İç Donanım Birimleri Nelerdir ?

İç Donanım Birimleri Nelerdir ?

Bilgisayar İç Donanım Birimleri Nelerdir ? Bilgisayarın dahili donanımları hangi parçalardan oluşur ? Bilgisayar İç Donanım Birimleri ve görevleri nelerdir ?

Bilgisayar donanımı, bir bilgisayarı oluşturan fiziksel parçaların genel adıdır. Bu parçalar, kişisel bilgisayarlar, otomobiller, çamaşır makinesi ve benzeri elektrikli ev eşyaları veya çeşitli sanayi uygulamaları gibi birçok alanda kullanılır.

Bilgisayarın bünyesinde bulunan her türlü mekanik ve elektronik cihazlar, donanımı oluşturur. Yani bilgisayarların gözle görülebilen, elle tutulabilen fiziksel kısımlarına donanım denilmektedir.

Donanım parçalarından bazıları olmazsa olmaz parçalardır. Bazı donanım parçaları olmasa da bilgisayar çalışır. Bir donanım parçası başka bir donanım parçası içine yerleştiriliyorsa iç donanım olarak adlandırılır.

Bir bilgisayarın kasasının içerisinde yer almakta olan sistemsel donanımların tümünü Bilgisayar İç Donanım Birimleri sınıfı altında inceleriz.

Bilgisayar kasasının veya dizüstü bilgisayarlarda içini açmadan göremediğimiz birçok donanımına iç donanım diyebilmemiz mümkündür.

Bilgisayarların teknoloji ile birleştiği ve sınırların zorlandığı bu devirde gün geçtikçe sistemler yenileniyor, değişiyor ve performansları artıyor. Ancak isimleri hep aynı kalacak gibi.

Evet, bilgisayar iç donanım birimlerinden bahsediyoruz. Bilgisayarların iç donanım birimleri olmadan hiçbir sistemin çalışmayacağı gibi, entegrasyonu iyi sağlanmış bir bilgisayarın da sağlayacağı performans birbirleri ile yarışır.

Bilgisayar İç Donanım Birimleri Nelerdir ?

Anakart, Fan, RAM bellekleri, Harddisk, Ses kartı, Ethernet Kartı, İşlemcisi, Ekran Kartı ve benzeri donanımların tümü Bilgisayar İç Donanım Birimleri olarak kabul edilmektedir.

ANAKART

İç Donanım Birimleri - ANAKART-MotherBoard

Anakart Bilgisayar İç Donanım Birimleri ‘nden en önemlisidir Anakart. Anakart bilgisayarın tüm parçalarını üstünde barındıran ve bu parçalar arasındaki en önemli bağ olan birincil devre kartıdır.

Anakart olmadan hiçbir sistemi çalıştıramayacağınız gibi, en iyi entegrasyonu sağlayan performans anakartlar, Chipsetler ile birlikte entegredir.

Anakart, bilgisayarın tüm iç ve dış donanım birimlerinin üzerindeki bağlantı portlarına bağlandığı, üzerinde elektronik devre elemanlarının bulunduğu bilgisayarın en temel parçasıdır. Aynı zamanda mainboard olarak ta ifade edilebilir. Bir bilgisayar için olmazsa olmaz en temel parçadır.

Anakart olmadan bilgisayarın diğer hiçbir donanım birimini kullanamazsınız. Çünkü diğer tüm donanımların birbirleri ile bağlantıları anakart sayesinde gerçekleşir.

Anakartlar hakkındaki daha detaylı yazımıza buradan bakabilirsiniz :Anakart Nedir, Nasıl Çalışır?

GÜÇ KAYNAĞI – Power Supply

İç Donanım Birimleri - GÜÇ KAYNAĞI

Bilgisayar İç Donanım BirimlerindenGüç kaynağı bir sistem ya da düzeneğin gereksinim duyduğu enerjiyi sağlamak için kullanılan birimlerin genel adıdır.

Güç kaynağı genellikle bilgisayar içerisinde metal bir kasaya yerleştirilen, içinde transformatör veya elektronik devreler bulunan, bilgisayar birimlerinin düzgün bir biçimde çalışması için gereksinim duyulan farklı gerilim değerlerinde doğru akım sağlayan donanımdır.

Bunada bakabilirsiniz :Güç Kaynağı Alırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

İŞLEMCİ

İç Donanım Birimleri - İŞLEMCİLER

Kısaca CPU ( Central Process Unit ) yani Merkezi İşlem Birimi’dir. İşlemci için bilgisayarın beynidir diyebiliriz. Adından anlaşıldığı gibi bilgisayardaki işlemleri gerçekleştiren ve gerekli yerlere gönderen elemandır.

Konuyu basitçe anlatmak gerekirse bilgisayar üzerinden yaptığımız herşey işlemciye muhakkak uğrar. Yani klavyedeki bir tuşa basmamız, fareyi hareket ettirmemiz birebir olarak işlemcide gerçekleşir.

Anakart , Bios ve İşlemci Bilgisi Nasıl Öğrenilir?

RAM ( RANDOM ACCESS MEMORY )

İç Donanım Birimleri - RAM

Bilgisayar İç Donanım Birimlerinden RAM, bilgisayarınızda çalışan program verilerinin, hızlı erişebilirliğini arttırmak için bilgisayar sisteminin hafızasında tutulması işine yarar.

Bilgisayar sistemleri cihazlarında hafıza kelimesi çeşitli anlamlar taşıyabilir. Sabit diskte bir hafızadır, RAM da bir hafızadır. Sabit diskte veriler bilgisayar sistemini kapattığınızda da kalır. RAM hafıza ise elektrik kesildiğinde sıfırlanır ve veriler kayıt altında tutulmaz.

RAM, bilgisayarınızda çalışan program verilerinin, hızlı erişebilirliğini arttırmak için bilgisayar sisteminin hafızasında tutulması işine yarar. Bilgisayar sistemleri cihazlarında hafıza kelimesi çeşitli anlamlar taşıyabilir. Sabit diskte bir hafızadır, RAM da bir hafızadır.

HARDDİSK ( HDD )

İç Donanım Birimleri - HARDDİSK

Bilgisayar İç Donanım Birimlerinden biride Hardisktir. Harddisk bilgisayarda yazmış olduğumuz, yüklemiş olduğumuz veya kullanmaya hazır olarak planladığımız tüm verileri kalıcı olarak saklamak için kullanılan birimdir.

Harddisk  verilerimizi kalıcı olarak saklamak için kullanılan bir saklama birimidir.

Hard disk Alırken nelere dikkat edilmeli? 

1-Depolama Kapasitesi
2-Dönüş Hızı
3-İz başına sektör sayısı
4-Erişim süresi
5-Dahili veri transferi
6-Kullanılan arabirim(ATA ,SATA ,..)

Hard disk Kullanımında dikkat edilecek hususlar?

1-Kasanın en alt kısmına montaj edilmeli.
2-Bağlantı uçları (Power ile IDE) kırmızı renkli uçları birbirine dönük olmalıdır.
3-Harddisk sanal olarak en az ikiye bölünmelidir.
4-Darbelerden kaçınılmalıdır.
5-Çalışırken kesinlikle hareket ettirilmemelidir.
6-Kapaklarının vidaları gevşetilmemelidir.
7-Jampır ayarlarının uygunluğu kontrol edilmelidir.

FAN ( SOĞUTUCULAR )

İç Donanım Birimleri - FAN

Bilgisayarların Temel Donanımlarıını Soğutmaya ve Hızlandırmasını Sağlıyan Pervane Şeklinde olan Ekipmana Fan denir… Bilgisayar İç Donanım Birimlerinden olan Fanlar Boyutlarına Göre ve Devir hızlarına Göre Bir Çok Gruba Ayrılmıştır…

Fan, bilgisayarınızda ısınan donanımların soğumasını sağlar, performans ve donanımı oluşturan parçaların sağlıklı çalışması için büyük önem taşır. Fanda zamanla hav ve toz birikir, fan bilgisayarı yeterince soğutamaz. Dolayısıyla bilgisayarın performansı düşer. Fan bakımını ihmal etmek, çok ciddi donanımsal arızalara yol açabilir.

SES  KARTI

İç Donanım Birimleri - SES KARTI-SOUNDCARD

Bilgisayar İç Donanım Birimlerinden Ses kartı, bilgisayarınızda takılı durumda olan ve medya çalar gibi bir bilgisayar programından bilgi işleyen ve ardından bilgisayarınızın hoparlörlerine duyabileceğiniz bir sinyal gönderen bir aygıttır.

Klasik bir yorum olacak belki ama en doğru yorumlardan birisidir Ses kartları için: Bilgisayarda bulunan dijital ses verilerini alarak analog ses sinyallerine ve aynı zamanda analog ses sinyallerini de bilgisayarda işlenebilecek dijital sinyallere dönüştüren iç donanım birimi dir.

Hoparlörden alınan ses, dijital bilginin analog sinyale dönüşmüş şeklidir. Mikrofondan bilgisayara kaydedilen seste, analog sinyalin dijital ses bilgisine dönüşmüş şeklidir.

Ses kartları günümüzde onboard (tümleşik) olarak gelmektedir. Haricen bir ses kartı takmak istiyorsak BIOS’tan onboard ses kartı devre dışı bırakılmalıdır.

Ses kartları hakkındaki daha detaylı yazımıza buradan bakabilirsiniz :Ses Kartı Nedir, Nasıl Çalışır, Ne İşe Yarar ?

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

2 yorum

  1. Çok teşekkür ederim. Sorunu çözdüm sayenizde . Iyi çalışmalar.

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?