Face ID Yüz Tanıma Özelliği Nedir?

Face ID Yüz Tanıma Özelliği Nedir?

Aplle’ın 10.yıla özel çıkardığı iPhone X’de Bulunan Face ID Yüz Tanıma Özelliği Nedir, Face ID Yüz Tanıma nasıl ayarlanır ?

iPhone X özelliklerine daha önce buradaki yazımızda detaylı olarak değinmiştik

Face ID Yüz Tanıma Özelliği Nedir?

Touch ID’nin yerini alan biyometrik kimlik doğrulama sistemi Face ID olarak adlandırılıyor ve bu güvenlik önlemi kullanıcının yüzünü tanımaya dayanıyor. Bu özellik sayesinde uygulamalara parmak izi okuycu gibi erişmeniz mümkün olacak.

Android telefonlarda senelerdir mevcut olan yüz tanıma sisteminin geliştirilmiş sürümü diyebileceğimiz Face ID, iPhone X’in tek güvenlik sistemi. Bunun yanında hali hazırda klasik parola sistemini kullanabilirsiniz.

Yüz Tanıma (Face ID) nasıl çalışıyor ve ne kadar güvenli?

Face ID ortam ışığına göre çalışmıyor, cihazda bulunan sensörler sayesinde gece vakti bile yüzünüze bir flash çakması olmadan yüz tanıma ile telefonunuzu açabilirsiniz.

Peki güvenlik ne durumda ?

Touch ID korumalı bir iPhone’da kişinin parmağını cihazın parmak izi okuyucusuna tutarak kilit ekranını geçiyor. Buda siz mesela uykudayken yatarken rahatlıkla parmağını okutup cihazın kilidinin açılabileceğini gösteriyor.  Face ID’de ise; cihazın açılabilmesi için gözlerinizin açık ve doğrudan cihaza bakar konumda olması gerekiyor.

Telefonunuzda Face ID var diye illaki bunu kullanmak zorunda değilsiniz. Face ID yerine tekrar Touch ID kullanabilirsiniz.

Face ID (Yüz Tanıma) Nasıl Açılır ?

Face ID’yi ayarlamak için Ayarlar – Face ID ve Parola menüsüne giriyorsunuz. Başla’ya dokunmanızla birlikte yüzünüz taranmaya başlıyor. Çemberin içerisinde yüzünüzü hareket ettirerek cihazın yüz haritasını çıkarmasını sağlıyorsunuz.

Face ID Yüz Tanıma Özelliği Nedir

Face ID ile yüzünüzü başarıyla tanıttıktan sonra yapmanız gereken bir ayar var. Cihazı kaldırıp yüzünüze tuttuğunuzda ekranın otomatik olarak açılıp yüzünüzü taramaya başlayabilmesi için Ayarlar – Ekran ve Parlaklık – Uyandırmak için Kaldır’ın açık olması gerekiyor. Bu ayarı kapalı tutarsanız, yüzünüzün taranabilmesi için öncelikle cihazın ekranını açmanız gerekeceğinden yan düğmeye basma zorunluluğu ortaya çıkacaktır.

Face ID (Yüz Tanıma) Nasıl Kapatılır ?

Ayarlar – Face ID ve Parola menüsü altından Face ID’yi kapatabilirsiniz. Ayrıca cihazınızı yeniden başlatarak, kilit ekranında 5 başarısız girişim yaparak yada zorla yeniden başlatarak sistemi devre dışı bırakabiliyorsunuz.
Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?