Bilgisayar

Fotoğraflarınızı Instagram’a Aktarın

Instagram akıllı telefonlar için tasarlanmış olabilir. Fakat Instagram üzerinde paylaşılan en güzel fotoğraflar telefon kameraları ile çekilmemiş fotoğraflardır.

Göz kamaştıran paylaşımlar yapan Instagram kullanıcılarının DSLR veya dijital fotoğraf makineleri ile çektikleri fotoğrafların paylaşımlarını Dropbox ve iOS-Android cihazlarının yardımıyla gerçekleştirdiklerini biliyor muydunuz?

İlk Adım: Fotoğraflarınızı aktarmak ve Instagram için hazırlamak

İlk adımdaki hedefiniz dijital fotoğraf makinenizde yer alan fotoğraflarınızı Instagram uygulamasının kurulu olduğu telefon veya mobil cihaza aktarımını mümkün hale getirmektir. İlk adımın başlangıç noktası dijital fotoğraf makinenizdir.

Fotoğraflarınızı Bilgisayarınıza Aktarmak

Fotoğraflarınızı bilgisayarınıza aktarmayı uğraş veren ve vakit alan bir işlem gibi görüyor olabilirsiniz. Oysa ki fotoğraf makinenizde bulunan fotoğrafları bilgisayarınıza aktarmak birkaç dakikanızı alacak bir işlemdir. Bu işlemle fotoğraflarınızı Instragram’da paylaşmak için hazırlamanın ötesinde bilgisayarınıza yedekleyebilir ve albüm düzenlemeleri yapabilirsiniz.

Fotoğraf makinenizde bulunan fotoğrafları kart okuyucusu kullanarak veya fotoğraf makinenizi bilgisayarınıza bağlayarak aktarabilirsiniz. Aktarım esnasında fotoğraflarınızı herhangi bir klasöre kopyalamak başvurabileceğiniz hızlı fakat düzensiz bir yöntemdir. Fotoğraflarınızı aktarım işlemini daha düzenli şekilde gerçekleştirmek istiyorsanız Google Picasa gibi uygulamaları kullanabilirsiniz. DSLR fotoğraf makinesi ile RAW formatında fotoğraf çekimi yapıyorsanız aktarım işlemi için Adobe Lightroom gibi daha kapsamlı bir uygulama kullanmanız gerekebilir.

Düzenleme ve kırpma

Instagram’a fotoğraflarınızı eklemeden önce düzenleme yapabilirsiniz. Bilgisayarınızda Adobe Photoshop gibi bir uygulama yoksa Pixlr, Adobe Photoshop Express veya GIMP benzeri ücretsiz uygulamalar birisini düzenleme için kullanabilirsiniz.

Fotoğraflarınızı düzenlerken Instagram’a eklenen fotoğrafların kare şeklinde olduğunu göz ardı etmemelisiniz. Kırpma işlemi yaparken fotoğraflarınızı 1:1 oranında kırpma işlemi yaparak Instagram’da paylaşıma uygun formata getirmeniz gerekmektedir.

Düzenleme işlemini Instagram uygulaması üzerinden paylaşım yapmadan da gerçekleştirebilirsiniz. Instagram uygulaması üzerinden yapacağınız düzenleme ve kırpma işlemlerinden daha iyi sonuç alabileceğinizi ve bu yöntemin bilgisayarda yapacağınız düzenleme işlemine göre daha pratik olabileceğini söyleyebiliriz.

Çok sayıda fotoğraf aktarımı gerçekleştireceksiniz bilgisayarınızda alan tasarrufu sağlamak adına fotoğraflarınızı Instagram’ın orijinal boyutu olan 640×640 piksel boyutuna yeniden boyutlandırma yapabilirsiniz.

İkinci Adım: Dropbox ile fotoğraflarınızı mobil cihazınıza taşıyın

Fotoğraflarınızı bilgisayarınıza aktardıktan sonraki aşama bilgisayarınızdaki fotoğrafları Instagram’da paylaşım yapabilecek şekilde mobil cihazınıza aktarımını sağlamaktır. Bunun için fotoğraflarınızı bilgisayarınızdan sanal bir depolama servisine aktarmanız gerekmektedir. Bu sayede fotoğraflarınızın bilgisayarınız dışında ayrıca bir yedeği bulunmuş olacaktır. Bunun için akıllı telefon uygulaması sunan sanal depolama servislerinden birisini kullanabilirsiniz. Bu özelliklere sahip olan Dropbox, fotoğraflarınızın bilgisayarınızdan sanal ortama ve sonrasında sanal ortamdan mobil cihazınıza aktarımı için kullanabileceğiniz servislerden birisidir.

Fotoğraflarınızı mobil cihazınıza aktarabilmek için Dropbox hesabınızı ayarlayın

Bilgisayarınızda Dropbox uygulamasını kurduktan sonra Dropbox dizininizde “Instagram Foto” isminde bir klasör oluşturun. Aktarımını yapmak istediğiniz fotoğrafları bu klasöre kopyalayın.
Fotoğraflarınızı kopyala-yapıştır yöntemiyle Dropbox dizininizde oluşturmuş olduğunuz Instagram Foto klasörüne aktarımını sağlayın.

İnternet üzerinden, bilgisayarınızdan ve mobil cihazınızdan Dropbox hesabınıza veya uygulamanıza giriş yaptığınızda kopyalamış olduğunuz tüm fotoğrafları görebilirsiniz.
Mobil cihazınızda yer alan Dropbox uygulaması bilgisayarınızda yer alan Dropbox uygulamasından farklı olarak otomatik indirme özelliğine sahip değildir. Otomatik indirme özelliği yerine Dropbox üzerinde yer alan tüm dosyalarınızı mobil cihazınızda görüntüleyebilir dilediğiniz dosyaları cihazınıza indirebilirsiniz.

iOS

Eğer iOS işletim sistemine sahip bir cihaz kullanıyorsanız Instagram üzerinden paylaşım yapabilmek için paylaşım yapacağınız fotoğrafı cihazınıza indirmeniz gerekmektedir.
Dropbox uygulaması üzerinden oluşturduğunuz Instagram Foto klasörünü görüntüleyin. Herhangi bir fotoğrafı indirmek için fotoğrafın sağ alt köşesinde yer alan indirme ikonuna tıklayarak Fotoğrafı Kaydet seçeneği ile fotoğrafınızı cihazınıza kaydedin.

Android

Son Android sürümleri ile birlikte Instagram üzerinden paylaşım yapabilmek için paylaşım yapacağınız fotoğrafın cihazınızda bulunması gerekmemektedir.

Eğer önceki Android sürümlerinden birisini kullanıyorsanız Instagram üzerinden paylaşım yapabilmek için iOS cihazlarında olduğu gibi Dropbox hesabınızda bulunan fotoğrafınızı cihazınıza indirmeniz gerekmektedir. Android cihazınızı kullanmadan bilgisayarınız üzerinde Android cihazınızın emülasyonu için kullanılan BlueStacks uygulaması ile bu işlemi yapmak istemeniz halinde de aynı durum geçerlidir.

Instagram Foto klasörünü görüntüleyin ve paylaşmak istediğiniz fotoğrafları bulun. Fotoğraf adına dokunduktan sonra acıkan menüden Dışa Aktar seçeneği ile fotoğrafınızı cihazınızın SD kartına kaydedin.

Daha eski Android sürümlerinde Dropbox hesabınızdan fotoğraflarınızı cihaz hafızasına kaydetmeniz gerekebilir.
Dropbox hesabınızdan dışa aktardığınız fotoğrafınızı Fotoğraf Galerisi uygulamasından görüntülenebilecek şekilde cihazınızın Fotoğraflar dizinine kaydedin. Aynı yöntemi Dropbox hesabınızda bulunan herhangi bir klasörü dışarı aktarırken de kullanabilirsiniz.

Son Adım: Instagram’da fotoğrafınızı paylaşmak

Fotoğrafınızı Instagram uygulamasında düzenlemeye ve paylaşmaya artık hazırsınız. Bu işlem Android ve iPhone Instagram uygulamalarında neredeyse aynı şekilde gerçekleştirilebilmektedir.

Paylaşım işlemine başlamak için Instagram uygulamasında alt orta kısımda er alan paylaşım butonuna dokunun. Açılan ekranda paylaşım butonunun sol tarafında cihazınızda bulunan fotoğrafları görüntüleyebilirsiniz.

iOS cihazınızda fotoğraf seçimi

iOS işletim sisteminde Dropbox hesabınızdan aktarmış olduğunuz fotoğraflar dahil olmak üzere cihazınızdaki tüm fotoğraflara Film Rulosu içerisinde yer alan son fotoğrafın küçük resminin yer aldığı ikona dokunarak erişebilirsiniz.
Kullanmak istediğiniz fotoğrafı seçtikten sonra ihtiyaç varsa kırpma işlemi gerçekleştirerek İleri butonuna dokunmanız paylaşım için yeterli olacaktır.

Android cihazınızda fotoğraf seçimi

Android işletim sisteminde kaydedilmiş resim butonuna dokunun. Eğer Android işletim sisteminin son sürümlerinden birisini kullanıyorsanız hangi konumdaki fotoğraflarınızı görüntülemek istediğinizle ilgili bir seçenek görüntülenecektir. Bu bölümde Dropbox hesabınızda yer alan fotoğrafları görüntülemeyle ilgili seçeneği görebilirsiniz. Dropbox seçeneğini göremiyorsanız Dropbox hesabınızda yer alan fotoğraflarınızı cihazınıza kaydederek Instagram üzerinden paylaşımda bulunabilirsiniz.

Dropbox seçeneğini görüntüleyebilmeniz halinde bu seçeneği seçerek Dropbox hesabınızdaki Instagram Foto klasöründen paylaşmak istediğiniz fotoğrafları görebilir ve paylaşımınızı gerçekleştirebilirsiniz.
Daha önceki Android işletim sistemi sürümlerinden birisini kullanıyorsanız (veya cihazınıza fotoğraflarınızı kaydettiyseniz) fotoğraf galerisinden fotoğraflarınızı görüntüleyerek paylaşımda bulunabilirsiniz.
Fotoğraf seçiminizi yaptıktan sonra Instagram uygulamasında yer alan standart düzenleme araçlarını ve filtrelerini kullanabilirsiniz. Ve bu aşamalardan sonra sıra geldi fotoğraf paylaşımınızı yaparak beğenileri ve hayranlarınızın yorumlarını toplamaya.

İyi eğlenceler ve nice mutlu fotoğraflar!

Yazıyı beğendiyseniz yıldız vermeyi unutmayın!
[Toplam: 0 oy Ortalama: 0 puan]

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu