1. Ana Sayfa
 2. OYUN
 3. Fortnite FPS Arttırma

Fortnite FPS Arttırma

fortnite-fps-arttirma

Fortnite oynarken FPS sorunu yaşıyorsanız Fortnite FPS arttırma yazımızdaki yöntemlerle oyun içerisinde fazla daha kesintisiz ve etkili bir performans gösterebilirsiniz.

Fortnite’i takılmadan ve bilgisayarın kaynaklarını verimli kullanarak oynamak için yapmanız gerekenleri bu rehberimizde bulabilirsiniz. Fortnite oyuncularının en büyük sıkıntılarından birisi olan FPS için en iyi çözümleri sunduk.

FPS (Frame Per Second) saniye başına düşen görüntü sayısıdır. Bu görüntü sayısı monitörümüzün hertz değerinden yüksek ise sıkıntı yoktur. Eğer düşük ise oyunda takılmalar, görüntü atlamalar yaşanır. Yani 60 hertz monitörünüz var ise 60 fps almanız yeterli olacaktır fazlasına ihtiyaç yoktur.

Fortnite FPS Arttırma

Burada listeleyeceğimiz yollar bilgisayarınızın genel performansınızı arttırmaya yöneliktir. İlk olarak bunlara öncelik vermelisiniz, konumuzun devamında direkt oyuna etki eden yolları da aktaracağız. Daha yüksek performans alabilmek için önce bilgisayarınızı optimize edelim.

 • Masaüstü veya dizüstü bilgisayarınızın iç temizliğine özen gösterin. Yıllık macun ve bakımlarını gerçekleştirin. Pek fazla toz tutmasına müsade etmeden zaman zaman temizleyin.
 • Dizüstü bilgisayar kullanıyorsanız ve bilgisayarınız çok ısınıryorsa bir soğutucu satın alın. Fiyatları genelde uygundur, üzerindeki fanlari le bilgisayarın ısısını düşürür ve performansı bir miktar yükseltir.
 • Masaüstü bilgisayar kullanıcısı iseniz kablolarınızı düzenli tutun, kasanın içi boğuk olmamalı. Fanların görevini yerini getirebilmesi için kasa içerisindeki düzen kusursuz olmak zorundadır. Aksi durumlarda fanlar tam performans veremeyecek ve ısınma problemi ile karşı karşıya kalacaksınız. Isınma problemi yaşadığınız anda da bilgisayarınız tam performans çalışamayacak ve Fortnite FPS değerinizde düşüş olacaktır.
 • Bilgisayarınızda zararlı yazılım ve virüs olmadığından emin olmalısınız. Bu tarz yazılımlar arka planda çalıştıkları için performansınızı ciddi anlamda azaltacaktırlar. Burası önemli bir virüsten ne olur diye düşünmeyin. Bir tanecik bile olsa spam mailler gönderebilir, sizin makinenizi kullanarak saldıracak yeni hedefler bulabilir, şifrelerinize erişmeye çalışır, log işlemlerinizi dosyalar ve virüs sahibine iletir, kısaca aklınıza bile gelmeyecek onlarca işlemi yapabilir.
 • Oyun oynamaya başlamadan evvel arka plandaki uygulamaları kapatın, özellikle antivirüs programlarını kesinlikle kapatın ve bilgisayarı yeniden başlattıktan sonra oyuna giriş yapın. Bilgisayarı kapatıp açmazsanız, RAM kullanmaya devam edecektir.
 • Artık kullanmadığınız programları bilgisayarınızda tutmayın. Arka planda servis, hizmet aktif eden uygulamaları kullanmıyorsanız bilgisayarda tutmayın.
 • Sistem Diski haricinde başka disk varsa hepsini birleştirin. Çoklu disk olduğu zaman, sabit diskiniz bu diskleri okumak için daha fazla çaba harcayacaktır.
 • Windows 8 ve üzeri işletim sistemlerine sahipseniz, SSD alma imkanınız varsa mutlaka alın. Aksi durumlarda yüksek disk kullanımından dolayı bilgisayarda performans düşüklüğü yaşanacaktır.
 • RAM miktarınızı arttırın. RAM işlemciden iş yükünü alacağı için büyük önem taşır. Bu işlemi düşük RAM’e sahipseniz gerçekleştirin.
 • İşletim sistemini güncel tutmaya çalışın. Windows güncelleme ve yükseltmelerini atlamayın.
 • Oyun ve Driver bileşenlerini güncel tutmaya çalışın. Driver Booster adındaki programı deneyebilirsiniz. Otomatik olarak güncellenmemiş tüm driverları tespit eder ve günceller.
 • Dizüstü bilgisayar kullanıyorsanız şarza bağlıyken oynayınve batarya ayarınızı “Yüksek Performans” olarak seçin.
 • Başlangıç programlarını mutlaka kapatın.
 • Bilgisayarınızı Yüksek Performans için ayarlayın. Bilgisayarım-Özellikler-Gelişmiş-Sistem Ayarları-Performans-Ayarlar-Görsel Efektler-En iyi performans için ayarla yolunu takip ederek bu ayarı yapabilirsiniz.
 • Temp dosyanızı belirli aralıklarla temizleyin.
 • Disklerinizi düzenli olarak temizleyin. Bu işlem sistem ve kişisel dosyalarınıza zarar vermez.
 • Bilgisayarda bulunan gereksiz dosyaları, gereksiz logları, kullanılmayan uzantıları temizleyin.

Nvidia Fortnite FPS Arttırma

FPS problemimizin en büyük kaynaklarından biriside ekran kartı ayarlarımızın performans yerine kalite modunda çalışmasıdır. Adım adım performans moduna nasıl alacağınıza bakalım.

Masaüstü’ne sağ tıklayarak Nvidia denetim masası kısmına tıklayın.

fortnite fps arttırma kesin çözüm

3D Ayarları > Görüntü ayarlarını önayarla yap > Benim tercihlerimi kullan ve şunlara önem ver > Full Performans

fortnite fps arttırma kesin çözüm

3D Ayarları > 3D Ayarlarının yönetilmesi sekmesinde olan ayarları aşağıdaki resimde olduğu gibi yapın

fortnite fps arttırma kesin çözüm

Fortnite AMD Ekran Kartı FPS Arttırma Ayarları

Amd ekran kartınızın kontrol merkezine gidin.

fortnite fps arttırma kesin çözüm

Oyunlar’a gelin.

fortnite fps arttırma kesin çözüm

Oyunu seçin. Eğer gözükmüyorsa manuel ekleyin.

fortnite fps arttırma kesin çözüm

Daha sonra Oyunu seçin ve;

Mozaik Döşeme: Uygulama ayarlarını geçersiz kıl
Kare Hızı Denetimi: Her zaman kapalı
Doku Filtreleme: Uygulama ayarlarını geçersiz kıl
Örtüş Önleme: Uygulama ayarlarını geçersiz kıl

Yine kontrol merkezine gelin. Oyunu seçin. Değiştirilebilir grafikleri yapılandırmasına gelin ve oyunun grafik ayarlarını yüksek performans olarak değiştirin. AMD ekran kartlarının arayüzleri değişik olabilir. Fakat mantık aynıdır. Aynı mantıkla ekran kartınızın ayarlarını yapabilirsiniz.

Yorum Yap
Kaynak:

Yorum Yap