Fotoğraf Makinesi Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Fotoğraf Makinesi Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Digital Fotoğraf Makinesi Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler nelerdir ? Kompakt makinemi yoksa DSLR makinemi tercih edilmeli ? Kompakt fotoğraf makinesi tavsiyesi ve DSLR fotoğraf makinesi tavsiyesi‘ni yazımızda bulabilirsiniz.

İlk araştırmalarınızda bu pazarın bir çok farklı çeşit ve özellikte kameralarla dolu olduğunu fark edeceksiniz . Bir fotoğraf makinesi almaya karar verdiğinizde önünüze yüzlerce seçenek çıkıyor.

Öncelikle Kompakt makinemi yoksa DSLR makinemi tercih edilmeli karar vermek durumundasınız.

Fotoğraf çekmek sizin için deklanşöre basarak sadece anı yakalamaktan ibaret ve amacınız tatillerinizde yada seyahatlerinizde bol bol hatıra fotoğrafı çekmek ise kompakt makineler ergonomik tasarımı hem de görece ekonomik fiyatıyla sizin için uygun bir seçim olabilir.

 

DSLR makineler ise profesyonelliğe uzanan yolun önemli bir aracı olmaktadır.

DSLR makinelerin Kompakt makinelerden farkı objektifinin değiştirilebilir olması ve sensör yapısı.

 

Kompakt Fotoğraf Makinesi Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

> Yüksek Megapiksel Olmasının bir önemi yok

Alacğınız makinanın megapiksel çözünürlüğünün yüksek olması onun çok iyi bir fotoğraf makinesi olduğu anlamına gelmiyor. Megapiksel değerinin fazla olması eğerki büyük boyutlu baskılar yapacaksanız bir anlam ifade etmektedir.

> En önemlisi Optik Zoom Değeri Yüksek cihaz tercih edilmeli

Alacağınız makinede sınırsız dijital zoom olması anlam taşımamaktadır. Dijital zoom pikseller üzerinde bir büyütme ile yakınlaşma sağladığından elverişli sonuçlar sunmaz. Asıl önemli olan optik zoom değerdir.

Optik zoom objektif içerisindeki merceklerin biribirine yakınlaşıp uzaklaşmasıyla elde edilen bir yakınlaştırma biçimi olduğundan görüntüde herhangi bir bozulma olmaz. Optik Zoom katsayısı yüksek olan dijital fotoğraf makinelerini tercih edin.

> Bir diğer husus: Batarya Ömrü

Kompakt makine alırken batarya yapısını ve şarj süresini kontrol etmekte fayda var.

Daha fazlası için detaylı yazımıza bakabilirsiniz; Kompakt Fotoğraf Makineleri Neler Sunuyor?

DSLR Fotoğraf Makinesi Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Objektif  Tercihi

Manzara çekimi yapacaksanız geniş açılı objektif, nesne çekimi yapacaksınız dar açılı objektif tercih etmeniz gerekiyor. Bunların yanında titreşim giderme, MTF değeri, malzeme yapısı gibi özelliklerede dikkat edilmeli. Objetktif tercihleri DSLR makinaya vereceğiniz paradan daha fazla tutacağını unutmayın.

> Sadece Video Çekecekseniz DSLR Ftercih etmeyin

DSLR dijital fotoğraf makinenizde bulunan sensörün belirli bir kulanım ömrü bulunmaktadır.

Fotoğraf çekimlerinde objektiften gelen görüntü saniyeden kısa bir süre müddetince objektife düşer ve akabinde perde hemen kapanır. Ancak video çekerken perde hep açıktır ve hassas bir aygıt olan sensör sürekli ışığa maruz kalır. Bu durum DSLR fotoğraf makinelerinin ömrünü önemli ölçüde kısaltır.

Amacınız sadece video çekmekse DSLR dijital fotoğraf makinesi yerine dijital video kamera satın almalısınız.

> Faturasız, Garantisiz Cihaz Almayın

Faturasız, garantisiz cihaz satın almak sonradan sizi zor duruma sokabilir.  Bide piyasada refurbished cihazlar vardır.Refurbished (yenilenmiş), fabrikasyon hatası bulunan cihazların yenilerek tekrar satışa sunulması demektir. Bu tür cihazlar için bütünüyle iyi veya kötü diyemeyiz. Fakat satın alırken imkan varsa refurbished ibaresi olmayan cihazları tercih etmek mantıklı bir seçim olabilir.

Daha fazlası için detaylı yazımıza bakabilirsiniz; Dijital SLR Nedir?

# Kompakt fotoğraf makinesi tavsiyesi

Kompakt fotoğraf makinesi tavsiyesi olarak sizlere Sony dsc – w620 önerebiliriz. 14 megapiksek çözünürlüklü 5X optik zoom’lu Sony Cybershot serisi bu makine yaklaşık 300 TL.

Fotoğraf Makinesi Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

# DSLR fotoğraf makinesi tavsiyesi

DSLR fotoğraf makinesi tavsiyesi olarak da;e giriş seviyesi için Canon 60D, 600D; ileri düzey için ise full frame (tam çerçeve) sensör boyutuna sahip Sony A7II, Nikon D750, Canon 6D iyi birer alternatif olabilirler.

Fotoğraf Makinesi Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

–> Fotoğrafçılıkta ISO Ayarları Nasıl Yapılır?

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

2 yorum

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?