İç Donanım ve Dış Donanım Nedir? Donanım Parçaları Hangileridir?

İç Donanım ve Dış Donanım Nedir? Donanım Parçaları Hangileridir?

Bu yazımızda İç Donanım ve Dış Donanım Nedir, iç donanım ve dış donanım parçaları hangileridir ayrıntılı olarak inceleyeceğiz.

Bilgisayar kullanıcıdan aldığı bilgileri işleyerek, kullanıcıya geri veren elektronik bir aygıttır. Bilgisayar, çok hızlı işlem yapabilen, bilgileri saklayabilen ve istenildiğinde eksiksiz olarak bu bilgileri verebilen, değişik alanlarda kullanılabilen bir aygıttır.

Bilgisayar genel olarak 2 bölümden oluşur. Bunlar DONANIM (Hardware)  ve YAZILIM (Software) ’dir.

DONANIM (Hardware): Bilgisayarın bünyesinde bulunan her türlü mekanik ve elektronik cihazlar, donanımı oluşturur.Yani bilgisayarların gözle görülebilen, elle tutulabilen fiziksel kısımlarına donanım denilmektedir.

YAZILIM (Software): Donanımı kullanmamızı sağlayan programların genel adıdır.

İç Donanım ve Dış Donanım Nedir?

Donanım parçaları iç donanım ve dış donanım olmak üzere ikiye ayrılır.

Bir bilgisayarın kasasının içerisinde yer almakta olan sistemsel donanımların tümününe  iç donanım, Bir bilgisayarın dışarısında görünen donanımların tamamına ise dış donanım denir.

Başka bir deyişle bir bilgisayar donanımı dış ortamdan bilgisayara veri aktarmak için kullanılıyorsa giriş birimi veya giriş donanımı , bilgisayardan dış ortama veri aktarmak için kullanılıyorsa çıkış birimi veya çıkış donanımı olarak adlandırılır.

Peki Donanım Parçaları Hangileridir? Yazımızın 1.ci kısmında iç donanım birimlerini, 2.ci kısmda ise dış donanım birimlerini detaylandıracağız.

İç Donanım Parçaları

Ortalama bir kişisel bilgisayarın iç donanımı şu önemli parçalardan oluşmaktadır;

1 Anakart  2 Güç kaynağı 3 İşlemci 4 RAM 5 Harddisk 6 Fan 7 Ses Kartı

Şimdi tüm bu iç donanım parçalarını ayrıntılı olarak inceleyelim.

1 Anakart

İç Donanım ve Dış Donanım Nedir? Donanım Parçaları Hangileridir?

İç Donanım Parçaları ‘nden en önemlisidir Anakart. Anakart bilgisayarın tüm parçalarını üstünde barındıran ve bu parçalar arasındaki en önemli bağ olan birincil devre kartıdır.  Anakart olmadan hiçbir sistemi çalıştıramayacağınız gibi, en iyi entegrasyonu sağlayan performans anakartlar, Chipsetler ile birlikte entegredir.

Donanım Parçaları ndan Anakart, bilgisayarın tüm iç ve dış donanım birimlerinin üzerindeki bağlantı portlarına bağlandığı, üzerinde elektronik devre elemanlarının bulunduğu bilgisayarın en temel parçasıdır. Aynı zamanda mainboard olarak ta ifade edilebilir. Bir bilgisayar için olmazsa olmaz en temel parçadır.

Anakart olmadan bilgisayarın diğer hiçbir donanım birimini kullanamazsınız. Çünkü diğer tüm donanımların birbirleri ile bağlantıları anakart sayesinde gerçekleşir.

Anakartın Yapısı ve Çalışması konusunda daga ayrıntılı yazımıza buradan ulaşabilirsiniz.

2 Güç Kaynağı

İç Donanım ve Dış Donanım Nedir? Donanım Parçaları Hangileridir?

Donanım Parçaları ndan Güç kaynağı bir sistem ya da düzeneğin gereksinim duyduğu enerjiyi sağlamak için kullanılan birimlerin genel adıdır. Örneğin; cep telefonu, el feneri pili, pili doldurmak için kullanılan adaptör, bilgisayarın gereksinimi olan gücü üreten donanım birer güç kaynağıdır.

Güç kaynağı genellikle bilgisayar içerisinde metal bir kasaya yerleştirilen, içinde transformatör veya elektronik devreler bulunan, bilgisayar birimlerinin düzgün bir biçimde çalışması için gereksinim duyulan farklı gerilim değerlerinde doğru akım sağlayan donanımdır.

Yanlış bir güç kaynağı, bilgisayarınızın değleri bileşenlerinin yanmasına yol açabilir, yani size pahalıya malolabilir.Bunun için güç kaynağı alırken çok dikkat etmeniz gerekir. Peki nelere dikkat edecesiniz? Bunada Güç Kaynağı Alırken Nelere Dikkat Edilmelidir?  yazımızda bulacaksınız.

3 İşlemci

İç Donanım ve Dış Donanım Nedir? Donanım Parçaları Hangileridir?

Kısaca CPU ( Central Process Unit ) yani Merkezi İşlem Birimi’dir. İşlemci için bilgisayarın beynidir diyebiliriz. Adından anlaşıldığı gibi bilgisayardaki işlemleri gerçekleştiren ve gerekli yerlere gönderen elemandır.

Konuyu basitçe anlatmak gerekirse bilgisayar üzerinden yaptığımız herşey işlemciye muhakkak uğrar. Yani klavyedeki bir tuşa basmamız, fareyi hareket ettirmemiz birebir olarak işlemcide gerçekleşir.

Bilgisayarda yapılmak istenen bütün hareketler ve işlevler işlemci sayesinde olmaktadır. Diğer aygıtlardan gelen verileri matematiksel işlemler yardımı ile işler, sonuca ulaşır ve sonucu gerekli yerlere gönderir. Tüm bu işlemler bir saniyeden bile az zamanda gerçekleşir.

Sitemizde işlemciler ile ilgili bir çok makaleye ulaşabilirsiniz.

4 RAM

İç Donanım ve Dış Donanım Nedir? Donanım Parçaları Hangileridir?

RAM, bilgisayarınızda çalışan program verilerinin, hızlı erişebilirliğini arttırmak için bilgisayar sisteminin hafızasında tutulması işine yarar.

Bilgisayar sistemleri cihazlarında hafıza kelimesi çeşitli anlamlar taşıyabilir. Aslına bakarsanız RAM gibi Sabit diskte bir hafızadır. Sabit diskte veriler bilgisayar sistemini kapattığınızda da kalır. RAM de ise elektrik kesildiğinde sıfırlanır ve veriler kayıt altında tutulmaz.

RAM, sabit diske göre tartışılmaz şekilde hızlıdır. Bu yüzden hızlı bir bilgisayar sistemi, RAM hızının ve kapasitesinin büyüklüğü ile direk ilintilidir.  RAM kapasitesi yüksek bir makinede açtığınız 10 farklı program arasında geçiş yapmanız RAM kapasitesi düşük olana göre daha hızlı olacaktır. Çünkü yüksek RAM da program ile ilgili tutulabilecek veriler için daha fazla yer olacaktır. RAM da yer kalmadığında bu bilgiler makinenizin sabit diski üzerinden yürütülmeye başlanır.

5 HardDisk

İç Donanım ve Dış Donanım Nedir? Donanım Parçaları Hangileridir?

İç Donanım Birimleri nden biride Hardisktir. HardDisk (Sabit sürücü) temel olarak veri depolanması amacı ile kullanılan manyetik kayıt ortamlarıdır. En sık kullanıldığı yerler bilgisayarlardır. Ses, görüntü, yazılımlar, veri tabanları gibi büyük miktarlardaki bilgiler, gerektiğinde kullanılmak üzere sabit sürücülere kayıt edilir.

Sabit sürücüler bilgisayara elektriğe bağlı değilken veya kapalıyken bile güvenli bir şekilde saklamak için kullanılan hafıza türüdür.

Hareketli parçalar sabit disk sürücülerinin çalışmasını engelleyen toz ve diğer etkenlerden korumak amacıyla havası izole edilmiş bir bölme içinde yer alır. Harddisk sürücülerindeki hareketli parçalar mil, manyetik diskler, okuyucu/yazıcı kafalar, kafaların yerleştirildiği kollar ve kollara hareket veren sistemdir. Verilerin yazıldığı kısım ise disklerdir. Disklerin üzerine yazılan verinin yoğunluğu sabit disklerin veri saklama kapasitesini performansını olumlu yönde etkiler. Bakınız : 5400 RPM ile 7200 RPM Nedir?

 

6 Fanlar

İç Donanım ve Dış Donanım Nedir? Donanım Parçaları Hangileridir?

Bilgisayarların Temel Donanımlarıını Soğutmaya ve Hızlandırmasını Sağlıyan Pervane Şeklinde olan Ekipmana Fan denir. Fan, bilgisayarınızda ısınan donanımların soğumasını sağlar, performans ve donanımı oluşturan parçaların sağlıklı çalışması için büyük önem taşır.

Fanda zamanla hav ve toz birikir, fan bilgisayarı yeterince soğutamaz. Dolayısıyla bilgisayarın performansı düşer. Fan bakımını ihmal etmek, çok ciddi donanımsal arızalara yol açabilir. Bunun için donanım temizliğine çok dikkat etmek gerekmektedir.

Yüksek Performans İçin Bilgisayar Donanımı Temizliği Nasıl Yapılır öğrenmek için buradaki yazımızı ziyaret edebilirsiniz.

7 Ses Kartı

İç Donanım ve Dış Donanım Nedir? Donanım Parçaları Hangileridir?

Bilgisayarlar bilindiği gibi sayısal (digital) aletlerdir. Fakat tabiatdaki ses ise anologdur. Bilgisayara taktığımız ses kartı sayısal olarak tutulan ses bilgilerini anolog ses sinyallerine, ve aynı zamanda da anolog ses sinyallerini ses bilgilerine, ve aynı zamanda da analog ses sinyallerini sayısal bilgiye çevirebilmektedir.hoparlörden alınan ses, dijital sinyalin analog hale dönüştürülmüş şeklidir. Mikrofondan bilgisayara kaydedilen sesler de analog sinyallerin bilgisayara dijital olarak aktarılmasıdır.

Ses kartlarının dört temel fonksiyonu : ses oluşturma(synthesizing) islevi, MIDI arayüzü, analog dan sayısala çeviri(mikrofon aracılığıyla ses kayıdı vb.), sayısaldan analog’a çeviri (hoparlorden ses çıktısı vb.) şeklindeki işlemlerdir. Ses kartlarında ses oluşturmak için üç ana teknik kullanılır : FM (frekans ayarlaması), wavetable (örnek ses kullanımı),ve fiziksel modelleme.

Ses Kartı Nedir, Nasıl Çalışır, Ne İşe Yarar hakkında ayrıntılı bilgi burada var.  Ayrıca ses kartları üzerindeki Mavi, Yeşil, Pembe, Turuncu gibi Renkli Girişler Nedir ne işe yarar onuda buradaki yazımızda bulacaksınız.

Yazımızın 2.ci sayfasında Dış Donanım parçalarına değineceğiz. Lütfen 2.ci sayfa geçiniz

Sosyal Medyada Paylaşın:
Kaynak:

BİRDE BUNLARA BAKIN

26 yorum

  1. Telefonumda bir kaç sorunum vardı teknolojidolabi.com sitesi sayesinde bu sorunlardan kurtuldum Teşekkürler.

  2. Harika bir çalışma olmuş siteniz oldukça yapıcı tebrikler.

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?