz.

Tumblr’ın temel işlevleri ücretsizdir fakat harici barındırma veya daha şık temalar için kullanıcıdan belirli bir ücret talep edilmektedir.

Tumblr, diğer Tumblr kullanıcıları ile iletişim kurmak için inanılmaz kolaylıklar sağlıyor. Kullanıcılara özel mesaj gönderebilir, onları takip edebilir, paylaşımlarına yorum yapabilir veya paylaşımlarını yeniden bloglayabilirsiniz.

Blogunuz eğer yetişkinlere yönelik ise blogunuzu yetişkinlere yönelik olarak işaretleyebiliyorsunuz. Benzer şekilde, eğer yetişkinlere yönelik içerikleri görmek istemiyorsanız, ayarlardan güvenli modu aktifleştirmenizi öneriyoruz. Güvenli mod, 18 yaşın altındaki kullanıcılarda otomatik olarak aktiftir ve 18 yaşına kadar da de-aktif bırakılamaz.

Wix

En iyi 7 Ücretsiz Blog Açma Siteleri

Bir tane daha sosyal medya platformuna dahil olmak istemiyorsanız, basitçe oluşturulabilen (ve belki e-ticaret sitelerine de uyumlu olan), bağımsız, özelleştirilebilir bir blog açma sitesini görmek istiyorsanız, Wix, sizin için mükemmel bir seçim olabilir.

Ücretsiz planı kullanırsanız, siteleriniz Wix’in sunucularında barındırılır. Wix’in ücretsiz ve ücretli olmak üzere iki üyelik tipi vardır. Ücretli üyelik için 18$/aylık ödeme yapmanız gerekmektedir. Wix’in yerleşik bir topluluğu yoktur fakat içerik tanıtımı ve SEO için iyi imkanları sunar.

Joomla

En iyi 7 Ücretsiz Blog Açma Siteleri

Joomla, açık kaynaklı bir bloglama platformudur fakat diğerlerinden farklı olarak, Joomla, sadece 90 gün boyunca ücretsizdir. 90 günün sonunda ödeyeceğiniz ücret, blogunuzun performansına bağlı olarak artabilmektedir ve bunun yanında, harici barındırma ücretini de ödemeniz gerekmektedir.

Joomla’nın bazı temaları mobil uyumlu bazı temaları değildir. Platformda yerleşik olarak e-ticaret, analiz özelliklerini ve SEO eklentilerini görebilirsiniz.

Joomla’nın bu özelliği, WordPress.com ve WordPress.org farklılıkları ile benzerdir; yani Joomla’yı da ücretsiz olarak indirip, kendi sunucunuza yükleyebileceğiniz bir sürümü bulunmaktadır.

Ghost

En iyi 7 Ücretsiz Blog Açma Siteleri

Ghost, basit ve şık bir arayüz ile bloglama imkanı sunmaya odaklanmış açık kaynaklı bir platformdur. Ghost, tamamen gelişmiş bir içerik yönetim sisteminin kullanımına hazır olmayanlar için ideal bir blog oluşturma sitesidir.

Ghost’un yazım yanlışlarını veya kodlama hatalarını hemen düzeltmenizi belirten canlı bir önizleme aracı vardır. Ghost kullanıcıları, 100’ü aşkın tasarım şablonuna ve HTML özelleştirmelerine ulaşabilmektedir. SEO optimizasyon araçlarının yanı sıra yerleşik analitik ve reklam entegrasyon araçları da bulunmaktadır.

Ghost, özel alan adlarının dışında sizden hiçbir ücret talep etmemektedir. Ghost’un Premium özelliğini kullanmak için aylık 19$ ödemeniz gerekiyor.

Tasarımda özgürlük ve basit bir kullanım isteyen kullanıcılar mutlaka Ghost’u kontrol etmelidir. E-ticaret gibi işlevlere ihtiyaç duyan veya çok fazla eklenti isteyen kişiler için ideal olmadığını da söylemeliyiz.

Blogger

Blogger.com, Google tarafından sunulan ücretsiz blog oluşturma platformudur. Google size yazı yazmak ve yayınlamak için her türlü imkanı sunmaktadır. Bunun dışında Google’ın AdSense platformundan yararlanarak blog adresinizden para kazanma şansını elde edebilirsiniz.

Blogger.com ücretsiz olmasına rağmen size mobil kullanımda avantajlar sunabilecek bir platformdur. Bununla birlikte ücretli bir biçimde satın aldığınız alan adını tanımlayabilme imkanına sahip olursunuz. Blogger.com bant genişliği gibi teknik konularda sıkıntı yaşamanızı sağlamayacaktır.

WordPress

WordPress.com, WordPress ekibi tarafından sunulan ücretsiz blog oluşturma platformudur. Bu platformu aynı ekibin sunduğu WordPress.org ile karıştırmamak gerekir. WordPress.com size kolayca içerik oluşturma ve yayınlama imkanı sunar. Ancak, blog adresinizden para kazanmak istiyorsanız WordPress.com size bu konuda yardımcı olamayacaktır çünkü platform reklam yayınlama konusunda size izin vermemektedir.

WordPress.com, depolama ve özelleştirme gibi bir takım konularda kısıtlamalara sahiptir. Bu kısıtlamalarla uğraşmak istemiyorsanız bu platformdan uzak durmanız daha doğru olacaktır.

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu