En iyi Ücretsiz Online FPS Oyunları

Bu yazımızda en iyi ücretsiz online FPS oyunlarını sunuyoruz.

FPS türünde efsane olmuş birçok oyun serisi var. Bu yazımızda en iyi ücretsiz online FPS oyunlarını sunuyoruz.

First Person Shooter (FPS) (Birinci Şahıs Nişancı) türü oyunlar oyun dünyasında oldukça popüler. FPS, First Person Shooter-Birinci Şahıs Nişancı türü oyunları tanımlamak için kullanılıyor.

Oyuncunun, oyundaki karakterin gözlerinden oyun dünyasını görebilmesini sağlayan türde görüş açısı, mouse kontrolüyle yapılıyor. Ekranda, kontrol edilen karakterin elinde tuttuğu silah, sağlık çantası ve benzeri oyun unsurları da görülebiliyor.

En iyi Ücretsiz Online FPS Oyunları

Popülerliğini sürekli olarak arttıran FPS oyunları sayısını da her geçen gün artırmaktadır. Bu yazımızda en iyi ücretsiz online FPS oyunlarını sunuyoruz.

Call of Duty: Warzone

En iyi Ücretsiz Online FPS Oyunları

Call of Duty serisinin ilk ücretsiz oyunu aslında 2019’da Android ve iOS’a gelen Mobile sürümüydü. CoD: Mobile’a gelen son büyük güncelleme ile oyunculara sunulan Warzone modu, aslında büyük bir projenin işaretcisi oldu. Mart 2020’de çıkış yapan Call of Duty: Warzone, sadece şu anın değil belki de tüm zamanların en iyi online FPS oyunlarından birisi oldu.

Call of Duty: Warzone nasıl indirilir yazımıza bakabilirsiniz.

PUBG Lite

En iyi Ücretsiz Online FPS Oyunları

Dünya genelinde büyük bir popülariteye sahip olan PUBG Lite oyununda 100 oyuncu bir harita üzerinde hayatta kalmaya çalışıyor. Oyuncular harita üzerine iner inmez silah ve ekipmanlar toplamaya başlıyor. Oyuncular, silah ve ekipman toplarken zamana karşı da mücadele ediyor zira oyun alanı belli bir süre içerisinde sürekli olarak daralıyor. PUBG Lite, 2020 yılında oynamanız gereken bir ücretsiz FPS oyunudur.

Valorant

En iyi Ücretsiz Online FPS Oyunları

MOBA türündeki League of Legends ile tanıdığımız Riot Games, Haziran 2020’de ilk FPS video oyununu piyasaya sürdü. Kısa sürede dünya genelinde oldukça popüler olan Valorant, oyuncular tarafından çok beğenildi. Riot Games’in FPS oyunu çıkış yaptığı gün o kadar yoğun ilgi ile karşılaştı ki oyunun sunucuları kısa süreliğine bakıma alınmak zorunda kalmıştı. Valorant’ın PUBG ve Apex Legends gibi battle royale oyunlarından çok farklı olduğunu belirtelim. Riot Games’in FPS oyunu Counter Strike’a benziyor diyebiliriz.

Ironsight

En iyi Ücretsiz Online FPS Oyunları

Ironsight çıktığı günden bu yana görselliğiyle Call of Duty oyunlarına benzediği için dikkat çekti. Bazı incelemelerde ise oyunun bir diğer ücretsiz FPS oyunu olan Black Squad’ın daha iyi hâli olduğu belirtiliyor.

Oyun her ne kadar turlardan oluşan bir savaş oyunu olsa da bir konusu var. Dünyada yaşanan bir felaket sonucu doğal kaynaklar yetmeyecek düzeye düşüyor. Oyunda bulunan iki grup da kaynaklar için birbirleriyle savaşmaya başlıyor. Savaşın hangi tarafında yer almak istediğiyse oyuncuya kalmış.

Warface

En iyi Ücretsiz Online FPS Oyunları

Crytek hem bizim ülkemizde hem de dünyada birçok oyunseverin hayranlık duyduğu FPS oyunları geliştirmesiyle biliniyor. Geliştirdiği oyunlar arasındaki en popüler olanlarsa şüphesiz Crysis oyunları. İşte Warface de deyim yerindeyse Crytek’in formda olduğu zamanlarda geliştirdiği ve oyunculara ücretsiz olarak sunduğu bir yapım.

Warface’in diğer birçok ücretsiz FPS oyunu ile arasında önemli bir fark var. Eğer anlamsız yere iki grubun arasındaki savaşa dahil olmak istemiyorsanız, insanlarla takım olarak tamamlayabildiğiniz ve sonrasında ödüller kazandığınız görevler var. Yıllar geçse de CryEngine 3’ten güç alarak eskimeyen Warface’e bir şans verebilirsiniz.

MechWarrior Online

En iyi Ücretsiz Online FPS Oyunları

MechWarrior Online FPS oyunları arasından bir özelliğiyle sıyrılıyor. Yakın zamanda çıkmış çoğu FPS oyununda bir süre sonra insanı yorabilen bir hızlılık mevcut. MechWarrior Online’da ise yönetilen karakterler bir savaş makinesinin içinde bulunduğu için oyunun hızı diğer FPS oyunlarına oranla bir hayli düşük.

Oyuncu bu savaş makinelerini istediği gibi seçebiliyor. Diğer oyunculardan daha hızlı olmak için hafif makineler denenebilirken, daha güçlü olmak için ağır makineler de tercih edilebiliyor. Tabii ki her makine oyuncular tarafından özelleştirilebiliyor. Maalesef oyun ücretsiz olmasına rağmen bazı makineleri kullanabilmek için oyun içi ödeme metodu kullanılıyor.

Quake Champions

En iyi Ücretsiz Online FPS Oyunları

id Software markası 90’lı yıllara damga vuran efsane FPS oyunlarını geliştirmesiyle bilinir. Geliştirici firma aynı zamanda günümüzde de sevilen bir takım FPS oyunlarına imza attı. Quake markası ise hem 90’lı yıllarda hem de günümüzde id Software tarafından geliştirilmeye devam ediyor.

Oyun 2017 Ağustos’ta çıktıktan sonra 2018 Ağustos’ta kalıcı olarak ücretsiz oldu. Oynanış temposu ise bütün Quake oyunlarına benzer şekilde çok yüksek. Zaten bu yüzden Playstation 4 ve Xbox One gibi popüler oyun konsollarında yok. Çünkü Quake’i Quake yapan yüksek tempo, yalnızca bilgisayarlar tarafından sağlanabiliyor.

Paladins

En iyi Ücretsiz Online FPS Oyunları

Blizzard’ın Overwatch oyununa benzer yönleriyle dikkat çeken Paladins, ücretsiz olmasıyla oyuncu sayısını bir hayli yüksek tutuyor. Siz de eğer MOBA türünü seviyor, bu hissi bir de FPS oyunlarıyla tatmak istiyor ancak Overwatch oynamak için para harcamak istemiyorsanız Paladins’e bir şans tanıyabilirsiniz.

Paladins’in en sevilen yanlarından birisi, yönetilen ‘hero’ların özelliklerinin düzenlenebilir olması. Bunların yanı sıra oyunda bulunan modların sayıca çokluğu oynayarak geçirilen saatlerin artmasına doğrudan etki ediyor.

Destiny 2

En iyi Ücretsiz Online FPS Oyunları

Destiny 2’yi, Halo serisini hayatımıza katan Bungie stüdyosu geliştirdi. Yani oyunun kaliteli olup olmadığıyla ilgili bir şüpheniz varsa ilk olarak bu aklınızda bulunsun. Ayrıca oyunun ücretsiz olması da sizde bir ön yargı oluşturmasın. Çünkü oyun çıktıktan uzun bir süre sonra ücretsiz hâle getirildi.

Tabii oyunun yalnızca yalın hâli ücretsiz. Yani eklenti paketleri için hâlâ belli bir ücret ödemek gerekiyor. Ancak oyunun sade hâli de insanı uzun saatler boyunca bilgisayar başına kilitleyebiliyor. Eğer ücretsiz ve yüksek kaliteli bir FPS deneyimi arıyorsanız Destiny 2 aradığınız oyun olabilir.

PlanetSide 2

En iyi Ücretsiz Online FPS Oyunları

PlanetSide 2 özellikle klasik “Team Deathmatch” modunun ötesinde oynanışıyla öne geçiyor. Savaş sırasında araçlar satın alabiliyor ve kontrol bölgeleri ele geçirebiliyor olmak oyunun eskiliğini hissettirmiyor. Buna bir de devâsa bir savaş alanı eklenince ücretsiz olması şaşırtan bir oyun ortaya çıkıyor.

Oyunun dinamikleri sayesinde her savaş birbirinden çok farklı senaryolara sahip olabiliyor. Tüm savaşlar sonunda puanlar kazanılıyor. Kazanılan puanlar daha sonra yeni silahlar, eklentiler ve yeteneklerin kilidini açmakta kullanılabiliyor.

Apex Legends

En iyi Ücretsiz Online FPS Oyunları

Apex Legends zaten kendisini ispatlamış bir oyun. Battle Royale türü dünyada iyiden iyiye ünlenirken, çok doğru bir zamanda ortaya çıkarılmış bir yapım. Ayrıca diğer tüm Battle Royale oyunlarına kıyasla çok farklı bir oynanışı var. Rakipleri köküne kadar gerçekçiliğe önem verirken, Apex Legends bunun tam tersini yaptığı için büyük bir beğeni topladı.

Apex Legends, Respawn Entertainment tarafından geliştirilen Titanfall oyunlarının evreninde geçiyor. Hatta oyunda kullanabildiğiniz silahlar bile Titanfall evreninden. Maalesef Titanfall evrenindeki titanları kullanma şansına Apex Legends’ta asla erişemeyeceğiz gibi görünüyor. Kim bilir? Belki de bir gün oyuna böyle bir özellik eklerler.

Team Fortress 2

En iyi Ücretsiz Online FPS Oyunları

Team Fortress 2, Steam’in iyice yaygınlaşmaya günlerde satılmaya başlanan Orange Box ile birlikte hayatımıza giren bir yapım oldu. Valve neredeyse yaptığı her oyunda aldığı beğenileri Team Fortress 2’de de elde etti. Bunu da sonuna kadar hakederek yaptı. Çünkü oyun 2007 yılında çıkmasına rağmen günümüzde hâlâ çok yüksek sayıda oyuncu tarafından oynanıyor.

Team Fortress 2 çok uzun bir süre ücretli olarak dağıtıldı. Çıkışından dört yıl sonra ise ücretsiz olarak dağıtılmaya başlandı. Bu durum oyuncular tarafından o kadar iyi karşılandı ki Team Fortress 2 ücretsiz olduktan sonra eskisine göre daha fazla para kazandırmaya başladı.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu