Fare İle Yapabileceğiniz 9 Müthiş Şey

Fare İle Yapabileceğiniz 9 Müthiş Şey

Mouse’u daha iyi kullanabilmek için fare kısayolları dahil Fare İle Yapabileceğiniz 9 Müthiş Şey bu yazımızda.

Fare kullanımı bilgisayar kullanımında en önemli özelliklerden birisidir. İyi bir mouse kullanan bilgisayara iyi hakim olur. Bu nedenle yeni kullanıcıların bilgisayar kullanımından önce doğru fare tutuşu ile temel fare hareketlerini bilmek durumunda olduklarını söyleyebiliriz.

Genel olarak basit bir Fare’de 2 tuş ve bir kaydırma tekerleği bulunur. Uygulamaları çalıştırmak için Fare’nin sol tuşu,  o andaki uygulamanın menüsünü ise sağ fare tuşuı ile açabilirsiniz. Bunun yanında fare tuşlarının bir çok işlevi olduğunu biliyor musunuz?

Fare sol tuşu ne işe yarar, farenin sağ tuşlunun görevleri nelerdir?

Fare İle Yapabileceğiniz 9 Müthiş Şey

Fare ile birçok işlemi klavyeden çok daha hızlı yapabilirsiniz.

1 Fare ile tek seferde metin seçimi

Birçok yazı düzenleyicisi fare kullanarak tüm  yazıyı veya bir bölümünü kolaylıkla seçim yapmanıza izin verir. Bunu yapmak için seçime başlanılan yere tıklamanız ve daha sonra shift tuşu ile birlikte seçimin biteceği yere tıklamanız yeterlidir. Bu şekilde inanın çok daha rahat ve eksiksiz seçim yapabilirsiniz.

2 Fare Tekerleği ile yapabileceğiniz şeyler

Hepimizin en çok kullandığı tuşlardan bir tanesi fare tekerleği. Sayfalarda aşağı yukarı gezinmek için kullanıyoruz. Peki fare tekerleği sadece aşağı yukarı kaydırma için mi? Aşağıdakiler fare tekerleğiyle yapabileceğiniz şeylerden sadece birkaçı.

  • Fare tekerleği sadece bir tekerlek değil, bir buton olarak da kullanılabilir. Tekerlek üzerine basarsanız 3. bir mouse butonunuz olur. Bu tuş ile linklerin üzerine tıkladığınızda ayrı sekmede açmasını sağlayabilirsiniz. Ayrıca açık olan sekmelerin üstüne fare tekerleği ile tıklayarak sekmeyi kapatabilirsiniz.
  • Ctrl tuşu basılı haldeyken fare tekerleğini kaydırarak  internet sayfalarına, world belgelerine vs. zoom yapabilirsiniz.
  • Bazı fare tekerlekleri sağa sola çekilerek geri ve ileri şeklinde kullanılabilir.
  • Fare tekerleğini sayfanın boş bir alanına tıklayarak gezinme yardımcısını çıkarabilir ve fare sürüklemesi ile sayfa kaydırımı yapabilirsiiniz.

3 Mouse tıklamaları ile yapılabilecek şeyler

Herhangi bir kelimeye çift tıklayarak o kelimeyi seçebilirsiniz. Eğer tüm cümleyi veya paragrafı seçmek istiyorsanız 3 kere tıklamanız yetecektir.

İpucu: Eğer çift tıktan sonra fareyi sürüklerseniz seçimi kelime kelime yapacaktır.

4 Sağ Fare Tuşu ile yapılabilecek şeyler

Seçim yaptığınız nesneye sağ tıklayarak sağ tıklama menüsünü açabilir ve tüm avantajlarından yararlanabilirsiniz. Örneğin bir dosyaya veya yazıya seçili haldeyken sağ tık yaparsanız onu kopyalayabilir ve istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.

İpucu: Bir dosyaya veya yazıya seçili haldeyken sağ tık ile sürüklerseniz tuşu bıraktığınız an sağ tık menüsü açılacak ve kopylama gibi işlemler yapabileceksiniz. Bu şekilde önce kopyala sonra yapıştır işlemini tek işleme düşürerek zaman kazanabilirsiniz.

İpucu: Tarayıcılarda linklerin üzerine ctrl tuşu basılıyken tıklarsanız o linki ayrı sekmede açacaktır.

5 Fare+Ctrl Tuş İşlevleri

Ctrl tuşu basılı haldeyken sol tık ile seçim yaparsanız çoklu seçim yapabilirsiniz. Örneğin masaüstünde kullanmadığını kısayolları ctrl tuşu ile birlikte tıklayarak seçebilir ve silebilirsiniz.

Ctrl Tuşuna basılı tutarak kelimeleri teker teker işaretleme yapabilirsiniz.

6 Fare Yan Tuşlarının işlevleri

Yeni farelerin birçoğunun yan tuşları bulunmaktadır. Bu tuşlar program kullanarak istediğiniz her şeyi yapabilir fakat varsayılan olarak soldaki tuş geri, sağdaki tuş da ileri görevini görecektir. Bu şekilde internette gezinti çok daha hoş olacaktır. Sonuçta her geri gidişte fareyi tarayıcının en üstüne sürükleyip geri butonuna basmak zorunda kalmayacaksınız.

7 Fare direk düğmeye gitsin

Düğmeye git özelliği ile açılan mesaj pencerelerinde fare imlecinin Tamam düğmesinin üzerinde otomatik olarak çıkmasını sağlayabilirsiniz. Bu şekilde örneğin bir dosya silerken onay kutusuna fare imlecini çekmek zorunda kalmayacaksınız.

Düğmeye Git özelliğini açmak için;

  • Denetim Masasını Açın
  • Fare Özelliklerini Açın
  • Fare Seçenekleri Sekmesine gelin
  • Düğmeye Git yazısının altındaki seçeneği tıklayın.
  • Ve Tamam diyin.

İpucu: Bu özelliği ayarlarken diğer fare seçeneklerine de göz atmanızı öneririz. Örneğin fare imlecinin hızını arttırabilir ve daha verimli çalışabilirsiniz.

8 Tarayıcı Pencerelerinden Kontrol sizde

Tarayıcı veya herhangi bir pencere üzerine gelerek burada çift dokunuşla pencereyi küçültüp , büyülte biliyoruz.

9 Fare Tuşları Ayarlamaları

Son olarak, eğer ikiden fazla fare tuşunuz varsa fareniz ile birlikte gelen yazılımı yükleyerek her tuşa farklı bir görev atayabilir ve çok daha verimli çalışabilirsiniz. Örneğin fare tekerleğinin sağ-sol tuşunu ileri-geri olarak kullanmayacaksanız daha sık kullandığınız bir görev atayabilirsiniz. Mesela açık pencereler arasında geçiş yapma gibi veya hesap makinesi açmak gibi.


Fare hareketlerinize düzgün cevap vermediğinde, artık temizlemenin zamanı gelmiş demektir. Peki fare nasıl temizlenir?

Sosyal Medyada Paylaşın:
Kaynak:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Yorum yazmak için giriş yapmalısın
Sitemizde bilgisayar ve akıllı telefon kullanıcılarının sık karşılaştığı sorunlara ait çözümleri bulabilirsiniz.