Bilgisayar

İç Donanım ve Dış Donanım Nedir? Donanım Parçaları Hangileridir?

Bilgisayar bileşenleri genel olarak 2 bölümden oluşur. Bunlar DONANIM (Hardware)  ve YAZILIM (Software) ’dir.

Merhaba arkadaşlar. Bu yazımızda İç Donanım ve Dış Donanım nedir, iç donanım ve dış donanım parçaları hangileridir ayrıntılı olarak inceleyeceğiz.

Bilgisayar kullanıcıdan aldığı bilgileri işleyerek, kullanıcıya geri veren elektronik bir aygıttır. Bilgisayar, çok hızlı işlem yapabilen, bilgileri saklayabilen ve istenildiğinde eksiksiz olarak bu bilgileri verebilen, değişik alanlarda kullanılabilen bir aygıttır.

Bilgisayar bileşenleri genel olarak 2 bölümden oluşur. Bunlar DONANIM (Hardware)  ve YAZILIM (Software) ’dir.

 1. Donanım yani Hardware bilgisayarın bünyesinde bulunan her türlü mekanik ve elektronik cihazlar, donanımı oluşturur. Yani bilgisayarların gözle görülebilen, elle tutulabilen fiziksel kısımlarına donanım denilmektedir. Donanımlarda kendi aralarında iç donanım ve dış donanım olmak üzere 2’ye ayrılırlar.
 2. Yazılım yani Software ise donanımı kullanmamızı sağlayan programların genel adıdır.

İç Donanım ve Dış Donanım Nedir?

Donanım parçaları iç donanım ve dış donanım olmak üzere 2’ye ayrılır.

 • İç Donanım, Bir bilgisayarın kasasının içerisinde yer almakta olan sistemsel donanımların tümününe,
 • Dış Donanım ise bir bilgisayarın dışarısında görünen donanımların tamamına denir.

Başka bir deyişle bir bilgisayar donanımı dış ortamdan bilgisayara veri aktarmak için kullanılıyorsa giriş birimi/giriş donanımı, bilgisayardan dış ortama veri aktarmak için kullanılıyorsa çıkış birimi/çıkış donanımı olarak adlandırılır.

Gelelim donanım parçalarına…

İç Donanım Parçaları nelerdir?

Bir bilgisayarın kasasının içerisinde yer almakta olan sistemsel donanımların tümününe iç donanım denir demiştik. Ortalama bir kişisel bilgisayarın iç donanımı şu önemli parçalardan oluşmaktadır;

 1. Anakart
 2. Güç kaynağı
 3. İşlemci
 4. RAM
 5. Harddisk
 6. Fan
 7. Ses Kartı

Şimdi tüm bu iç donanım birimlerini ayrıntılı olarak inceleyelim.

Anakart (MainBoard)

İç Donanım ve Dış Donanım Nedir? Donanım Parçaları Hangileridir?

İç donanım parçaları arasında belkide en önemlisidir Anakart.  Anakart bilgisayarın tüm parçalarını üstünde barındıran ve bu parçalar arasındaki en önemli bağ olan birincil devre kartıdır.  Anakart olmadan hiçbir sistemi  çalıştıramayacağınız gibi, en iyi entegrasyonu sağlayan performans anakartlar, Chipsetler ile birlikte entegredir.

İç donanım parçalarından Anakart, bilgisayarın tüm iç ve dış donanım birimlerinin üzerindeki bağlantı portlarına bağlandığı, üzerinde elektronik devre elemanlarının bulunduğu bilgisayarın en temel parçasıdır. Aynı zamanda mainboard olarak da ifade edilebilir.

Anakart bir bilgisayar için olmazsa olmaz en temel parçadır. Anakart olmadan bilgisayarın diğer hiçbir donanım birimini kullanamazsınız. Çünkü diğer tüm donanımların birbirleri ile bağlantıları anakart sayesinde gerçekleşir. Anakartın Yapısı ve Çalışması konusunda daHa ayrıntılı yazımıza buradan ulaşabilirsiniz.


Güç Kaynağı (Power Supply)

İç Donanım ve Dış Donanım Nedir? Donanım Parçaları Hangileridir?

İç Donanım parçaları arasında bulunan Güç kaynağı bir sistem ya da düzeneğin gereksinim duyduğu enerjiyi sağlamak için kullanılan birimlerin genel adıdır. Örneğin; cep telefonu, el feneri pili, pili doldurmak için kullanılan adaptör, bilgisayarın gereksinimi olan gücü üreten donanım birer güç kaynağıdır.

Güç kaynağı genellikle bilgisayar içerisinde metal bir kasaya yerleştirilen, içinde transformatör veya elektronik devreler bulunan, bilgisayar birimlerinin düzgün bir biçimde çalışması için gereksinim duyulan farklı gerilim değerlerinde doğru akım sağlayan donanımdır. Yanlış bir güç kaynağı, bilgisayarınızın değleri bileşenlerinin yanmasına yol açabilir, yani size pahalıya mal olabilir. Bunun için güç kaynağı alırken çok dikkat etmeniz gerekir.

İşlemci (CPU)

İç Donanım ve Dış Donanım Nedir? Donanım Parçaları Hangileridir?

İç Donanım  parçalarından olan Kısaca CPU ( Central Process Unit ) yani Merkezi İşlem Birimi’dir. İşlemci için bilgisayarın beynidir diyebiliriz. Adından anlaşıldığı gibi bilgisayardaki işlemleri gerçekleştiren ve gerekli yerlere gönderen elemandır.

Konuyu basitçe anlatmak gerekirse bilgisayar üzerinden yaptığımız herşey işlemciye muhakkak uğrar. Yani klavyedeki bir tuşa basmamız, fareyi hareket ettirmemiz birebir olarak işlemcide gerçekleşir.

Bilgisayarda yapılmak istenen bütün hareketler ve işlevler işlemci sayesinde olmaktadır. Diğer aygıtlardan gelen verileri matematiksel işlemler yardımı ile işler, sonuca ulaşır ve sonucu gerekli yerlere gönderir. Tüm bu işlemler bir saniyeden bile az zamanda gerçekleşir.

RAM (Random Access Memory)

İç Donanım ve Dış Donanım Nedir? Donanım Parçaları Hangileridir?

İç Donanım parçaları arasında yer alan RAM, bilgisayarınızda çalışan program verilerinin, hızlı erişebilirliğini arttırmak için bilgisayar sisteminin hafızasında tutulması işine yarar.

Bilgisayar sistemleri cihazlarında hafıza kelimesi çeşitli anlamlar taşıyabilir. Aslına bakarsanız RAM gibi Sabit diskte bir hafızadır. Sabit diskte veriler bilgisayar sistemini kapattığınızda da kalır. RAM de ise elektrik kesildiğinde sıfırlanır ve veriler kayıt altında tutulmaz.

RAM, sabit diske göre tartışılmaz şekilde hızlıdır. Bu yüzden hızlı bir bilgisayar sistemi, RAM hızının ve kapasitesinin büyüklüğü ile direk ilintilidir.  RAM kapasitesi yüksek bir makinede açtığınız 10 farklı program arasında geçiş yapmanız RAM kapasitesi düşük olana göre daha hızlı olacaktır.

Çünkü yüksek RAM da program ile ilgili tutulabilecek veriler için daha fazla yer olacaktır. RAM da yer kalmadığında bu bilgiler makinenizin sabit diski üzerinden yürütülmeye başlanır.

HardDisk (HDD)

İç Donanım ve Dış Donanım Nedir? Donanım Parçaları Hangileridir?

İç Donanım Birimlerinden biride Hardisktir. İç Donanım parçalarından olan HardDisk (Sabit sürücü) temel olarak veri depolanması amacı ile kullanılan manyetik kayıt ortamlarıdır. En sık kullanıldığı yerler bilgisayarlardır. Ses, görüntü, yazılımlar, veri tabanları gibi büyük miktarlardaki bilgiler, gerektiğinde kullanılmak üzere sabit sürücülere kayıt edilir.

Sabit sürücüler bilgisayara elektriğe bağlı değilken veya kapalıyken bile güvenli bir şekilde saklamak için kullanılan hafıza türüdür.

Hareketli parçalar sabit disk sürücülerinin çalışmasını engelleyen toz ve diğer etkenlerden korumak amacıyla havası izole edilmiş bir bölme içinde yer alır.

Harddisk sürücülerindeki hareketli parçalar mil, manyetik diskler, okuyucu/yazıcı kafalar, kafaların yerleştirildiği kollar ve kollara hareket veren sistemdir. Verilerin yazıldığı kısım ise disklerdir. Disklerin üzerine yazılan verinin yoğunluğu sabit disklerin veri saklama kapasitesini performansını olumlu yönde etkiler.

Fan (Soğutucu)

İç Donanım ve Dış Donanım Nedir? Donanım Parçaları Hangileridir?

Bilgisayarların Temel Donanımlarını Soğutmaya ve Hızlandırmasını sağlayan Pervane Şeklinde olan Ekipmana Fan denir. Fan, bilgisayarınızda ısınan donanımların soğumasını sağlar, performans ve donanımı oluşturan parçaların sağlıklı çalışması için büyük önem taşır.

Fanda zamanla hav ve toz birikir, fan bilgisayarı yeterince soğutamaz. Dolayısıyla bilgisayarın performansı düşer. Fan bakımını ihmal etmek, çok ciddi donanımsal arızalara yol açabilir. Bunun için donanım temizliğine çok dikkat etmek gerekmektedir.

Ses Kartı(Sound Board)

İç Donanım ve Dış Donanım Nedir? Donanım Parçaları Hangileridir?

Bilgisayarlar bilindiği gibi sayısal (digital) aletlerdir. Fakat tabiatdaki ses ise anologdur. Bilgisayara taktığımız ses kartı sayısal olarak tutulan ses bilgilerini anolog ses sinyallerine, ve aynı zamanda da anolog ses sinyallerini ses bilgilerine, ve aynı zamanda da analog ses sinyallerini sayısal bilgiye çevirebilmektedir.hoparlörden alınan ses, dijital sinyalin analog hale dönüştürülmüş şeklidir.

Mikrofondan bilgisayara kaydedilen sesler de analog sinyallerin bilgisayara dijital olarak aktarılmasıdır.

Ses kartı nedir, nasıl çalışır, ne işe yarar hakkında ayrıntılı bilgi için buradaki yazımıza bakabilirsiniz.

İç ve Dış donanım birimlerini ayrıntılı olarak ele aldığımız yazımıza devam ediyoruz.

Yazımızın 1.kısım başında iç donanım/ dış donanım tanımı yaparken, bir bilgisayarın dışarısında görünen donanımların tamamına Dış Donanım denir demiştik.

Şimdi dış donanım parçalarını tanıyalım.

Ortalama bir kişisel bilgisayarın dış donanımı şu önemli parçalardan oluşmaktadır;

Dış Donanım Parçaları nelerdir?

 1. Monitör
 2. Klavye ve Mouse
 3. Yazıcılar ve Tarayıcılar
 4. Harici Depolama Aygıtları
 5. Kameralar
 6. Hoparlörler
 7. Hafıza kartı, USB bellek, Kart okuyucular
 8. Modemler
 9. Oyun Konsolları

Şimdi dış donanım birimlerini ayrıntılı olarak ele alalım.

Monitör (Monitor)

İç Donanım ve Dış Donanım Nedir? Donanım Parçaları Hangileridir?

Dış donanım parçalarından olan ve aslında bilgisayarların olmazsa olmazlarından biriside monitörlerdir. Bilgisayarlardan anlık olarak ekrana verileri yazarak bizim çeşitli grafik birimleri, sayılar ve modeller olarak görüntülediğimiz aygıt diyebiliriz.

Monitör, başta televizyon ve bilgisayar olmak üzere birçok elektronik cihazın en önemli çıktı aygıtıdır. Monitör, plastik bir muhafaza içerisinde gerekli elektronik devreleri, güç transformatörünü ve resmi oluşturan birimleri içerir.

Monitörle bilgisayar arasındaki iletişimi ekran kartı sağlar. Yani, monitörden çıkan veri kablosu bilgisayar kasasında ekran kartına bağlanır. Monitörlerin boyutları inç ölçü cinsiyle ifade edilir. Bu boyut monitör ekranının bir köşesinden karşı çaprazındaki diğer köşesine olan uzaklıktır.

Modern monitörler 60 ile 160 hertz (160 hertz saniyede 160 resme karşılık geliyor) arasındaki tarama oranları ile çalışıyorlar. Bu sayede hareketsiz nesnelerde de keskin bir görüntü sağlanıyor.

Monitör satın almak istediğimizde, bütçeye uygun modeli en doğru şekilde seçmeniz gerekir.

Klavye ve Fare (Keyboard and Mouse)

İç Donanım ve Dış Donanım Nedir? Donanım Parçaları Hangileridir?

Diğer önemli dış donanım birimlerinden birisi de Klavye ve Mouse diyebilirim. Bu iki ufak canavarlar bilgisayardan gelen komutları anında basılan tuşlar ile ekrana yansıtabilen, aynı şekilde klavyede veye mousedan basılan tuşu anında bilgisayara iletildikten sonra eksiksiz işlem görmesini sağlayan ara birimdir.

Klavyesiz veya Mouse’siz bir bilgisayar kullanılamayacağı gibi, aynı şekilde bilgisayar olmadan da bu iki ikili hiç bir işe yaramayacaktır.

Klavye ingilizce “Keyboard”, fransızca “Clavier” bilgisayardaki en önemli giriş ekipmanıdır. Üstünde harfler, rakamlar, işaretler ve farklı işlere yarayan ve işlevleri olan tuşlar bulunur. Türkçe için iki özel klavye tipi vardır. F klavye ve Q klavye. F klavye Türkçe için özel olarak geliştirilmiş bir klavye çeşididir. F klavyede yazım hızı Türkçe’ye göre geliştirildiği için Q klavyeye göre çok daha hızlıdır.

Fare ya da İngilizcesiyle “mause”, avucumuzun içinde tuttuğumuz, hareket ettirdiğimizde bilgisayar ekranındaki imleci hareket ettiren, bir çeşit giriş aracıdır.

Fare modeline göre değişiklik gösterir ve üzerinde bir veya daha fazla sayıda tuş ve tekerlek bulunabilir. Mause elimizi hareket ettirdiğimizde bunu mekanik, LED’li optik, laserli optik yöntemle algılayabilir bunu da  bilgisayara kablo, kızılötesi, radyo dalgalar veya Bluetooth gibi farklı seçeneklerle aktarabilir.

Yazıcı ve Tarayıcılar (Printer and Scanner)

İç Donanım ve Dış Donanım Nedir? Donanım Parçaları Hangileridir?

Bilgisayarda yapmış olduğumuz işlemleri bazen kağıda dökmemiz veya kağıt üzerindekileri bilgisayara aktarmamız gerekebilir. Bunun için günümüzde en yaygın olarak kullanılan Yazıcılar ve Tarayıcılar dış donanım birimleri olarak nitelendirilmektedirler.

Yazıcı (Printer), bilgisayar ortamındaki bilgileri kağıt üzerine aktarmak için kullanılır. Seçeceğiniz yazıcı, gereksinimlerinize ve bütçenize bağlıdır, ama yaygın yazdırma teknolojilerini ve bunların olumlu ve olumsuz yanlarını bilirseniz, iş akışınıza en uygun yazıcıyı seçebilirsiniz.

Tarayıcı (Scanner) Resim, yazı, şekil, etiket, standartlandırılmış kod gibi işaretler, basılı olduğu alandan okuyup, elektrik sinyalleri üreterek bilgisayarın giriş ünitesine gönderen cihazlardır. Bu cihazların çalışmasını fotokopi ve fakslara benzetmek mümkündür.

Tarayıcılarda her noktayı algılamayı sağlayan sensörlere CCD denir. Işık şiddetine göre bu sensörlerin yükü değişebilir. Renkli tarama işlemi kırmızı, mavi ve yeşil renklerle yapılır. Yoğunluğu ve renk algılaması yüksek bir tarayıcı ile grafik ve şekiller daha net elde edilir.

Harici Depolama Aygıtları (External Storage)

İç Donanım ve Dış Donanım Nedir? Donanım Parçaları Hangileridir?

Harici depolama aygıtları da bilgisayarımıza USB yolu ile bağlanabilen ekstra olarak taşınabilir niteliği bulunan dış donanım birimleri arasında yer almaktadırlar.

Normal harddisklerin iç donanım olmasından ve çok hassas olmasından dolayı, üreticiler daha kullanılabilir ve gerektiğinde taşınabilir bir veri deposu tasarlamak için kafa yordular. Bu beyin fırtınası sonucu Harici hardiskler meydana çıktı.

Birçok işimizde bizlere kolaylık sağladılar. Büyük boyutlu dosyaların taşınması ve önemli yedeklerin barındırılmasında hayati önem taşıyorlar. Gelişen bulut teknolojisi fiziksel depolama birimlerinin yerini biraz sarsıntıya uğratsa da Harici HDD kullanan büyük bir kitle var.

Taşınabilir disk seçerken hangi kriterlere bakılır, Taşınabilir disk alırken nasıl karar vermeliyiz buradaki yazımızda bulabilirsiniz.

Kamera (Webcam)

İç Donanım ve Dış Donanım Nedir? Donanım Parçaları Hangileridir?

Web Kamera, bilgisayara bağlanan ve gerçek hayattaki görüntüleri bilgisayara tıpkı bir video kayıt aygıtı gibi aktarmanıza olanak sağlayan aygıtların adıdır.

Görünüm olarak birçok çeşidi olmakla birlikte hepsinin yaptığı iş, dış dünyadan aldıkları görüntüyü bir kablo aracılığıyla bilgisayara aktarmak ve bilgisayarınızı bir çeşit video kayıt aygıtı gibi kullanabilmenizi sağlamaktır.

Genellikle sohbet programlarının ek özellik olarak sunduğu görüntülü haberleşme ihtiyacına yönelik üretilir ve kullanılırlar.

Değişik kalite ve ebatlarda üretilen bu cihazların dahili mikrofon ve aydınlatma gibi özellikleri içeren gelişmiş modelleri de bulunmaktadır. Çalışma ilkesi olarak sayısal fotoğraf makineleri ve video kaydedicilere benzerlik gösterir.

Işık basit bir optik düzenekten geçtikten sonra CCD ya da CMOS ışık algılayıcı üzerine düşürülür. Cihaz içerisinde ya da bilgisayarda gerekli formatlarda işlenen görüntü program arayüzü ile kullanıcıya ulaşır.

Hoparlör (Speaker)

İç Donanım ve Dış Donanım Nedir? Donanım Parçaları Hangileridir?

Yine önemli dış donanım birimleri arasında yer alan hoparlörler, bilgisayarların ses giriş ve çıkışlarının yönetimlerinden sorumludurlar.

Hoparlör; Sesi büyütüp kulakla duyulabilir hale getirmeye yarayan araçtır. Fransızca “haut-parleur” (yüksek konuşur) sözünden gelir.

Radyoya gelen elektromanyetik dalgalar radyoda ses dalgaları haline getirilir, şiddetlendirilir. Bununla birlikte, bu ses gene de kulakla duyulamayacak kadar zayıftır, ancak kulakla dinlenebilir. Kulaklık yerine bir hoparlör bağlarsak sesi rahatça duyarız.

Hoparlörde bir mıknatıs, bir bobin, bir de bu bobinin önünde serbestçe titreşebilen ince bir levha vardır. Radyodan gelen akım, mıknatısın manyetik alanı içinde bulunan bobinden geçer. Bobinin önündeki levha geçen akıma uygun olarak titreşimler yapar. Levha, hoparlörün bir huni gibi bükülmüş olan kâğıdını da birlikte titreştirir. Böylece, ses dalgaları büyür, kulakla duyulacak hale gelir.

Hafıza kartı, USB bellek, Kart Okuyucu (Memory Card, USB Memory, Card Reader)

İç Donanım ve Dış Donanım Nedir? Donanım Parçaları Hangileridir?

Başlığa bakacak olursanız bu canavarların hepsinin ortak özelliği taşınabilir olması ve küçük boyutlara sahip olmasıdır. Bu donanım parçaları bilgisayarınızdan, cep telefonunuzdan veya destekleyecek tüm cihazlardan veri, bilgi, resim, video gibi işlemlerin taşınmasını sağlamak, saklamak ve aktarmak ile sorumludurlar.

Hafıza kartı ile tüm bilgileri depolayabilirsiniz. Geniş kullanım alanı olduğu için sıklıkla tercih edilir. Dijital tüm makinelerde bulunan bir sistem. Boyutları farklıdır. Görüntüleri net şekilde sizler için kaydeder. Boyut özellikleri ise makinelerin kullanım amacına bağlı. Büyük kartlar daha çok veri depolar.

Flash bellek ya da diğer adıyla flash disk, güç kesintisinde dahi içerdiği bilgileri kaybetmeyen ve tekrar tekrar yazılıp silinebilen bir veri depolama birimidir. Flash diskin yapısı RAM’lere, kullanımı Hard Disklere benzer.

Card Reader yabancı bir kelime olup Türkçe karşılığı kart okuyucudur. Bilgisayar, cep telefonu, fotoğraf makineleri ve birçok multimedya cihazda kullanılan taşınabilir belleklerin çalışmasına olanak veren bir porttur. Bu belleklere örnek verecek olursak SD, MICRO SD, MEMORY STICK, SDHC, MMC, CF gibi belleklerdir.

Modem

İç Donanım ve Dış Donanım Nedir? Donanım Parçaları Hangileridir?

Dış Donanım Parçalarından olan modemler İnternete kesintisiz olarak bağlanmamız için gereken en önemli donanım birimidir. Hızlarına göre değişebilen versiyonları bulunduğu gibi, toplamda 3 adet giriş kablosu ise stabil çalışmaktadırlar. Modemlerin de fiyata göre hız performans değerleri doğru orantılı olarak artmaktadır.

Modem, bilgisayardan aldığı dijital(sayısal) veriyi analog veriye çevirerek göndermek ve aynı şekilde karşı taraftaki bilgisayardan gelen analog veriyi tekrar dijital veriye çevirerek bilgisayara iletmektir. Hem alıcı hem de gönderici işlevi vardır.

Oyun Konsolu (Game Console)

İç Donanım ve Dış Donanım Nedir? Donanım Parçaları Hangileridir?

Bilgisayarınıza bağlamış olduğunuz dış donanım parçalarından birisi de oyun konsollarıdır. Tamamen fantezi kurmak amaçlı, oyunu farklı bir platformdan oynuyormuş hissiyatına kapılmanızı sağlayan dış donanım birimidir. Oyun konsolu, bilgisayar harici televizyon bağlantısı yoluyla oyun oynama imkânı veren veri tabanı bilgisayar kökenli olan eğlence cihazıdır.

Bu yazımızda iç donanım ve dış donanım nedir anlatarak, iç donanım birimleri ve dış donanım birimlerini ayrıntılı olarak ele aldık.

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu