Mobil

Google Play Tekrar Yükleme Nasıl Yapılır ?

0
(0)

Bu yazımızda silinen yada daha önceden telefonunuza yüklenememiş Google Play Tekrar Yükleme Nasıl Yapılır anlatacağız.

Eğer Android işletim sistemini kullanan bir akıllı telefon veya tablet kullanıyorsanız uygulama indirmek için ilk tercihiniz Google Play oluyor. Google Play genel olarak Android cihazlarımızla yüklü olarak geliyor; yani Google Play’i sonradan indirip yüklememize gerek kalmıyor.

Eğer Android akıllı telefon veya tabletinizi fabrika ayarlarını değiştirmeden kullanıyorsanız Google Play kullanımında problem yaşamanız çok da mümkün değil. Fakat root işlemiyle Android cihazınızı fabrika ayarlarından çıkardıysanız belli sıkıntılar yaşayabiliyorsunuz. Bunun yanında kullanım sırasında farkında olmadan değiştirilen ayarlar Google Play kullanımında problemler oluşturabiliyor.

Google Play Tekrar Yükleme Nasıl Yapılır ?

Normalde rootsuz Android cihazlarda yüklü olan Google Play uygulamasını silmeniz mümkün değil. Bunun yerine bu uygulama bilginiz dışında devre dışı kalmış olabilir. Bu nedenle Google Play tekrar yükleme işlemi ile uğraşmanıza gerek yok. Eğer Google Play’i tekrar aktifleştirmek isterseniz öncelikle akıllı telefon veya tabletinizin ayarlar bölümünü açın Ayarlar menüsünde “Uygulamalar” seçeneğini seçin:

Google Play Tekrar Yükleme Nasıl Yapılır1

Uygulamalar menüsü açıldığında parmağınızı ekranda sağdan sola doğru sürükleyin ve “Devre Dışı” sekmesine geçiş yapın:

Google Play Tekrar Yükleme Nasıl Yapılır2

Eğer Google Play Store devre dışı bırakılmışsa “Devre Dışı” sekmesi altında listelenecektir. Bu sekme altından Google Play Store uygulamasını bulup üzerinde dokunduğunuzda uygulamanın ayarlarına girebilir ve uygulamayı tekrar etkinleştirebilirsiniz:

Google Play Tekrar Yükleme Nasıl Yapılır3

Eğer rootlu bir telefon veya tablet kullanıyorsanız veya cihazınızla birlikte Google Play yüklü olarak gelmediyse Google Play APK dosyasını bulmanız ve indirip yüklemeniz gerekiyor. APK dosyaları tıpkı bilgisayarlardaki EXE dosyaları gibi uygulama veya yazılımların kurulumlarını gerçekleştiren dosya türüdür. Her Android uygulamasında olduğu gibi Google Play Store uygulaması da kendine özel bir APK kurulum dosyasına sahip.

Google Play APK indir

Google Play uygulamasını indirdikten sonra yükleyebilmek için Android cihazınızda küçük bir ayarı değiştirmeniz gerekiyor. Bu iş için cihazınızın Ayarlar menüsünü açın ve sonrasında menü altından “Güvenlik” seçeneğini bulun:

Google Play Tekrar Yükleme Nasıl Yapılır4

Güvenlik ayarları menüsü altından da “Bilinmeyen kaynaklar” seçeneğini bulun ve yanındaki kutucuğa onay işareti koyun:

Google Play Tekrar Yükleme Nasıl Yapılır5

Bu adımdan sonra indirmiş olduğunuz Google Play apk dosyasını Android cihazınızda çalıştırın ve kurulumu başlatın.

Son Güncelleme: 5 Mart 2021

Bu yazıya kaç yıldız verirsin?

Lütfen değerlendir!

Yazının puanı: 0 / 5. Toplam oy: 0

Bu yazıya şimdiye kadar puan veren olmamış. İlk sen puanlamak ister misin?

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu

TeknolojiDolabı'ndan ayrılmak üzeresiniz.

Bekleyin...
adresine 10 saniye içinde yönlendirileceksiniz...

Devam etmek için yukarıdaki linke tıklayın yadabağlantıyı iptal edin.