Eski Akıllı Telefonlarınızdan Kurtulmadan Önce Yapmanız Gereken 5 Şey

Eski Akıllı Telefonlarınızdan Kurtulmadan Önce Yapmanız Gereken 5 Şey 1

Son güncelleme: 14 Mayıs 2020

Yeni akıllı telefonlar piyasalara akın etmeye başladılar. Bu durum, hala beklediğiniz cihazlar olsa bile bu sene, bir şekilde elinizdekilerden kurtulacaksınız manasına geliyor. Yeni bir telefona sahip olmanın heyecanıyla eski telefonunuzu hemen unutmayın. Onunla henüz işinizin bittiğini düşünmeyin. Yapmanız gereken bazı önemi işleriniz olacak.

Bu sayacağımız adımlar veri güvenliğinizi ve kişisel bilgilerinizi güvende tutmak için bir gereklilik ve unutulmaya gelecek şeyler değiller.

 

-Önce bir yedekleme yapın

Eski telefonlarınızın bütün klasörlerini tek tek dolaşmak zorunda kalabilirsiniz. Akıllı telefonlar farklı klasörlerde, farklı dosyalar saklarlar. Bunu telefonun üzerinden yapmak sıkıcı ve zahmetli olabilir. Telefonlarınızla beraber kullandığınız PC entegrasyon yazılımları varsa bunları kullanarak tüm telefonu PC’ye yedekleyin. Böyle bir yazılıma sahip değilseniz araştırın. Biz üç önemli yedekleme uygulamasını buradan sizinle paylaşalım.

SAMSUNG Kies indir

Bunların dışında bulut servisleri de kullanabilirsiniz. Bulut servisler yeni cihazınızı bir PC’ye bağlamadan eski bilgilerinizi aktarmada daha kolaylık sağlayabilirler.

640x360xeski-akilli-telefonlardan-kurtulmadan-once-yapmaniz-gerekenler-2

 

-Bütünüyle temizleyin

Bilgilerinizi yedekledikten sonra telefonunuzu reset’lemek iyi bir çözüm. Böylelikle fabrika ayarlarına dönen telefonunuzda size ait veri parçacıkları kalmaz. Ama bundan bile emin olmak, her zaman işi sağlama almak kesinlikle paranoyak bir davranış değil aksine güvenliğinizden emin olmak anlamına gelir. Fabrika ayarlarına döndürdüğünüz telefonunuzun klasörlerine göz gezdirin. Media klasörlerinde resim veya video parçacıkları kalmış mı kontrol edin. E-posta adreslerinin, rehber kontak bilgilerinin boş olduğundan emin olun. Sosyal medya klasörleri kalmışsa hemen bunları silin.

History Eraser indir

-Silemediğiniz her şeyi yok edin

Bu seçenek biraz radikal gelebilir ancak gerekli. Eğer telefonunuzu satmayacak ya da birisine vermeyecekseniz, elinizde tutmayın. Doğrudan yok edin. Bunun için telefonu açarak içindeki parçaları kullanılmayacak bir şekilde yerinden çıkartabilirsiniz.  Evde saklanan telefonların bazen çalınma olasılıkları olabiliyor. İçinde silemediğiniz dosyalar varsa bunlar kolaylıkla çözümlenebiliyor ve zararlı kişilerce kullanılabiliyorlar.

-Kayıt tutun

Akıllı cihazınızı birisine verdiyseniz mutlaka kaydını tutun. Garanti kapsamı dışında olsa dahi faturalarını saklayın. Eğer telefonunuzu satacaksanız faturalarının orijinallerini sattığınız kişiye teslim etmeyin. Faturaların bir fotokopisini onlarla paylaşmanız yeterli olacaktır. Telefonunuzu satarken güvenli ikinci el noktaları kullanın. Tescilli ticari kuruluşları tercih edin ve asla sokak satıcılarıyla iş yapmayın. Özellikle sokak satıcılarına kimlik numaranızı vermeyin ya da kimlik fotokopinizi paylaşmayın. Onlar tescilli kurumlar olmadıkları için sizden böyle bir şey istemeye asla hakları yoktur.

-Silemediğiniz her şeyi yok edin

 

-Geri dönüşüme götürün

Elektronik bir çöplüğe katkınız olsun istemiyorsanız telefonunuzu geri dönüşüşe götürün. İçindeki parçaların geri dönüşümde işe yaraması ve tekrar kullanılması mümkün olabiliyor.  Tüm dünya elektronik çöple boğuşuyor. Eski cihazlar o kadar hızlı artıyorlar ki tonlarca elektronik atık çevre kirliliği yaratıyor. Buna sebebiyet vermemek için geri dönüşüm noktalarında hurda cihazınızı bırakabilirsiniz.

Başka Yazı Yok

Kayıt Ol

Zaten üye misiniz? Giriş Yap

Giriş Yap

Henüz üyeliğiniz yok mu? Kayıt Ol