Gmail’de Gönderilen Maili Geri Alma Yöntemi

Gmail’de Gönderilen Maili Geri Alma Yöntemi

Gmail uzun yıllardır gönderilen e-postaların geri alınması için bir yöntem sunuyordu ancak bu özellik “Labs” seçeneği altında yer alıyordu ve biraz kurcalamak gerekiyordu. Dün gerçekleştirilen değişiklikle beraber artık bu zorunluluk ortadan kalktı ve gönderilen mailleri geri alma yöntemi sonunda standart Gmail özellikleri arasındaki yerini aldı. Fakat yine de Gmail’de gönderilen maili geri alma yöntemine erişmekte sıkıntı yaşayan kullanıcılarımız için kısa bir rehber hazırlamayı uygun gördük. Dilerseniz hemen adım adım ilerleyerek yanlışlıkla gönderilen e-postalarınızı geri almanın yoluna bir göz atalım.

İlk olarak elbette bilgisayarımızdan Gmail hesabımıza giriş yapmamız gerekiyor. Giriş yaptıktan sonra ekranın hemen sağ üst kısmında bir çark işareti göreceksiniz. Bu çarka tıkladıktan sonra “Ayarlar” butonunu buluyoruz ve buna tıklayarak devam ediyoruz.

Gmail'de Gönderilen Maili Geri Alma Yöntemi 1

Ayarlar ekranının ortalarına doğru “Göndermeyi geri al:” adlı bir seçenek göreceksiniz. İlk olarak bu seçeneğin başında yer alan “Göndermeyi Geri Almayı Etkinleştir” kutucuğunu aktif hale getiriyoruz.

Gmail'de Gönderilen Maili Geri Alma Yöntemi 2

Seçenek etkinleştirildikten sonra kaç saniyelik bir bekleme süresi olacağını seçmemiz gerekiyor. Gmail aslında resmen gönderilen maili geri almıyor ancak gönder butonuna bastıktan sonra maili göndermek için bir bekleme süresi koyuyor. Böylece karar değişikliği vermeniz halinde hemen geri alma işlemini uygulayabiliyor ve mailinizin gönderilmesine engel olabiliyorsunuz. 10 saniye pek çok kullanıcı için yeterli olacaktır ancak daha fazlasını isteyenler için 30 saniyeye kadar seçenekler mevcut.

Gmail'de Gönderilen Maili Geri Alma Yöntemi 3

Değişiklikleri yaptıktan sonra ekranın en altında yer alan “Değişiklikleri Kaydet” butonunu da kullanabilir ve Gmail arayüzüne geri dönüş yapabilirsiniz.

Gmail'de Gönderilen Maili Geri Alma Yöntemi 4

Artık bir e-posta gönderdiğinizde hemen ekranın üstünde aşağıdaki gibi bir seçenek çıkacaktır. Burada “Geri al” butonuna basarak mailin gönderilmesine engel olabilirsiniz.

Gmail'de Gönderilen Maili Geri Alma Yöntemi 5

Fakat bu özelliğin bir handikapı da mevcut. Eğer e-postanızı gönderdikten sonra bir sebepten Gmail’deki herhangi bir menüye ya da e-postaya tıklayacak olursanız geri alma fırsatı tamamen ortadan kalkıyor. Bu nedenle e-posta gönderimlerinden sonra dikkatli olmanızı öneriyorum.

Sosyal Medyada Paylaşın:
Kaynak:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Yorum yazmak için giriş yapmalısın
Sitemizde bilgisayar ve akıllı telefon kullanıcılarının sık karşılaştığı sorunlara ait çözümleri bulabilirsiniz.