Evde Klima Temizliği Nasıl Yapılır ?

Evde Klima Temizliği Nasıl Yapılır ?

Sizde evdeki klimanızı oldukça basit yöntemlerle temizleyebilirsiniz. Bu yazımızda basit şekilde Evde Klima Temizliği Nasıl Yapılır, Klimadaki Kötü Kokular Nasıl Engellenir anlatacağız.

Klima denildiğinde aklımıza ilk gelen sıcak yaz aylarıdır. Bunaldığımızda soluğu hemen klimanın yanında alırız. Günümüzde evlerin vazgeçilmezi haline gelen klimalar hem ısınma amaçlı hem de yaz sıcaklarında serinleme amaçlı kullanılıyor. Ortalama bir klima her iki kullanımda da içinden yüksek debide hava üfleyerek ısıtma ve soğutma yapıyor.

Klima zamanla, kullanım kaynaklı olarak kirlenir ve tozlanır. Peki bu kadar sıklıkla kullandığımız klimanın temizliği nasıl yapılır?

Temizlenmeyen veya bakımı yapılmayan klima zamanla kalitesini kaybeder, kötü koku yayar ve arızalanabilir. Burada sizinle, evde kendiniz uygulayabileceğiniz temizlik yöntemlerini paylaşmak istiyoruz.

Klimadaki Kötü Kokular Nasıl Engellenir?

Yüksek debilerde hava çekip üfleyerek sıcak ve soğuk hava sirkülasyonu sağlayan klimalar kapaklarının altında filtre bulundurmakta. Bu filtreler bulunduğumuz ortama partikülsüz hava üflemek için kullanılmaktalar. Haliyle uzun süre kullanılan klimaların filtrelerinde biriken partiküller kötü kokulara sebep olabilmekte.

Klimaların filtrelerinde biriken tozlarda bakteri ve mantar sporları üreyebilir. Bu mikroorganizmalar astım hastaları ya da alerjik nezlesi olan hastalar için risk teşkil eder ve sık hastalanmalarına, astım ataklarına, alerjik yakınmaların artmasına yol açabilir. Ancak filtre temizliği ve bakımı düzgün bir şekilde yapılırsa bu riskler ortadan kaldırılabilir.

Kötü kokuların oluşmasını önlemek veya mümkün olduğunca geciktirmek için klima kullanılan odalarda sigara içilmemeli, dumana sebep olabilecek eylemler gerçekleştirilmemeli ve klimanın olduğu odalar düzenli olarak havalandırılmalıdır. Alınan bu önlemler ile koku yapma ve filtre kirlenmesi gibi durumlar geciktirilebilecektir.

Klimanın ömrünün uzaması, sağlıklı hava solunması ve koku unsurlarının oluşmaması için de klimaların, kullanıldığı zamanlarda, 2 haftada bir temizlenmesi gerekmektedir.

Evde Klima Temizliği Nasıl Yapılır ?

> Klimanızın kullanma talimatlarında belirtildiği şekilde kapağını açıp ön filtresine erişiniz.

Evde Klima Temizliği Nasıl Yapılır ?

> Filtreyi dikkatlice yerinden çıkararak küvetinizde veya lavabonuzda su ile nazikçe yıkayınız. Kullandığınız suyun soğuk olması gerekmekte ve herhangi bir deterjan ya da temizlik maddesi kullanımı gerektirmemektedir.

> Nazikçe temizlediğiniz klima filtrenizi uygun ortamda bilhassa güneşte kurutabilirsiniz.

> İhtiyaç duyarsanız filtrenin ardında açılan klima bölgesini elektrikli süpürgenizi orta şiddette çalıştırarak fırça ağzı ile sert hamleler yapmaksızın süpürebilirsiniz.

Evde Klima Temizliği Nasıl Yapılır ?

> Kuruyan filtreyi yine kullanma talimatına uygun olarak yerine takıp klimanızı kullanmaya devam edebilirsiniz.

Bu temizlik yöntemini klimanızı kullandığınız dönemlerde 2 haftada bir düzenli yaptırmalısınız. Ayrıca yılda bir kez de klimanızın yetkili firmasından yardım alarak teknik temizliğini de yaptırmanızda fayda olacaktır.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

3 yorum

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?