Facebook Aktarılan Telefon Rehberi Numaralarını ve isimlerini Silmek?

Facebook Fotoğraf Düzenleme Nasıl Yapılır

Facebook, akıllı telefonlara yüklenen Facebook uygulamalarıyla kullanıcıların telefon rehberlerini onları uyarmadan elde ediyor…

Facebook’la ilgili dikkat çekici bir güvenlik açığı gündemde. Sosyal paylaşımsistemi, akıllı telefonlara yüklenen yazılımlarla kullanıcıların telefon rehberlerini kullanıcıları uyarmadan elde ediyor.

Telefonlarımıza yüklediğimiz Facebook uygulamaları izinsz olarak telefon rehberimizizdeki numaraları isimleri ile beraber aldığını farkettim. Masaüstünden facebooka giriş yaptığımda telefon numaralarımı sağ tarafta gördüm şok oldum tabi buna izin verdiğimi yada senkronizasyonu yaptığımı sanmıyorum ama netice ortada.

Gizlilik var ama…

Herkesin telefon rehberini elde etmesimümkün olmasa da bu konuda kendinizi güvene almak için ‘https://www.facebook.com/friends/edit/?sk=phonebook’ adresine girerek orada bir telefon rehberi olup olmadığına bakmanızda fayda var. Her ne kadar Facebook içindeki gizlilik sözleşmesi bunları herhangi bir şey için kullanmayacağını belirtse de yine de tümtelefon rehberinin alındığının kullanıcılara söylenmeden alınması gerçekten de rahatsızlık yaratıyor.

Önlemek mümkün

Eğer bu telefon rehberinin Facebook üstünde durması sizi rahatsız ediyorsa hemen şu adrese gidin: “https://www.facebook.com/contact_importer/remove_uploads.php?r=Fphonebook” Buradan ‘kaldır’ ya da ‘remove’ seçeneğini işaretlediğinizde telefon numaralarının silindiği bilgisi veriliyor. Ama bu telefon rehberinin silinip silinmediği bir şekilde Facebook’un insafına kalıyor.

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu