1. Ana Sayfa
  2. WiNDOWS
  3. En iyi Not Tutma Programları

En iyi Not Tutma Programları

En iyi Not Tutma Programları

Not tutma alışkanlığı olanlar ve Not Defteri alternatifi arayanlar için en iyi not tutma programlarını sunacağız.

Bilgisayarda yazı yazmak için sayısız alternatif var ama sadeliği ve kullanım kolaylığı nedeniyle Windows‘un emektar Not Defteri uygulaması bugün hale en popüler seçeneklerden biri. Fakat sizin ihtiyacınız Not Defteri’nin sunduklarından daha fazlaysa aşağıdaki en iyi ücretsiz Not Defteri alternatiflerine bir göz atmanızda fayda var.

Evernote

not tutma programları

Evernote not almanızı ve internette gördüğünüz faydalı içerikleri kaydetmenizi sağlayan bir uygulamadır. Notlarınızı, fikirlerinizi, yapılacaklar listenizi bütün cihazlarınızdan oluşturup düzenleyebilirsiniz. Kişisel kullanım için ücretsiz olan Basic sürümünü tercih edin. Ekibinizle çalışmak isterseniz Evernote Business sürümünü satın almalısınız. Dünya genelinde en çok tercih edilen not alma uygulamasıdır.

Quip

not tutma programları

Quip ücretsiz olarak kullanabileceğiniz bir modern kelime işlemci uygulaması. Quip programını hem bilgisayarınızda hem de telefon veya tabletinizde kullanabilirsiniz. Programı indirdikten sonra kullanmak için ücretsiz bir hesap oluşturun. Oluşturduğunuz belgeler online olarak depolanacaktır. İnternet bağlantısına sahip olduğunuz başka bir bilgisayardan ya da telefonunuzdan vs. belgelerinize ulaşıp değişiklikler yapabilirsiniz.

Uygulamanın en önemli özelliklerinden biri ekip çalışmasını mümkün kılması. Quip belgelerini ekip arkadaşlarınız görüntüleyip düzenleyebilir. Bu nedenle hem yalnızca kendiniz için hem de ekibiniz için Quip tercih edebileceğiniz uygulamalar arasında ilk sıralarda yer alıyor. Quip ile not alın, yapılacaklar listesi düzenleyin ve şirketinizde işbirliği yapın. Projelerinizi evde veya işyerinde düzenlemek için klasörleri paylaşın.

Standard Notes

not tutma programları

Standard Notes kullanımı kolay, sade bir not uygulaması. Programı çevrimdışı olarak kullanabileceğiniz gibi bir hesap oluşturarak notlarınızın internette depolanmasını sağlayabilirsiniz. Bütün cihaz ve platformlar için kullanabileceğiniz bir not aracı arıyorsanız uygulamayı denemeyi ihmal etmeyin. Windows, Linux, Mac, iOS, Android uygulamaları bulunuyor. Standard Notes uçtan uca şifreleme kullanır. Notlarınızı sizden başka kimsenin okuması söz konusu olmaz.

Notion

not tutma programları

Notion Quip ile benzerlikleri olan bir uygulama. Trello adlı proje yönetim uygulaması için de sağlam bir alternatif olduğunu söyleyebiliriz. Quip, Trello, Google Docs, Evernote, Asana, Workflowly platformlarından belgelerinizi içe aktarabilirsiniz.

Yazın, planlayın, ekibinizle organize bir şekilde projenizi yürütün. Bütün bunlar için Notion size yeterli olacaktır. Windows ve Mac programları iOS ve Android uygulamaları sayesinde bütün platformlarda kullanabilirsiniz.

Joplin

not tutma programları

Joplin açık kaynak kodlu ücretsiz bir not tutma ve yapılacaklar listesi oluşturma programı. Bilgisayarınızda ve telefonunuzda senkronize şekilde kullanabilirsiniz.

Wunderlist

not tutma programları

Wunderlist, pazardaki rakibi Evernote ile benzer özelliklere sahip bir uygulama. Hem arayüzünün hem de kullanıcı deneyiminin gayet iyi olduğu uygulama ile birçok işinizi tek bir kanal üzerinden halledebiliyorsunuz. Özellikle iş yoğunluğu çok olan ve bu nedenle yapacaklarını unutan kişiler için harika bir uygulama. Wunderlist, ister alışveriş listenizi, ister çalıştığınız bir projenizi, isterse gitmeyi düşündüğünüz bir tatilinizi planlayabileceğiniz ve bunu arkadaşlarınızla anlık olarak paylaşabileceğiniz bir uygulama. Örneğin bir gezi rotanız var. Uygulama içinde birlikte seyahat edeceğiniz arkadaşlarınızı ekleyip, herkesin görebileceği ve yazabileceği bir rota çizebilirsiniz. Böylelikle planlamanızı etkin bir şekilde yapabilirsiniz. Ya da bir projenizi çalışma arkadaşlarınızla paylaşıp, iş birliği yapabilirsiniz. Wunderlist’i AppStore, Google Play ve Windows Mağazalarından telefonunuza, tabletinize ya da bilgisayarınıza ücretsiz bir şekilde indirebilirsiniz.

Instapaper

not tutma programları

Tumblr geliştiricilerinden Marco Armet imzalı olan Instapaper, beğendiğiniz bir gazete veya blog yazısını ya da herhangi makaleyi tek bir tıkla uygulama içine atabilmenizi ve daha sonra okuyabilmenizi sağlayan bir uygulama. En önemli özelliği ise, site içinde boğulup yazıya odaklanamamanızı sağlayan reklamlardan ya da görsellerden sıyrılıp, sadece yazıyı kaydedebiliyor olmanız. Ayrıca kaydettiğiniz yazı üzerinde dikkatinizi çeken yerleri kalemle çizebilir ve üzerine notlar alabilirsiniz. Instapaper, okumayı sevenler ve okuduklarını arşivlemek isteyenler için muazzam bir uygulama. Basit ve sade arayüz formu ile kullanıcı deneyimini iyileştirdiğini de söylemek gerekiyor. Telefonlarınızın yanı sıra bilgisayarınızda Google Chrome eklentisini kullanarak, kaydetmek istediğiniz sayfadayken Instapaper butonuna tıklayarak yazıyı Instapaper hesabınıza kaydedebilir ve sonra ister iPhone’dan ister Android cihazınızdan isterse bilgisayarınızdan hesabınıza kaydedilen sayfayı okuyabilirsiniz.

Khan Academy

not tutma programları

Khan Academy, eğitimci Salman Khan tarafından “herkese, her yerde bedava eğitim” mottosuyla kurulmuş, kar amacı gütmeyen bir eğitim kuruluşu. Khan Academy, aritmetikten fiziğe, finanstan sanat tarihine kadar 7000’den fazla içeriğe Türkçe veya Türkçe altyazı imkânı sunan bir internet öğrenim platformu. Her yaşa ve her kitleye hitap edebilecek konu içeriklerine sahip olması en önemli özelliği. Öğrenci, öğretmen, iş adamı ya da ev hanımı; kim olursanız olun Khan Academy’nin tüm eğitim içeriğine tek bir kuruş dahi ödemeden sahip olabiliyorsunuz. İlköğretimden liseye, üniversiteden yüksek lisansa kadar her eğitim profiline uygun olan ders videolarıyla kendinizi dilediğiniz her alanda geliştirebilirsiniz. Örneğin derslerde hocalarınızdan anlamadığınız bir konuyu Khan Academy’nin videolarıyla çok daha iyi anlayabilirsiniz. Ayrıca videoları cihazınıza indirerek internet bağlantınız olmasa dahi izleyebiliyorsunuz. Özellikle okuduğunuz veya ilgilendiğiniz alanlar dışında farklı şeylere yönelmek istiyorsanız Khan Academy bunun için biçilmiş kaftan gibi gözüküyor. Türkiye’den Koç Üniversitesi, Boğaziçi Üniversitesi ve Robert Koleji gibi eğitim kurumlarının desteklediği Khan Academy, zamanla Türkiye’de çok daha etkin bir hale geleceğini umuyorum.

Bundle

not tutma programları

Günlük hayatımızda durmaksızın haber bombardımanına maruz kalıyoruz. Gündem, teknoloji, spor, siyaset ve daha nicesi. Bütün bunları ayrı ayrı kanallardan takip etmek yerine tek bir platform üzerinden haberleri almak mümkün. Bundle, takip etmek isteyeceğiniz haber kategorilerini kişiselleştirebileceğiniz bir uygulama. Bünyesinde ulusal ve uluslararası yüzlerce yayın organını barındıran Bundle, her alanda güncel kalmanızı sağlayabilecek bir uygulama. Son dakika gelişmelerinden anında haberdar olabilir, gazete, dergi ve birbirinden farklı portallara ulaşabilirsiniz. Ayrıca favori köşe yazarlarınızı da takip edebilirsiniz. Türkiye çıkışlı kişileştirilmiş haber uygulaması olan Bundle’ı denemenizde fayda var diyoruz.

 

Yorum Yap
Kaynak:

Yorum Yap