Nedir, Nasıl Yapılır

Google ReCAPTCHA’dan Nasıl Kurtulurum ?

Web sitelerinde bot ile insan ayrımını yapabilmek için “reCAPTCHA” güvenlik sistemi kullanılmaktadır. Peki Google ReCAPTCHA’dan nasıl kurtulurum ?

CAPTCHA (Completely Automated Public Turing test to tell Computers and Humans Apart) sınama-yanıt doğrulaması olarak bilinen bir güvenlik önlemidir. CAPTCHA spam ve şifre çözme koruması sağlanmasına yardımcı olur. Bunun için sizden basit bir testi yanıtlamanızı isteyerek şifre korumalı bir hesaba girmeye çalışan bir bilgisayar değil insan olduğunuzu kanıtlamanızı sağlar.

CAPTCHA testleri, deforme edilmiş bir resim şeklinde görünen rastgele oluşturulmuş harf ve/veya rakam dizisi ile bir metin kutusu olmak üzere iki temel parçadan oluşur. Bir testi geçmek ve insan olduğunuzu kanıtlamak için resimde gördüğünüz karakterleri metin kutusuna girmeniz yeterlidir.

Google neden CAPTCHA kullanıyor?

Google dahil olmak üzere birçok web hizmeti, hesaplara yetkisiz girişi önlemek için CAPTCHA kullanır. Banka veya kredi kartı hesabı gibi hassas bilgilere erişim sağlayan diğer web sitelerinde de CAPTCHA kullanımına rastlayabilirsiniz.

Şu durumlarda CAPTCHA ile karşılaşabilirsiniz:

  • Yeni bir Google hizmetine (Gmail, Blogger, YouTube) kaydolurken
  • Herhangi bir G Suite Hesabı sürümüne kaydolurken
  • Mevcut bir hesabın şifresini değiştirirken
  • Üçüncü taraf cihaz veya uygulamalarda (iPhone , Outlook, ActiveSync gibi) Google hizmetlerini kurarken karşınıza çıkar.

Peki Captcha’dan nasıl kurtulurum ?

Google ReCAPTCHA’dan Nasıl Kurtulurum ?

CAPTCHA Elbette internette spamsiz bir dünya için oldukça önemli fakat bazen bu kodların insanı çıldırttığı gerçeğini de yadırgamamak gerekiyor. Özellikle bazı servislerin içerisinde kullanıcıların her adımından sonra güvenlik koduyla doğrulama yapılması istenebiliyor. Böyle durumlarda da Captcha Bypass eden yazılım ve eklentiler devreye giriyor.

Captcha Bypass yönetimi genellikle bir kere giriş yapılmış servislerde kullanılabiliyor. Örneğin Facebook’a bir kere doğru Captcha girip gerçek bir kullanıcı olduğunuzu onayladıktan sonra geri kalan Captcha’ları bu tür yazılımlar sizin için halledebiliyor.

ReCAPTCHA atlamanın diğer bir yolu olarakda ses versiyonlarını önerebiliriz. Okuyamadığınız zamanlarda sesli sunumu deneyin. Bu yöntem ile hızlıca Captcha’yı geçebilirsiniz.

Sesli sürüme erişmek için metin kutusunun yanındaki Uluslararası Erişim Simgesi resmi (tekerlekli sandalye simgesi) olarak görüntülenen bağlantıyı tıklayın. Bu resmin alternatif metni “Dinleyin ve duyduğunuz numaraları yazın” şeklindedir.

İlgili Yazılar

Kayıt Ol

Zaten üye misiniz? Giriş Yap

Giriş Yap

Henüz üyeliğiniz yok mu? Kayıt Ol