Flash Belleklerde Klasörleri Gizleyen Virüsler Nasıl Temizlenir?

Flash Belleklerde Klasörleri Gizleyen Virüsler Nasıl Temizlenir

Flash Belleklerde Klasörleri Gizleyen Virüsler oldukça popüler durumdalar. Flash bellek virüsü temizleme ve flash bellekteki dosyaları tekrar görünür hale getirme nasıl yapılır anlatacağız.

USB belleklerimizi her yerde kullandığımızdan dolayı zararlı yazılımların bulaşması kaçınılmaz olabiliyor. Bu zararlı yazılımlardan bir tanesi de belleklerin içindeki klasörleri gizleyen ve bir türlü eski haline getirilmeyen virüsler. Bellekte bulunan klasörleri kopyalayarak .exe uzantılı olarak gösteren ve tıklandığında aktifleşen bu virüsün temizleme yollarını sizler için anlattık.

Flash Belleklerde Klasörleri Gizleyen Virüsler Nasıl Temizlenir?

Bu virüsleri temizlemek için öncelikle dosyaları görünür yapmanız gerekiyor. Öncelikle USB’nizi bilgisayara taktığınız zaman hangi harfle karşınıza çıktığına bakın. Örneğin F olabilir, G olabilir. Bu her bilgisayarda değişik şekilde karşınıza çıkabilir. Harfi belirledikten sonra aşağıdaki adımları izleyin.

Çalıştır bölümüne giriş yapmalısınız. Bunun için Windows tuşu + R tuşunu kullanın.

“cmd” yazın ve Enter’a basın.

Açılan siyah pencerede USB’niz hangi harfle karşınıza geldiyse o harfi yazıp Enter’a basıyoruz.

F: Attrib /d /s –h –s

Flash Belleklerde Klasörleri Gizleyen Virüsler Nasıl Temizlenir

 

Bu komutu uyguladığınızda tüm gizli klasörleriniz görünür hale gelecektir.

Bu işlemlerden sonra belleğin içine girip, dosya türü bölümünde uygulama yazmayan klasörleri yedekledikten sonra biçimlendirme işlemi yapabilirsiniz.

Güncel antivirüs programı kullanın ve tespit edilen virüsleri raporlamayı unutmayın. Çünkü virüsler, antivirüs programlarına yakalanmamak için sürekli şekil değiştirmektedir. Virüslü dosyaları tespit edip, antivirüs firmasına rapor ederseniz hem siz hem de diğer kullanıcılar için faydalı olacaktır.

Son Düzenleme: 14 Mayıs 2020

Başka Yazı Yok

Kayıt Ol

Zaten üye misiniz? Giriş Yap

Giriş Yap

Henüz üyeliğiniz yok mu? Kayıt Ol