Firefox Sync Nedir? Nasıl Kullanılır?

Firefox Sync Nedir? Nasıl Kullanılır?

Mozilla, Netscape’in kaynak kodunu açmasıyla ortaya çıkan, ve ilk kurulduğundan beri Netscape’in ağ tarayıcıları için kullandığı kod ismi olan “Mozilla”yı markalaştıran, açık kaynaklı yazılım ailesidir. Çoğu bilgisayar kullanıcısı Chrome veya İnternet Explorer benzeri tarayıcılar yerine Mozilla Firefox’u tercih edip kullanmaktalar.

 

Mozilla, firefox ürünü ile birlikte yeni eklediği özellikleri ve güncellemeleriyle de dikkatleri üzerine çekmeyi başarmaktadır. Mozillanın yeni bir uygulaması olan Firefox Sync ‘yi anlatacağız.

 

Firefox Sync temel olarak tarayıcı ayarlarınızı ve kişisel Firefox kullanım tercihlerinizi yedekleyen ve farklı cihazlarda da bu ayarları ve tercihleri kullanmanızı mümkün kılan bir sistem. Firefox Sync, tarayıcınız üzerinde kullandığınız yer imleri, parolalar, gezinti geçmişi, açık sekmeler, tarayıcı eklentileri gibi verileri kolayca başka bir bilgisayarda veya Android cihazda kullandığınız Firefox tarayıcıya aktarabiliyor. Bu Firefox eşitleme sistemi bulut tabanlı bir sistem. Firefox Sync seçeceğiniz ayarları ve tercihleri Mozilla sunucularında yedekliyor ve sonra dilediğiniz bilgisayara veya mobil cihaza aktarıyor.

 

Firefox Sync’ı aktifleştirmek için ilk olarak Firefox tarayıcınız açıkken sağ üst köşedeki işaretli bölüme tıklayarak Firefox menüsünü açın ve Firefox menüsü açıldıktan sonra menüde aşağıda yer alan işaretli “Sync oturumu aç” seçeneğinin üzerine tıklayın. Yeni bir pencere açılacak, bu pencerede de “Başlayın” tuşunun üzerine tıklayın. Bir sonraki adımda kendimize bir Firefox hesabı yaratacağız. Bu iş için geçerli bir e-posta adresine sahip olmamız gerekiyor. E-posta adresimizi ilgil ibölüme girdikten sonra bir parola belirliyoruz ve doğum yılımızı seçiyoruz. Eğer Firefox Sync’ın hangi verileri eşitleyeceğini kendiniz belirlemek isterseniz aşağıda işaretli alan içerisinde yer alan “Nelerin eşitleneceğini seçin” seçeneğinin yanındaki kutucuğu işaretleyin.

 

Kaydol tuşunun üzerine tıkladığınızda size bir hesap açılacak ve size hesabınızı doğrulamanız için bir e-posta gönderilecek. E-postalarınızı açarak Firefox tarafından gönderilen e-posta içerisinde yer alan doğrulama bağlantısına tıklayın. Eğer “Nelerin eşitleneceğini seçin” bölümünün yanındaki kutucuğu işaretlediyseniz bu sayfada senkronize edilecek verileri belirleyebilirsiniz. Artık Firefox Sync hizmeti kullanıma hazır olacaktır. Farklı bir bilgisayarda kullandığınız Firefox tarayıcıya Firefox Sync aracılığıyla senkronizasyonu başlatmak için yine tarayıcı açıkken menüye girmeniz ve menü içerisinden “Sync oturumu aç” seçeneğini seçmeniz gerekiyor.

 

Bu adımdan sonra Firefox hesabınızla oturum açtığınızda eşitleme başlayacaktır. Eğer Firefox Sync ile verilerinizi Android cihazınızda eşitlemek isterseniz Android cihazınızda Firefox tarayıcınızı açın ve sağ üst köşedeki işaretli bölüme tıklayarak menüyü açın. Menü açılınca Ayarlar seçeneğinin üzerine dokunun ve Ayarlar menüsü altından “Sync” seçeneğini seçip Açılan pencerede “Başlayın” tuşunun üzerine dokunun. Bir sonraki pencerede, pencereyi aşağıya kaydırın ve “Zaten hesabınız var mı? Oturum açın” seçeneğini seçin ve önceden açmış olduğunuz Firefox hesabının bilgilerini girin ve “Oturum Aç” düğmesine tıklayın ve artık Firefox ayarlarınıza ve tercihlerinize Android cihazınızda da erişebilirsiniz.

Sosyal Medyada Paylaşın:
Kaynak:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Yorum yazmak için giriş yapmalısın
Sitemizde bilgisayar ve akıllı telefon kullanıcılarının sık karşılaştığı sorunlara ait çözümleri bulabilirsiniz.