1. Ana Sayfa
  2. SOSYAL MEDYA
  3. Facebook Canlı Yayını Nasıl Yapılır ?

Facebook Canlı Yayını Nasıl Yapılır ?

Facebook Canlı Yayını Nasıl Yapılır ?

Facebook Live ile isteyen herkes Facebook’tan canlı yayın yapabilir.  Peki Facebook Canlı Yayını Nasıl Yapılır ? Facebook Canlı Yayını nasıl izlenir ? Facebook Canlı Yayını nasıl kaydedilir ?

İster Bilgisayarınız isterseniz Android yada iPhone akıllı telefonlarınızla Facebboktan canlı yayın yapabilirsiniz.  Bu özellik sayesinde katılamadığınız yayınlar, konserler, geziler, seminerler, toplantılar, kutlamalar size telefonunuz kadar yakın.

Facebook Canlı Yayını Nasıl Yapılır ?

Facebook un oldukça basit bir çalışma sistemiyle sunduğu bu özellik ile farklı bir uygulama indirmenize gerek kalmadan canlı yayın yapabilir, takipçi listenizin sizi istediğiniz her yerde seyretmesini sağlayabilirsiniz.

IOS’ta Facebook Canlı Yayını Nasıl Yapılır ?

Facebook’un güncel sürümünde ana akışın en üstünde “Canlı” butonuna dokunarak kolaylıkla canlı yayın açabiliyorsunuz. İlk kez canlı yayın yapıyorsanız iOS’un klasik kamera ve mikrofon erişimi isteme uyarılarını tamam diyerek geçmeniz gerekiyor. Ardından canlı yayını kimlere açacağınızı seçiyorsunuz.

Canlı yayını neden açtığınızı da kısaca yazdıktan sonra “Canlı Yayına Geç” butonuna dokunarak canlı yayına başlamanız oluyorsunuz.

Facebook Canlı Yayını Nasıl Yapılır

Canlı yayına başlamanın diğer bir yolu da; Durum güncellemesi ekranında “Canlı Video”ya dokunmak. Öte yandan 3D Touch özelliğini kullanan bir modele sahipseniz üçüncü bir seçeneğiniz var. iPhone 6s, 7 gibi 3D Touch teknolojisine sahip bir cihazda Facebook simgesine biraz sert dokunup açılır menüden “Canlı yayına Geç”i seçtiğinizde aynı ekrana daha kısa yoldan gitmiş oluyorsunuz.

Android’de Facebook Canlı Yayını Nasıl Yapılır ?

Android cihazınızda Ana akışınızda “Canlı” butonuna dokunarak veya durum güncelleme sayfasında “Canlı Yayına Geç” ile gerekli kamera ve mikrofon izinlerini verdikten sonra canlı yayına başlayabiliyorsunuz.

Tabii ki “Canlı Yayına Geç” butonuna tıklamadığınız sürece canlı yayın başlamıyor.

Facebook Canlı Yayını Nasıl Yapılır

Bilgisayarda Facebook Canlı Yayını Nasıl Yapılır ?

Windows 10 PC kullanıcısı iseniz bilgisayardan canlı yayın yapmanın iki yolu var.

Birincisi; Web tarayıcınızdan Facebook hesabınıza girip durum “Ne düşünüyorsun?” alanına tıklamak ve durum güncelleme ekranında “Canlı Video”yu seçmek.

İkincisi de; Facebook Windows 10 uygulamasında Ne düşünüyorsun? alanında “Canlı Video”ya tıklamak veyahut “Ne düşünüyorsun?”a tıklayıp açabildiğiniz durum güncelleme menüsündeki “Canlı Video”ya tıklamak.

(Facebook Planlı Canlı Yayın Nedir, Nasıl Kullanılır )

Facebook Canlı Yayını Nasıl İzlenir ?

Facebook arkadaşlarınızın veya takip ettiğiniz kişilerin canlı yayınlarını o anda izleme şansınız yoksa, uygun olduğunuz bir vakit canlı yayın tekrarı izleyebilirsiniz.

Canlı yayına katılanların yorumlarını, kaç kişinin izlediğini, kaç kişinin beğenip paylaştığını canlı yayına dair tüm detayları sonradan da görebildiğiniz gibi yorum yapıp paylaşabiliyorsunuz.

Facebook’ta canlı yayın yapan tüm kullanıcıları görmek isterseniz de https://www.facebook.com/livemap/ adresine gitmeniz yeterli. Facebook Live Map üzerinde dünya genelinde canlı yayın yapanlar mavi noktalarla belirtiliyor. Klasik harita uygulamalarındaki gibi yakınlaştırma yapıp ülkenizde o saatte tüm canlı yayınları hızlıca izleyebiliyorsunuz.

Facebook Canlı Yayın Bildirimleri Nasıl Kapatılır ?

Facebook canlı yayın özelliğinin tek kötü yanı; Bir arkadaşınız veya takip ettiğiniz kişi/şirket canlı yayına başladığında anlık bildirim gelmesi. Canlı yayın bildirimlerini kapatma seçeneğiniz var ancak şu an için sadece PC üzerinden bu işlemi yapabiliyorsunuz.

Facebook canlı yayın bildirimlerini iOS ve Android telefondan kapatma şansına ne yazık ki sahip değilsiniz. PC üzerinden Ayarlar – Bildirimler – Facebook üzerinde sayfasında “Neler Hakkında Bildirim Alacaksın” bölümünde Canlı Videolar açılır menüsünden “Tümü Kapalı”yı seçerseniz artık canlı yayın bildirimi almazsınız. Daha ayrıntı için Facebook’ta Canlı Yayın Bildirimleri Nasıl Kapatılır?  yazımıza bakmanızı öneriyoruz.

 

Yorum Yap

Yorum Yap