Fare Nasıl Temizlenir?

Fare Nasıl Temizlenir?

Mouse’unuzda tıklama sorunu ile karşılaşıyorsanız artık mouse’unuzun temizlik zaman gelmiş demektir. Bu yazımızda fare nasıl temizlenir, mouse temizlerken neler dikkat edilmeli anlatacağız.

Eğer bilgisayarda kullandığınız mouse’unuz düzgün çalışmamaya başladıysa temizlik zamanı gelmiş demektir. Peki Fare Nasıl Temizlenir? Mous temizliğinde neler kullanılmalıdır.

Fare Nasıl Temizlenir?

1 Fare temizliği özel aletler gerektirmez. Sadece biriken kiri alacak basit bir alet yeterlidir. Ancak bu iş için sivri aletler kullanmaktan kaçının. Ayrıca biraz alkol ve bezin de faydası olacaktır.

2 Fareyi avucunuzun içine alın ve altını çevirin. Topun üstündeki koruyucu kapağı, uygun biçimde çevirerek açın. Bunun için kapak üzerinde belirtilen yönergeleri izleyebilirsiniz. Farenin hareketleri ekrandaki küçük okun konumunu kontrol eder. Bu kontrolün hassasiyeti, fare içindeki mekanizmaların ne kadar temiz olduğuna bağlıdır.

3 Küreyi dikkatlice farenin içinden çıkarın. Farenin sökme işlemi bu kadarla sınırlı ve fareyi başka bir malzeme kullanmadan daha fazla açmanın imkanı da, gereği de yok. Fare topuna ve içindeki parçalara mümkün olduğunca az dokunmaya çalışın, çünkü ter ve cildinizdeki kimyasal maddeler bu parçalara tozdan daha fazla zarar verebilir. Fareyi sökerken çıkartacağınız parçaları kaybetmeyeceğiniz bir yerde muhafaza edin.

4 Kapağı ve topu çıkarın. Böylece farenin iç temizliğine başlayabilirsiniz. Dikkatlice baktığınızda farenin içindeki döner silindirlere yapışmış kirler dikkatinizi çekecektir. Bu silindirlerin görevi, topu doğru konumda tutmak ve hareketi saptamaktır.

5 Mekanik kısımlarda yavaş yavaş biriken kirler zamanla harekete mani olur. Bu arada bulaşan yağlı maddeler silindirleri kürenin üzerinden kaydırır. Bu kirleri silindirlerden kazımak, uygun bir aparat ve biraz da dikkat gerektirir. Bu sırada riske girmek istemiyorsanız, metal yerine plastik veya tahta bir nesne kullanın. Çıkarılabilecek tüm kiri aldıktan sonra, alkolle nemlendirilmiş ufak bir bezle temizliği tamamlayın.

Son olarak kapağı ve topu etil alkolle, elinizi fazla değdirmeden güzelce temizleyin. Böylece kürenin yağlanmasını önleyebilirsiniz. Artık temizlediğiniz küreyi ve kapağı yerine yerleştirmeye hazırsınız.

7 Son olarak küreyi yerine yerleştirin ve üzerine kapağı koyarak uygun biçimde kapatın. Böylece top tekrar fare üzerindeki yerine oturacaktır.


Hem görünüşü hem de hijyenik olması açısından zaman zaman Mouse Pad’inizi temizlemek isteyebilirsiniz. Peki Mousepad Temizliği Nasıl Yapılır ?

Sosyal Medyada Paylaşın:
Kaynak:

1 Yorum

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Yorum yazmak için giriş yapmalısın
Sitemizde bilgisayar ve akıllı telefon kullanıcılarının sık karşılaştığı sorunlara ait çözümleri bulabilirsiniz.