Formattan Sonra Silinen Dosyaları Geri Getirme

Son güncelleme: 21 Temmuz 2020

Bu yazımızda format sonrası dosya kurtarma işlemi ile bunun için gerekli formattan sonra silinen dosyaları geri getirme programının kullanımını anlatacağız.

Bilgisayarı ilk kullandığınız zamanki haline getirmek ve dosyaları silmek gibi amaçlarla bilgisayarınıza format atmanız gerekebilir.  Format bir sıfırlama işlemidir. Peki formatta silinen dosyalar geri gelir mi?

Format atılsa bile bilgisayarınızdaki fotoğraflarınız, videolarınız, müzikleriniz, belgeleriniz gibi tüm dosyaların tamamını eksiksiz olarak geri getirebilirsiniz.

Silinen dosyaları geri getirme konusunda belki yüzlerce program vardır. Format attıktan sonra silinen dosyaları geri getirme programı olarak “Recover my files” isimli  yedekleme ve kurtarma programının nasıl kullanılacağını yazımızda bulabilirsiniz.

Formattan Sonra Silinen Dosyaları Geri Getirme

Aman Dikkat! : Sağlıklı veri kurtarımı için mutlaka veri kurtarma yapacağınız diski başka bir çalışan sisteme veya harici bir disk üzerinden 2. disk şeklinde kurtarma işlemini yapınız. Veri kurtarma işlemini çalışan sistem üzerinden yapar iseniz kurtaracağınız veriler hasara uğrama ihtimali vardır

Recover my files oldukça iyi bir veri kurtarma programıdır. Öncelikle programı aşağıdaki linkimizden indirerek bilgisayarınıza kurunuz.

> Recover My Files İndir

Programı açtığınızda ilk olarak Recover My Files Wizard penceresi açılır ve aşağıdaki gibi bir bazı seçenekler karşınıza çıkar.

Formattan Sonra Silinen Dosyaları Geri Getirme


Buradaki işlemlerin ne işe yardığını kısaca açıklarsak;
1.Hızlı Dosya Taraması
2.Tam Dosya Taraması
3.Format geçirmiş Diskten Hızlı Veri Kurtarma
4.Format geçirmiş Diskten Tam Veri Kurtarma

İhtiyacımıza göre bu seçeneklerden birini seçiyoruz.Biz bu yazımızda Tam Dosya Taramasını yani 2.ci seçeneği kullanacağız.Her zaman için Complete seçeneklerini kullanmanızı tavsiye ederim.

Tam Dosya Taramasını seçtikten sonra karşımıza şöyle bi ekran gelecek.

Formattan Sonra Silinen Dosyaları Geri Getirme
Bu bölümde kurtarmak istediğimiz diski/klasörü seçerek devam edelim. Karşımıza şu ekran gelecek.

Formattan Sonra Silinen Dosyaları Geri Getirme
Program neredeyse tüm uzantıları destekliyor.Bu alanda kurtarmak istediğimiz dosya uzantısı veya uzantılarını seçiyoruz.Seçmek istediğimiz dosya uzantıları yanındaki kutucukları işaretleyerek seçebiliriz.Start butonuna basarak programın silinen dosyalarımızın taramasını başlatalım.

Dosyaların taranması disk boyutunuza ve taratacağınız uzantılara göre uzun sürebilecek bir işlem olabilir. Dosyaların taranması bittikten sonra bulunan dosyalar listelenecektir. Sol üst tarafta kurtarılan dosya türleri ve adeti gözükür.

Formattan Sonra Silinen Dosyaları Geri Getirme
Burdaki listeden kurtarmak istediğimiz dosya/dosyaların sol tarafındaki kutucuğu işaretliyoruz ve araç çubuğunda bulunan Save Files seçiyoruz.

Formattan Sonra Silinen Dosyaları Geri Getirme
Karşımıza çıkan ekrandan kurtarmak istediğimiz dosyalar için bilgisayarımızdan klasör yerini seçiyoruz.Ancak burada dikkat edilmesi gereken ; örneğin C sürücüsündeki bir dosyayı silmiş ve o dosyayı kurtarmak istiyorsak kurtarma yeri olarak diğer bir sürücümüzü ( D ) seçmeliyiz.Aksi taktirde kaydetme işlemi başarısız olur ve program hata verir.

Formattan Sonra Silinen Dosyaları Geri Getirme

Tamam butonuna bastıktan sonra hızlı bir şekilde kaydetme yani silinen dosyalarını kurtarma işmei başlayacaktır ve Tüm dosyaları kayıpsız bir şekilde kurtarılacaktır.

İşlem bitimine kadar bekleyiniz.

Sıkça Sorulan Sorular

Bilgisayar, mobil cihaz veya herhangi bir teknolojik ürünün çalışmasını sağlayan işletim sisteminin fabrika ayarlarına dönüştürme işlemine format atma denir.

Format atma işlemi ile İşletim sisteminin cihazın uzun süre kullanılması sonucu sistemde hatalar oluşmasından dolayı sistemi tekrardan stabil duruma getirmesi amaçlanır.

Bilgisayarınıza, Android yada IOS cihazınıza format atmayı bilmiyorsanız dert etmeyin. Bu oldukça kolay bir işlemdir. Format atmak için bu rehber yazımızın tamamını okuyabilirsiniz.

Low Level Format LLF (Düşük Seviye Biçimlendirme), depolama aygıtlarınızdan veri kurtarmayı imkansız hale getirmesi gereken bir sabit disk işlemidir.

Low level format çok gerekli olmadıkça yapılmamalıdır. Diskin ömrü azalacaktır.

1 TB bir hard diskin Low Level format işlemi ortalama 3-4 saat olabilmektedir.

1 Yorum

Hakkaten  -  17 Aralık 2019 / 11:47

Adamin kralisin guzel insan sana helal olsun cok tesekkurler

Başka Yazı Yok

Kayıt Ol

Zaten üye misiniz? Giriş Yap

Giriş Yap

Henüz üyeliğiniz yok mu? Kayıt Ol