En iyi internet hız testi nasıl yapılır?

En iyi internet hız testi nasıl yapılır?

İnternet hızımı nasıl anlarım, telefonlar için en iyi hız testi uygulaması hangisi gibi sorular kafanızı kurcalıyorsa size en iyi internet hız testi nasıl yapılır anlatalım.

İnternet hız testi yaparak kullandığımız servis sağlayıcı yada operatörümüz tarafından bize vaat edilen internet hızına sahip olup olmadığımızı kolayca anlayabiliriz.

Ancak internet hız testi yaparken doğru sonuca ulaşmak için bazı dikkat edilmesi gereken noktalar vardır.

En iyi internet hız testi nasıl yapılır?

İnternet hızı testi için en iyi ve en doğru sonuç verdiğine inanılan site Ookla’nın speedtest.net sitesidir.  İnternet hız testini hem speedtest.net web sitesinden hemde IOS ve Android uygulaması ile telefonlarımızdan yapabiliriz.

Telefonlar için en iyi hız testi uygulaması olan Speedtest’i aşağıdaki PlayStore ve AppStore linklerimizden telefonlarınıza indirebilirsiniz.

Speedtest by Ookla
Speedtest by Ookla
Developer: Ookla
Price: Free
Speedtest by Ookla
Speedtest by Ookla
Developer: Ookla
Price: Free+

İnternet hızını test ederken doğru sonucu elde edebilmek için bazı hususlara dikkat edilmesi gereklidir.

1 Modeminizi yeniden başlatmalısınız. Modeminiz uzun süre kesintisiz çalıştığı için işlemcisi ve RAM’i yorulur. Modemi yeniden başlattığınızda modem tam performans ile çalışacağından internet hızınızı tam ve doğru olarak ölçebilirsiniz.

2 İnternete sadece internet hızınızı ölçeceğiniz cihaz bağlı olsun. Aksi durumlarda, diğer cihazlar da modeme bağlanıp, güncelleme veya arka plan yenilemesi yapıp internet hızınızı doğru bir şekilde ölçmenize engel olabilirler.

3 İnternet testi yapılacak cihazda yeniden başlatılmalı. Modemden sonra test yapacağınız cihazında tam performanslı çalışması için yeniden başlatın.

4 Kullandığınız antivirüs yazılımızını bir süre deaktif edin.

5 Tarayıcınızın önbelleğini temizleyin . İnternet testini tarayıcı üzerinden yapacaksanız mutlaka internet hız testi yapmadan önce önbelleği temizleyin ve yüklü olan eklentilerin hepsini devre dışı bırakın.

Tüm bunları yaptıktan sonra Speedtest sitesine girdikten ya da uygulamasını yükleyip açtıktan sonra, internet hızı testini başlatmak için yapmanız gereken tek şey, “Begin Test” butonuna tıklamak.

Daha sonra internet hızı testi başlayacak ve testin sonunda ping süresi, download ve upload hızları sonuç olarak gösterilecek.

En iyi internet hız testi nasıl yapılır?

 SpeedTest ile En iyi internet hız testi nasıl yapılır yazımız burada sona erdi.
Sosyal Medyada Paylaşın:
Kaynak:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Yorum yazmak için giriş yapmalısın