1. Ana Sayfa
  2. AKILLI TELEFON
  3. Flash ve Flashlamak nedir?

Flash ve Flashlamak nedir?

Flash ve Flashlamak nedir?

Bilmediğimiz birçok teknik terim ve isim Android dünyasında mevcut. Genelde öğrenmek için de fazla uğraşılmamasının sebebi zaten teknik olan konuyu iki kat teknik anlatarak okuyucuyu yazının yarısında öldüren yazarlar. Her neyse, bugün bolca karşımıza çıkan Custom ROM konusuyla bire bir ilişkili olan “Flash” ve “Flashlamak” terimlerinden kısaca bahsederek herkesin konuyu genel hatlarıyla kavramasını sağlayacağız.

Flash ve Flashlamak nedir

Flashlamak çok kabaca da olsa yüklemek anlamına gelir. Yabancı forumlarda zaten bolca Flash the firmware… kalıbını görebilirsiniz. Olay aslında tam olarak şu; cihazın ROM kısmına yani kullanıcının erişim izninin olmadığı sabit hafızaya dosya atmak için yapılan işlemdir. Bu kadar basit. Bu işlem, cihazın işletim sistemi (Android) çalışmaz iken, cihazın firmaya özel yazılımına (Odin gibi), ADB sürücüsü aracılığıyla flash modunda bağlanarak yapılır.

Cihazı flash moduna nasıl alırım?

Cihazı flash moduna almak için her cihazın farklı kısa yolları vardır. (Ses kısma + Başlangıç tuşu + Güç tuşu gibi). Veya odin açık + sürücü yüklü + telefon kapalı ve usb bağlı iken telefonu açmakta otomatik flash moduna alabilir. Belirttiğimiz gibi her cihaz için farklı tuş kombinasyonları mevcuttur ve bunlara rahatlıkla ulaşabilirsiniz.

Bu işlemde nelere dikkat edilir?

En önemli konu cihazınızın içindeki verileri yedeklemeniz. Çünkü flashlama sırasında uyumsuz dosyalar yüklenmeye çalışılabilir (farkında olunmadan) ve hata mesajı alırsınız. Bu sebepten işlemlere başlamadan Recovery üzerinden Back-up bölümünden verilerinizi yedeklersiniz, sıkıntı olursa da Restore diyerek geri yüklersiniz.

Genel hatlarıyla flash ve flashlamak kavramları budur, umarız işinize yarar.

Yorum Yap
Kaynak:

Yorum Yap