Hashtag Nedir ve Nasıl Kullanılır ?

Hashtag Nedir ve Nasıl Kullanılır ?

Twitter ile başlayıp instagram ile devam eden ve facebook’un da desteklemesiyle son noktasına ulaşan hashtag sosyal medya dendiğinde akla gelen en önemli terimlerden biri. Peki Hashtag Nedir ve Nasıl Kullanılır ?

Hashtag Nedir ?

Hashtag (Etiket), Twitter üzerindeki tüm tweetleri kategorilendirmek ve Twitter Arama sistemi üzerinden daha kolay bulunmasını kolaşlaştırmak için geliştirilmiş bir sistemdir.

Hashtag Nasıl Kullanılır ?

Twitter ile başlayıp instagram ile devam eden ve facebook’un da desteklemesiyle son noktasına ulaşan hashtag sosyal medya dendiğinde akla gelen en önemli terimlerden biri.

Son dönemlerde dünyada ve ülkemizde meydana gelen olaylarda da etkisini gördüğümüz hashtag, insanların topluca bir araya gelerek düşüncelerini anlık olarak paylaşma imkanı da sağladığı için kullanımı gün geçtikçe daha da artmaktadır.

Yine aynı şekilde dizilerde ve haber programlarında da kullanılmasıyla gün geçtikçe hayatımıza girmektedir. Özellikle haber programları ve talkshowlar  izleyicilerden programla ilgili soru ve görüşlerini açtıkları konu başlıklarıyla hashtaglar yoluyla almaktadır.

Aynı zamanda ajansımızın da ismi olan ‘’hashtag’’, diyez diye tabir ettiğimiz ‘’#’’ sembolünün duyulmasını istediğimiz kelime ya da kelime öbeklerinin başına bitişik bir şekilde yazılarak konmasıyla oluşturulmaktadır.

Twitter’da sevdiğimiz ya da ilgimizi çeken bir konuyu duyurmak istediğimizde ya da İnstagram’da paylaştığımız bir fotoğrafın beğeni sayısının yalnızca kendi arkadaş listemizle sınırlı kalmasını istemediğimiz durumlarda da hashtag görevini tam olarak yerine getirerek imdadımıza yetişiyor.

İzlediğiniz bir televizyon programının açtığı hashtaglara siz de katılarak fikirlerinizi, soru ve görüşlerinizi anlık olarak program sunucusuna twitter’dan attığınız hashtagler ile iletebilirsiniz. Bunun için yapmanız gereken program boyunca açılan hashtaglari takip edip iletmek istediğiniz mesajın içerisinde bu hashtagleri geçirmek.

Twitter’da Hashtag Kullanımı

Örneğin: Makina Kafa programına daha önceden açılmış olan #hashtag konu başlığı altında siz de yorumda bulunmak istiyorsunuz. Bu durumda aşağıdaki örnek sizin için uygun olabilir.

Bu gece #makinakafa çok eğlenceli.

Ya da twitter’dan web sitesi yapan dijital reklam ajanslarını bulmak istiyorsunuz. Bunun için de şu anahtar kelimeler sizin için uygun olabilir.

#dijitalreklamajansı

#webtasarımı

image.axd

İnstagram’da Hashtag Kullanımı

Örneğin Saray Burnu’nda güzel bir manzara fotoğrafı çektiniz. Bu fotoğrafı İnstagram’da arkadaşlarınızla paylaşmadan önce yazı alanına fotoğrafı anlatan konuları hashtagler ile etiketleyerek diğer tüm instagram kullanıcılarının da paylaşımınızı görmesini sağlayabilirsiniz. Bu sayede paylaştığınız  fotoğrafı hashtagler sayesinde diğer kullanıcılar da görebilecek ve fotoğrafınızın beğeni sayısı artış gösterecektir.

Bu fotoğrafla ilgili örnek hashtag kullanımları şu şekilde olabilir:

#gülhane #sarayburnu #istanbulboğazı

İnstagram’da Hashtag Kullanımı

Facebook’da Hashtag Kullanımı

Yine aynı şekilde Twitter ve İnstagram’da kullanıldığı gibi Facebook’da da hashtag kullanımı istediğiniz yazı ya da fotoğrafa o yazı ya da fotoğraf ile ilgili olduğunu düşündüğünüz hashtag konu etiketlerinin kullanımı ile gerçekleşmektedir.

Bununla ilgili hem İnstagram hem de Facebook’daki her iki kullanım da örnek olabilir.

#Hashtag İşareti Nasıl Yapılır ?

Sosyal Medyada Paylaşın:
Kaynak: Hashtag

6 yorum

  1. Şu hashtag’leri yanlis kullananlarin hastasiyim. Her kelimenin hashtag’i mi olur. anlami nedir aciklayin ya da ?

  2. karenin hashtag lere konulduğunu bilmeyip moda zanneden ve yazdğı cümlenn her kelimesinn başına ve ‘sonuna!?’ kare işareti koymak nedir aga?

  3. Twitter ile Facebook arasında IQ farkı inanılmaz. Hashtag ve link nedir bilen yok. Bazılarının girebilmeleri mucize

  4. İnstagramda resimlerinizin altina dusunduklerinizi her kelimeye hashtag acarak yazmayin nolur artik yaa ! nedir abi herseyi anlarimda

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?