1. Ana Sayfa
  2. İNTERNET
  3. Facebook Otomatik Video Özelliği Nasıl Kapatılır?

Facebook Otomatik Video Özelliği Nasıl Kapatılır?

Facebook Otomatik Video Özelliği Nasıl Kapatılır?

Facebook’un son zamanlarda dikkat çeken özelliklerinden otomatik video oynatmayı isterseniz kapatabilirsiniz.

Facebook’un video olayına son zamanlarda yaptığı yenilikler ile bir nevi YouTube’a da kafa tuttuğunu söyleyebiliriz. Videoların görünürlük oranını artırmak için öncelikle haber kaynağında otomatik olarak oynatılmasına izin veren Facebook, daha sonra gelen tepkiler üzerine bu sefer videoları sessiz oynatmaya başlamıştı. Son zamanlarda bir de videolara sayaç ekleyerek video ile ilgili sağladığı verileri de artıran Facebook buna rağmen özellikle otomatik video oynatma konusunda tepki çekiyor. Özellikle mobil internet kullanıcıları, zaten sınırlı olan kotalarının yok yere bu otomatik oynatma özelliği yüzünden dolduğundan şikayetçiler. Fakat diğer yandan Facebook kullanıcılara bu özelliği dayatıyor olsa da bu özelliği kapatılabilir hale de getirmiş.

fb

Facebook haber akışınızdaki videoların otomatik oynatılması sizin için rahatsız ediciyse basit bir kaç adımda bu özelliği kapatabilirsiniz.

Öncelikli olarak Facebook ekranınızın sağ üst kısmında bulunan menüyü açarak “Ayarlar”a tıklamanız gerekiyor. Daha sonra karşınıza gelecek olan Ayarlar ekranında da soldaki menüden Videolar sayfasına girmelisiniz. Son olarak da Videolar ayar ekranından “Videoları otomatik oynat” başlığının sağındaki seçeneği “Kapalı” konumuna getirmelisiniz. Ayarları kaydettiğinizde artık haber kaynağınızdaki videolar siz oynatma tuşuna basmadan oynamayacak.

Akıllı telefonlardaki Facebook uygulamasında bu özellik bulunmuyor. Fakat bazı tabletlerde de tıpkı masaüstü sürümü gibi videolar otomatik olarak oynayabiliyor. Bu cihazlarda da birebir aynı adımları izleyerek otomatik video özelliğini kapatabilir, bu sayede mobil kotanızdan yemezsiniz.

Yorum Yap
Kaynak:

Yorum Yap