Excel’de Grafik Oluşturma

Excel’de Grafik Oluşturma

Bu yazımızda Excel’de hazırlanan tabloları grafikler eşliğinde hazırlayarak etkili sunumlar yapabilmeniz için Excel’de grafik oluşturma, Excel’de grafik çizimi nasıl yapılır anlatacağız.

Grafikler, çalışma sayfasında bulunan verilerin görsel ve daha kolay yorumlanabilir bir şekilde gösterilmesini sağlar. Grafikler; veriler arasındaki eğilimleri, oranları ve farkları hızlı ve renkli bir biçimde gösterir. Böylece, başkaları ile paylaşılan bilgiler daha hızlı ve anlaşılır bir şekilde sunulmuş olur.

Sizde Excel’de hazırladığınız tabloların daha iyi anlaşılması için grafikler, çubuk, pasta dilimleri ve dağıtım grafikleri gibi şeyleri kolayca ekleyebilirsiniz.

Excel’de Grafik Oluşturma

Bir grafik oluşturmak için önce grafik oluşturulacak alanı seçmek gerekir. Grafik alanında verilerin düzgün gösterimi için mutlaka sayısal bir alan bulunması gerekir. Sadece metinsel ifadelerden oluşan bir tablonun grafiği doğru bir sonuç vermeyecektir.

1 Hazırladığımız tablomuza grafik ekleyebilmek için tablonun tamamını seçin ve yukarıdaki araç çubuğunda yer alan Ekle butonuna tıklayarak sütun, çizgi, pasta, çubuk, alan, dağıtım butonlarının altındaki listeden kullanmak istediğiniz şablonu seçin

Excel'de Grafik Oluşturma

2 Şablonu seçer seçmez hemen grafiğin olşturulduğunu göreceksiniz.

Excel'de Grafik Oluşturma

3 Grafiğe dair çeşitli detayları düzenlemek isterseniz, bunun için de sağ tıklayarak Ekseni Biçimlendir butonunu kullanabilirsiniz. Grafiğin alt ve sol tarafında bulunan değerleri düzenlemek istiyorsanız, önce bu eksenlere tıklıyoruz ve sonra sağ tıklayarak Ekseni Biçimlendir butonuna tıklayarak düzenleme seçeneklerine ulaşabilirsiniz.

Excel'de Grafik Oluşturma

4 Oluşturduğunuz grafiğin türünü değiştirmek isterseniz, grafik üzerinde sağ tıkladıktan sonra Grafiğin Türünü Değiştir butonuna tıklayabilir ve açılan pencereden yeni bir grafik türü seçebilirsiniz.

Excel'de Grafik Oluşturma

Yorum Yap

Yorum Yap