Hack ve Hacker Türleri Nelerdir?

Hack ve Hacker Türleri Nelerdir?

Hack ve Hacker Türleri Nelerdir, hacker türlerinden Beyaz, Gri, Siyah şapkalı hacker ne demektir, Hackden nasıl korunulur?

Hack sözcüğünün kelime karşılığı ”kırmak, kıymak ve kesmek” anlamlarındandır. ve bir yazılımı veya bilgiyi çözenlere, kıranlara Hacker denir.

Hacker’lar genel tanı itibari ile kötü gösterilirler ve bilgilerinin dar olduğuna inanılır, ama bu yanlış bir tanıdır. Her Hacker kötü olmadığı gibi her Hacker’da bilgisiz değildir. Hacker, programlama dillerinin yanı sıra network, OS, donanım, sistem mimarisi gibi bir çok alanda bilgi sahibidir.

Hack ve Hacker Türleri Nelerdir?

Hacktivistler

Kendi düşüncelerine ve yaşayış biçimlerine göre toplumda gördükleri yanlışları düzeltmeyi amaçlamışlardır. Siyasi düşüncelerini, politik sorunları halka duyurmak için popüler olan siteleri hacklerler ve mesaj bırakırlar.

Siyah Şapkalılar

Hacker türleri arasında en zararlıları ve bilgilileri siyah şapkalı hackerlerdır. Kendilerini o kadar çok geliştirmişlerdir ki her türlü site ve bilgisayarın açığını fark edebilirler ve o açıklardan sisteme giriş yapabilirler. Site ve bilgisayar açıklıklarından saldırarak sistemdeki bilgileri çalabilirler ve sisteme geri dönüşü olmayan hasarlar bırakabilirler.

Beyaz Şapkalılar

Beyaz şapkalılar Hacker türleri arasından en zararsız olanlarıdır diyebiliriz. Her türlü sistemi ve bilgisayarı ele geçirebilecek bilgiye sahiptirler. Sisteme giril yaptıktan sonra sistemin yöneticisine durumu bildirirler ve kapatmasını söylerler.

Gri Şapkalılar

Bu hacker türleri için net bir şekilde iyi veya kötü tanımı yoktur. Genellikle yasal sınır içerisinde hackleme işlemi yaparlar ama bazıları siyah şapkalılar kadar zararlı olabiliyor.

Yazılım Korsanları

Bilgisayar yazılımlarını hackleyerek çoğaltırlar ve bu yazılımlardan para kazanırlar. Korsan cd veya kitapçılarla aynı işleve sahiptirler diyebiliriz.

Phreaker’lar

Telefon hatlarını hacklerler ve ücretsiz konuşma sağlarlar. Zararlı bir hacker türüdür diyebiliriz.

Script Kiddie’ler

Hackerlığa özenen, ilgi duyan kişilerdir. Çok fazla bilgi sahibi değildirler. Hep kendilerini geliştirmeye çalışırlar. Genellikle e-posta hesapları veya mesajlaşma arşivlerini çalarlar.

Lamerler

Bu kişilere Hacker demek hatadır; ama yinede Hacker türleri arasında geçerler. Hackerlık hakkında sıfır bilgiye sahiptirler. Yaptıkları işlemlerin ne olduğunu bile bilmezler. Daha doğrusu hack işlemi nedir, onu bile bilmezler diyebiliriz. İnternet üzerinde bir site nasıl hacklenir, e-posta adresleri nasıl çalınır konularıyla araştırma yaparlar. Lamerler hakkında daha detaylı bilgilere buradaki yazımızdan ulaşabilirsiniz.

Hackden nasıl korunulur?

Hacker Saldırılarından Korunmak İçin Alınacak Tedbirler’i daha önce buradaki yazımızda detaylı olarak anlatmıştık. Yazımızı inceleyebilirsiniz.

Sosyal Medyada Paylaşın:
Kaynak:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Yorum yazmak için giriş yapmalısın
Sitemizde bilgisayar ve akıllı telefon kullanıcılarının sık karşılaştığı sorunlara ait çözümleri bulabilirsiniz.