Mobil

gapps Paketi Nedir? AOSP Nedir?

gapps Paketi Nedir

ROM yüklerken gapps paketi, gapps flashlamak gibi terimleri duymuşsunuzdur. Peki gapps nedir ve neden flashlanır?

ROM geliştiricileri, Android kodlarını Google’dan alarak üzerlerinde değişiklik yaparlar. Google, Android’in kaynak kodlarını herkese açık bir biçimde yayınlar. Google’ın kodlarını yayınladığı projeye AOSP yani Android Open Source Project (Android Açık Kaynak Projesi) denir.

ROM geliştiricileri, AOSP’den kodları alır, üzerinde düzenleme yaparlar ve değişik özellikler ve programlar eklerler. Ancak tüm değişiklikler AOSP üzerinde yapıldığı için AOSP içerisinde yer almayan bazı uygulama ve özellikler ROM’larda yer almamaktadır. Bu özellikler, Google tarafından AOSP projesine dahil edilmemiş ve kodları kapalı olarak tutulan özelliklerdir. Bunlara Google Play Store, Photosphere, Google Maps, Gmail, Play Music, Youtube, konuşma tanıma dahildir.

İşte bu yüzden bu uygulamaların hiç biri, çoğu ROM’da yer almaz. Çünkü bu uygulamalar kapalı kaynak kodludur ve telif haklarıyla korunmaktadır.

Google’ın buradaki amacı, donanım üreticileriyle anlaşarak sadece belirli standartlara uygun cihazlara markete (Play Store) ve kendi uygulamalarına erişim sağlamaktır. Bu uygulamalar, sadece gerekli onayı almış olan cihazlarda bulunmaktadır. Yani kendi hazırladığınız bir elektronik cihaza Android (AOSP) kurabilirsiniz ancak Play Store’u eklemek için yasal olarak Google’dan izin almak zorundasınız.

gapps-Custom-750x422

Bu yüzden ROM üreticileri bu uygulamaları ayrıca dağıtmayı tercih ederler ve bu uygulamaları içeren paketlere kısaca gapps yani Google Apps (Google Uygulamaları) adını verirler.

Bazı ROM’lar, kendi modifiye gapps paketlerini sunarlarken bazılarına herhangi bir gapps paketi uyum sağlamaktır. Dikkat edilmesi gerekn tek nokta gapps paketlerinin ROM’un Android sürümüyle uyumlu olmasıdır.

Gapps paketleri, ROM yüklendikten sonra üzerine normal olarak flashlanır ve kullanılır.

Gapps paketlerini stok halinde Play Store bulunmayan cihazlarda kullanmak yasa dışı olabilir. (Örneğin farklı bir işletimi sistemi olup sonradan üzerine Android çalıştırılmaya çalışanlar gibi)

Başka bir açıdan bakıldığında ise çoğumuzun bildiğinin aksine günlük hayatta kullandığımız Android tamamen açık kaynak kodlu değildir, sadece tabanını açık kaynak kodlu AOSP oluşturmaktadır.

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu