1. Ana Sayfa
  2. SOSYAL MEDYA
  3. Facebook’tan Virüs Bulaşması Nasıl Engellenir ?

Facebook’tan Virüs Bulaşması Nasıl Engellenir ?

Facebook’tan Virüs Bulaşması Nasıl Engellenir ?

Facebook’tan Virüs Bulaşması Nasıl Engellenir ? Facebook virüsleri nasıl engellenir ? Facebook Virüsü Nasıl Temizlenir ?

Facebook virüsleri duvarınızda gizli ve izinsiz olarak paylaşımlar yapar. Üstelik Facebook virüslerini kullanarak sizin kredi kartı şifreniz gibi gizli bilgilerinizi çalabilirler. Yani aslında Facebook virüsünü yükleyerek tüm bilgisayarınızın kontrolünü ele geçirebilirler.

Facebook’tan Virüs Bulaşması Nasıl Engellenir ?

İnsanlarla iletişim kurmak için en çok iyi bir platform olan Facebook, en çok hesap çalınmalarının yaşandığı ve bilgisayarlara en çok virüs bulaştıran platformlardan birisidir.

Facebook’tan Virüs Bulaşması Nasıl Engellenir ? Facebook virüsleri nasıl engellenir ? Facebook Virüsü Nasıl Temizlenir ?

Facebook’tan Virüs Bulaşması’nı bazı basit önlemler alarak engellemniz mümkün.

1 – Sahte Uyglamalara dikkat edin

“Facebook ile oturum aç” izni birçok yerde var artık. Tek bir hesapla birçok yerde oturum açabilme kolaylığı veriyor, ancak bazıları sahte oluyorlar. Bu nedenle her uygulamaya güvenmemelisiniz. Ayrıca bu şekilde oturum açtığınız uygulamalarda; uygulamanın telefonunuzda yapmak istediklerini ve izinleri mutlaka kontrol edin.  #Facebook Hesabıma Başkası Giriyor mu?

2 – Emin olmadığınız, güvenmediğiniz şeylere tıklamayın

Emin olmadığınız veya güvenli görünmeyen hiçbir şeye tıklamayın. Bu arkadaşınızın size Facebook’tan gönderdiği bir mesaj veya bir Facebook reklamı dahi olabilir. Bazen reklamlar sizi virüslü sitelere yönlendirebilirler.

3 – Şüpheli gördüğünüz Arkadaşlık İsteklerini Kabul Etmeyin

Ülkemizde en çok görülen problemlerden biri budur. Kabul edilen şüpheli bir arkadaşlık isteğinin ardından kabul eden kişinin profil sayfasında birçok müstehcen içerik paylaşılmaya başlanır. 20 tane ortak arkadaşınızın olduğu biri sizi Facebook’tan ekleyebilir. Ancak hiç tanımadığınız yarı çıplak bir kadın? Hiç sanmyoruz. Bu tarz hesaplar spam içerir. Arkadaş listenizdeki herkesin gerçek kullanıcılar olduğuna emin olun.

Facebook’tan Virüs Bulaşması Nasıl Engellenir ?

4 – Ödül yada hediye kazandınız gibi safsatalara kanmayın

Facebook’taki kötü amaçlı yazılımlar, genellikle “100.000 TL’lik ödülü kazanabilecek misiniz?” gibi, insanları para ile motive etmeye dayalıdır. Bunların tamamının sahte olduğunu en baştan bilmelisiniz. Bazı şeyler gerçek olmak için fazla güzeldir. Bu tarz mesaj veya reklamlara itibar etmemelisiniz.

5 – En önemlisi Güvenlik

Facebook hesabınızın güvenli olmasının en kolay yolu, arkadaşlarınızın güvende olması. Eğer sizin hesabınız hacklenir ise arkadaşlarınızınki de kolayca hacklenebilir. Eğer böyle bir durumdan şüphe ettiyseniz, “Gizlilik>Güvenlik>Giriş Uyarıları” kısmının aktif, “Gizlilik>Güvenlik>Giriş Onayları” kısmında “İki Faktörlü Kimlik Doğrulama” kısmının etkin olmasına dikkat edin.  #Facebook Hesabımın Çalınmasını Nasıl Önlerim?  –   #10 Adımda Facebook Güvenliği

6 – Uygulamalarınızı Düzenli Olarak Temizleyin

Bir uygulama kullanmak için tüm uygulamalara güveniyor olmalısınız. Düzenli olarak kullanmadığınız uygulamaları temizleyin, kullandıklarınızın da hangi yetkileri kullandığını daima gözden geçirin.

Peki ya  Virüs Bulaştıysa ??? Facebook Virüsü Nasıl Temizlenir ?

Eğer kötü amaçlı bir yazılımın kurbanı olduğunuzu düşünüyorsanız, ilk yapmanız gereken parolanızı değiştirmek. Sonrasında web tarayıcınızın güvende olup olmadığını öğrenmek için kullandığınız bir antivirüs yazılımı ile taramalısınız. Ayrıca hesabınızın kötü amaçlı yazılımlar tarafından hedef olduğunu bildiren bir ileti yazsanız fena olmaz.  Facebook Virüsü Nasıl Temizlenir ? yazımızda bunu detaylı olarak okuyabilirsiniz.

Yorum Yap

Yorum Yap