1. Ana Sayfa
  2. OYUN
  3. En İyi Futbol Oyunu Hangisi FIFA mı PES mi?

En İyi Futbol Oyunu Hangisi FIFA mı PES mi?

En İyi Futbol Oyunu Hangisi FIFA mı PES mi? 4

Oynanışın kalbindeyse yeni serbest vuruş ve korner sistemi var. Artık set parçalarıyla birlikte şutların kullandığınız oyuncunun hızı ve gücüne göre, kimi pozisyonlardaysa sahadaki konumuna göre değiştiğini göreceksiniz. Bunun dışında oyuna çok etki etmeyecek yeni mekanikler kullanıldığını söylüyor EA; bu pozisyonların değeri oyuncunun performansına göre ortaya çıkacak. Kısacası top yine oyuncularda. Her yeni oyunla beraber gelişen yapay zeka yine FIFA 17’de biraz daha akıllanmış gibi gözüküyor.

Frostbite motoruna geçiş yapmak kuralları baştan yazmasa da saha üzerinde oyuna daha geniş bir hakimiyet sunuyor. EA için oyunda yer alan pek çok resmi sahanın geliştirilmesi çok fazla zaman ve para demekti, Frostbite ile birlikte güncel motorun kullanılması tasarımcıların daha rahat hareket edebilmelerini sağlayacak. Ayrıca geliştiriciler de daha rahat bir şekilde yeni hareketler, yüz animasyonları ve saha fiziği üzerinde çalışabilecek. EA bu noktada kesinlikle daha önce hiç elde etmedikleri bir yelpazeye sahip olduklarını söylüyor. Sahanın daha iyi işlenmesi ve grafiksel gelişmeler dışında yeni motorun esas güçlendireceği kısım herkesin merak ettiği “The Journey” isimli senaryo modu olacak.

The Journey’de hayali bir futbol oyuncusu olan Alex Hunter’ın liglerdeki macerasını ve bu yolculukta tanışacağı ünlü isimlerle olan ilişkisini göreceğiz. Daha önceki kariyer modlarının aksine bu yolculukta şaşırtıcı bir şekilde RPG elementleriyle de karşılaşacaksınız. Mass Effect’in hikaye örgüsünden esinlenilen ve daha önce herhangi bir futbol oyununda görmediğimiz mekanlar, diyaloglar ve oyuncu geliştirmeleri olacak.

Senaryo modunu E3’te deneyen oyuncular ve sektör insanları ilk 15 dakikanın gayet tatmin edici olduğunu söylüyorlar. Maçtan önce soyunma odasında başlıyor ve karakterinizin baş rakibiyle tanışıyormuşsunuz. Bu noktada RPG elementlerinin de devreye girdiğini söyleyebiliriz. Maça geçince ise oynanış tamamen FIFA 16’nın kariyer moduyla aynıymış. Takımdansa tek bir oyuncuyu kontrol ediyorsunuz, maç öncesi ve sonrasında da yorumlara göre hikayede ilerliyorsunuz. Sunulan diyalog seçeneklerinin en beğenilen yanı hepsinin mantıklı oluşuymuş. Hepsi o anki duruma göre olan ve seçiminize göre geleceği etkileyebilecek yorumlar. Seçeneklerin arasında sırıtan veya çok alakasız, “öylesine” olan cümlelerin olmaması da umut vaat edici.

Yorum Yap

Yorum Yap