1. Ana Sayfa
  2. NASIL YAPILIR ?
  3. FileZilla Nasıl Kullanılır?

FileZilla Nasıl Kullanılır?

FileZilla Nasıl Kullanılır

Bu yazımızda web sitesi sahipleri için popüler FTP yazılımlarından FileZilla nasıl kullanılır detaylı olarak anlatacağız.

Web sitesi olanlar sitelerine dosya yüklemek, yada sitelerini barındırdıkları sunuculardan dosya indirebilmek için ftp programlarını kullanırlar.

Site FTP alanına web tarayıcılar ilede bağlanmanız mümkün ancak ftp programı ile tüm dosya yükleme ve indirme işlemlerini daha pratik yoldan yapabiliyorsunuz. Bu ftp programlarından en popüleri FileZilla programıdır.

FileZilla Nedir?

File Transfer Protocol yani dosya gönderme protokolü anlamına gelen bir kısaltmadır. Bir bilgisayar ya da sunucu arasında bağlantı kurma dosya paylaşım işlevlerini gerçektleştirir. Ftp kullanmak için bilgisayarınız ve uzakta bulunan bir sunucunuz olmalıdır. Bağlantı gerçekleştirebilmek için ise ftp adresi, kullanıcı adı ve şifreniz olmak zorundadır. Bu bilgileri sizlere hosting firması satın aldığınız paket bilgileri ile iletmektedir.

FileZilla, uzak sunucular için bağlantı protokolü olarak adlandırılır. Filezilla web sitemizin bulunduğu sunucudaki harddiske yani sanal alana bağlanmamızı, oradaki dosyaları düzenlememizi yada yaptığımız  projelerimizi oraya aktarmamızı sağlayan bir programdır.

FileZilla Nasıl İndirilir ve Kurulur?

Filezilla tamamen ücretsiz ve Türkçe bir program olup, yazılımı buraya tıklayarak indirebilirsiniz.

Üstteki adrese gittiğinizde açılan sayfadan “Quick download links” başlığı altında iki adet buton göreceksiniz. Biz “Download FileZilla Client All platforms” yazan soldaki butona tıklıyoruz. Karşımıza bir sayfa çıkıyor. Bu sayfada üzerinde “Download Now | Soruceforge” yazan yeşil bir buton görüyoruz. Buna tıklıyoruz. Açılan sayfa, indirme sayfasıdır. Otomatik olarak indirme başlatılır.

Kurulum da gayet basit. Her zamanki gibi “çalıştır,hı hı, evet, hmm, i agree, next, next, oh my god” falan. Kurulum adımları İngilizce olsa da program Türkçe olarak kurulur.

FileZilla Nasıl Kullanılır?

FileZillayı kurup açtıktan sonra ilk olarak aşağıdaki gibi bir ekranla karşılaşacaksınız.

FileZilla Nasıl Kullanılır?

1 “Sunucu” bölümüne, websitenizin veya ftp alanınızın FTP adresini yada IP numaranızı yazınız. Örneğin: ftp.teknolojidolabi.com veya I92.168.1.1 gibi

2 “Kullanıcı Adı” bölümüne hesap bilgi mailinizde size gönderilmiş olan kullanıcı adınızı yazınız.

3 “Şifre” bölümüne hesap bilgi mailinizde size gönderilmiş olan parola/şifrenizi yazınız.

4 Port adresini 21 olarak girmelisiniz.

5 “Hızlı Bağlan” butonuna tıklayarak FTP hesabınıza bağlanabilirsiniz. FileZilla hızlıca Websitenize bağlanacaktır.

6 Bağlantı sağlandıktan sonra yukarıdaki resimde 8 olarak numaralandırdığımız bölüm ortaya çıkacaktır. Bu bölüm sizin yerel bilgisayarınızdaki dizin ve dosyaları gösterir.PUBLIC_HTML, HTTPDOCS yada WEB klasörü, web sayfalarınızın barındırıldığı klasördür.
7 Dosya gönderme işlemi: 7 numaralı kutudan bilgisayarınız içinden seçtiğiniz dosyaları işaretledikten sonra 8 numaralı dizin içinde sürükleyip bırakmanız yeterlidir. 9 numaralı kutucukta göndermek veya indirmek istediğiniz dosyaları ve transfer durumunu görebilirsiniz.

En iyi FileZilla alternatifleri

FileZilla haricinde hem ücretli hem de ücretsiz olarak çok farklı programlar ile birlikte FTP işlemleri sağlanabilir.

  • Cyberduck
  • WinSCP
  • Total Commander
  • FireFTP
  • Transmit
  • SmartFTP
  • FTPbox yazılımları bunlar arasında seçtiğimiz en kullnışlı programlardır.

FileZilla nasıl kullanılır yazımızda filezilla FTP programı ve kullanımı hakkında detaylı bilgiler verdik.

Yorum Yap
Kaynak:

Yorum Yap