Hard Disk Satın Alırken Dikkat Etmeniz Gerekenler

Hard Disk Satın Alırken Dikkat Etmeniz Gerekenler

Bu yazımızda taşınabilir yada sabit Hard Disk Satın Alırken Dikkat Etmeniz Gerekenler nelerdir anlatacağız.

İç donanım bileşenlerinden sabit disk bilgisayarın olmazsa olmazıdır. Tüm verilerimizi depoladığınız hard diskleri seçerken neler dikkat etmeniz gereklidir, tercihlerinizi neye göre yapmalısınız anlatacağız.

Hard Disk Satın Alırken Dikkat Etmeniz Gerekenler

Taşınabilir diskler da iki çeşittir. Biri klasik HDD, birde HDD ye göre daha hızlı ancak kapasitesi daha düşük olan SSD disklerdir.

Burada temel nokta hızı mı yoksa yüksek kapasitemi istiyorum. Şimdi Madde madde bu noktaları irdeleyeceğiz.

1 Kapasite

Kapasite, en çok dikkat edilmesi gereken noktalar arasında yer alıyor. Eğer alacağınız diskde evrak ve az sayıda medya dosyası saklayacaksanız bu noktada büyük bir diske ihtiyacınız yoktur.

Eğer büyük medya dosyaları, yüksek kapasiteli profesyonel programlar , oyunlar vb gibi dosyaları saklamak istiyorsanız yüksek boyutlu bir disk almanız gereklidir.

2 SSD mi ? HDD mi ?

Kapasitemizi belirlediğimize göre şimdi diskimiz ne kadar hızlı olsun ve yahut türü ne olsun sorusuna. Elimizde iki adet disk var. Bu disklerin aynı kapasitede olduğunu var sayarsak ;

SDD bize yüksek hız ve daha az bozulma ihtimali vaat ediyor.

HDD ise SSD ye göre daha az fiyat vaat ediyor.

Özellikle Terabayt boyutlarında bu fiyat farkı çok yükseklere çıkıyor. Örnek vermek gerekirse 1 TB disk kapasitesinde ortalama bir HDD 250 TL civarında bir fiyatla satılıyor. SSD ise aynı kapasite de 1100 TL fiyat etiketiyle başlıyor.

3 Bağlantı Portu

Kapasite ve türünü belirledikten sonra bağlantı portunu seçmeye geldi. Burada karşımıza iki seçenek geliyor. USB 2.0 ve USB 3.0 biz hiç düşünmeden 3.0 portlu diskimizi alıyoruz. Zira USB 3.0 da zaten 2.0 ı desteklemede zaten artık genellikle üreticiler 3.0 portuyla çıkartıyorlar.

4 Ek hizmetler

Diskimizin genel olarak ne olduğunu seçtik artık her şey netleşti. Şimdi üreticilerin diğer üreticilerden ayıran ve bize artı kazandıracak bonuslarına sıra geldi.Üreticiler diskin yanında bulut ve ek güvenlik hizmetleri gibi hizmetler sunarak müşteri çekmeye çalışırlar. Burada da işimize yarayan ek hizmeti seçerek alış verişi tamamlamak gerekir.


İlginizi çekebilir; Harddisklerin Çabuk Arızalanmasının Nedenleri Ve Çözümleri

Sosyal Medyada Paylaşın:
Kaynak:

1 Yorum

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Yorum yazmak için giriş yapmalısın
Sitemizde bilgisayar ve akıllı telefon kullanıcılarının sık karşılaştığı sorunlara ait çözümleri bulabilirsiniz.