1. Ana Sayfa
 2. Donanım
 3. Bilgisayar Donanım Parçaları Hangileridir?

Bilgisayar Donanım Parçaları Hangileridir?

iç donanım nedir, dış donanım nedir, donanım parçaları, iç ve dış donanım birimleri
4

Donanım nedir? Bilgisayar donanımları hangi parçalardan oluşur? İç donanım parçaları ve görevleri nelerdir? Dış donanım parçaları ve görevleri nelerdir?

Bilgisayar kullanıcıdan aldığı bilgileri işleyerek, kullanıcıya geri veren elektronik bir aygıttır. Bilgisayar, çok hızlı işlem yapabilen, bilgileri saklayabilen ve istenildiğinde eksiksiz olarak bu bilgileri verebilen, değişik alanlarda kullanılabilen bir aygıttır.

Bilgisayar bileşenleri genel olarak 2 bölümden oluşur. Bunlar Donanım (Harware) ve Yazılım (Software)’dir.

Donanım nedir?

Donanım (Harware) bilgisayarın bünyesinde bulunan her türlü mekanik ve elektronik cihazlar, donanımı oluşturur. Yani bilgisayarların gözle görülebilen, elle tutulabilen fiziksel kısımlarına donanım denilmektedir.

Yazılım nedir?

Yazılım (Software) donanımı kullanmamızı sağlayan programların genel adıdır.

Donanım parçaları hangileridir?

Donanım parçaları kendi aralarında iç donanım birimleri ve dış donanım birimleri olmak üzere 2’ye ayrılırlar.

Bir bilgisayar donanımı dış ortamdan bilgisayara veri aktarmak için kullanılıyorsa giriş birimi/giriş donanımı, bilgisayardan dış ortama veri aktarmak için kullanılıyorsa çıkış birimi/çıkış donanımı olarak adlandırılır.

İç Donanım nedir?

İç donanım, bir bilgisayarın kasasının içerisinde yer almakta olan sistemsel donanımların tümününe verilen addır.

İç Donanım parçaları ve görevleri

Ortalama bir kişisel bilgisayarın iç donanımı şu önemli parçalardan oluşmaktadır;

1 Anakart  2 Güç kaynağı 3 İşlemci 4 Ekran Kartı 5 RAM 6 Harddisk 7 Fan 8 Ses Kartı 9 Ethernet Kartı

Anakart (MainBoard)

İç donanım birimi – Anakart (MainBoard)

İç donanım parçaları arasında belkide en önemlisidir Anakart.  Aynı zamanda mainboard olarakda ifade edilir.

Anakart bilgisayarın tüm parçalarını üstünde barındıran ve bu parçalar arasındaki en önemli bağ olan birincil devre kartıdır.  Anakart olmadan hiçbir sistemi  çalıştıramayacağınız gibi, en iyi entegrasyonu sağlayan performans anakartlar, Chipsetler ile birlikte entegredir.

Güç Kaynağı (Power Supply)

İç Donanım Birimi – Güç Kaynağı (Power Supply)

İç Donanım parçaları arasında bulunan Güç kaynağı bir sistem ya da düzeneğin gereksinim duyduğu enerjiyi sağlamak için kullanılan birimlerin genel adıdır. Örneğin; cep telefonu, el feneri pili, pili doldurmak için kullanılan adaptör, bilgisayarın gereksinimi olan gücü üreten donanım birer güç kaynağıdır.

Güç kaynağı genellikle bilgisayar içerisinde metal bir kasaya yerleştirilen, içinde transformatör veya elektronik devreler bulunan, bilgisayar birimlerinin düzgün bir biçimde çalışması için gereksinim duyulan farklı gerilim değerlerinde doğru akım sağlayan donanımdır.

İşlemci (CPU)

İç Donanım Birimi – İşlemci (CPU)

İç Donanım  parçalarından olan CPU ( Central Process Unit ) (Merkezi İşlem Birimi) bilgisayarın beynidir.

Bilgisayarda yapılmak istenen bütün hareketler ve işlevler işlemci sayesinde olmaktadır. Diğer aygıtlardan gelen verileri matematiksel işlemler yardımı ile işler, sonuca ulaşır ve sonucu gerekli yerlere gönderir. Tüm bu işlemler bir saniyeden bile az zamanda gerçekleşir.

RAM (Random Access Memory)

İç Donanım Birimi – RAM (Random Access Memory)

İç Donanım birimleri arasında yer alan RAM, bilgisayarınızda çalışan program verilerinin, hızlı erişebilirliğini arttırmak için bilgisayar sisteminin hafızasında tutulması işine yarar.

Bellek boyutunun büyük olması bilgisayarın işlevsel hızını doğrudan etkiler. Başta işletim sistemi olmak üzere, bilgisayar üzerinde çalışan yazılımları en hızlı şekilde kullanabilmek için, bellek boyutu büyük olmalıdır.

Ekran Kartı (Graphic Card)

Bilgisayarda oluşan görüntüyü işleyip monitöre veya diğer görüntü birimlerine aktaran parçadır. Görselliği bu parça sağlar.

HardDisk (HDD)

İç Donanım Birimi – HardDisk (HDD)

İç Donanım Birimlerinden  olan HardDisk (Sabit sürücü) temel olarak veri depolanması amacı ile kullanılan manyetik kayıt ortamlarıdır.

Verilerin yazılması ve okunması, manyetik ortamın üzerinde dönen bir okuyucu/yazıcı kafa ile gerçekleştirilir. Bilgisayarın titreşim ve sarsıntıya karşı hassas olan birimlerindendir. Okuyucu kafanın ve sabit diskin zarar görmemesi için bilgisayarın ilk önce işletim sistemi üzerinden kapatılması tavsiye edilir. Sabit disk kapasitesi bilgisayarda tutulacak verilerin büyüklüğüne bağlı olarak seçilmelidir.

Fan (Soğutucu)

İç Donanım Birimi – Fan (Soğutucu)

Soğutmayı sağlayan Pervane Şeklinde olan Ekipmana Fan denir. Fan, bilgisayarınızda ısınan donanımların soğumasını sağlar, performans ve donanımı oluşturan parçaların sağlıklı çalışması için büyük önem taşır.

Fanda zamanla hav ve toz birikir, fan bilgisayarı yeterince soğutamaz. Dolayısıyla bilgisayarın performansı düşer. Fan bakımını ihmal etmek, çok ciddi donanımsal arızalara yol açabilir.

Ses Kartı(Sound Board)

İç Donanım Birimleri – Ses Kartı(Sound Board)

Bilgisayarın mikrofon, hoparlör ve MIDI klavyesi gibi ses aygıtlarına bağlanabilmesi ve analog ses işaretinin oluşturulmasını sağlar. Ana kart üzerindeki bir yuvaya takılır.

Ağ Kartı (Ethernet)

Ethernet, basit bir şekilde kablolu veya kablosuz ağda bilgisayarlar, routerlar ve switchler dahil olmak üzere cihazlara bağlanmak için kullanılan standart iletişim protokolüdür.

Ağ kartı, bilgisayarın yerel alan ağına bağlanmasını sağlayan bir arayüz kartıdır. Anakart üzerinde bulunan yuvaya yerleştirilerek bilgisayar ağlarında bulunan diğer bilgisayarlarla veri alışverişini sağlamakta kullanılır. Ağda bulunan bu sistemleri birbirinden ayırt etmek için kendilerine özgü olan Mac adreslerini kullanırlar.

 

Şimdi dış donanım parçalarını tanıyalım.

Dış Donanım nedir?

Dış donanım, bir bilgisayarın dışarısında görünen donanımların tamamına denir.

Ortalama bir kişisel bilgisayarın dış donanımı şu önemli parçalardan oluşmaktadır;

Dış Donanım parçaları ve görevleri

1 Monitör 2 Klavye ve Mouse 3 Yazıcılar ve Tarayıcılar 4 Harici Depolama Aygıtları 5 Kameralar 6 Hoparlörler 7 Hafıza kartı, USB bellek, Kart okuyucular 8 Modemler 9 Oyun Konsolları 10 Projeksiyon Cihazı

Şimdi dış donanım birimlerini ayrıntılı olarak ele alalım.

Monitör (Monitor)

Dış Donanım Birimi – Monitör (Monitor)

Dış donanım parçalarından olan ve aslında bilgisayarların olmazsa olmazlarından biriside monitör bilgisayarda yapılan işlemleri ve sonuçlarını kullanıcıya aktaran birimdir.

Monitör, başta televizyon ve bilgisayar olmak üzere birçok elektronik cihazın en önemli çıktı aygıtıdır. Monitör, plastik bir muhafaza içerisinde gerekli elektronik devreleri, güç transformatörünü ve resmi oluşturan birimleri içerir.

Monitör büyüklüğü köşegen uzunluğu ile ölçülür ve ölçü birimi inch (inç) tir. 1 inç = 2,54 cm ‘dir.

Monitör, başta televizyon ve bilgisayar olmak üzere birçok elektronik cihazın en önemli çıktı aygıtıdır. Monitör, plastik bir muhafaza içerisinde gerekli elektronik devreleri, güç transformatörünü ve resmi oluşturan birimleri içerir.

Klavye ve Fare (Keyboard and Mouse)

Dış Donanım Birimi – Klavye ve Fare (Keyboard and Mouse)

Diğer önemli dış donanım birimlerinden birisi de Klavye ve Mouse diyebilirim.

Klavye ingilizce “Keyboard”, fransızca “Clavier” bilgisayardaki en önemli giriş ekipmanıdır. Klavye, üzerinde bulunan harf,rakam,sembol ve görev tuşları yardımıyla bizim bilgisayara veri ve komut girmemizi sağlayan birimdir.

Mouse, Ekranda yapmak istediklerimizi imleci (ok işareti) hareket ettirerek yapmamızı sağlar.

Klavyesiz veya Mouse’siz bir bilgisayar kullanılamayacağı gibi, aynı şekilde bilgisayar olmadan da bu iki ikili hiç bir işe yaramayacaktır.

Yazıcı ve Tarayıcılar (Printer and Scanner)

Dış Donanım Birimi – Yazıcı ve Tarayıcılar (Printer and Scanner)

Bilgisayarda yapmış olduğumuz işlemleri bazen kağıda dökmemiz veya kağıt üzerindekileri bilgisayara aktarmamız gerekebilir. Yazıcılar Bilgisayardaki yazı,resim ve grafik gibi verileri kağıda aktaran birimlerdir.

Mürekkep püskürtmeli,lazer ve nokta vuruşlu çeşitleri vardır.

Tarayıcı (Scanner) Kitap,dergi veya her hangi bir kağıttaki resim,yazı,grafik gibi bilgileri bilgisayara aktaran birimdir.

Harici Depolama Aygıtları (External Storage)

Dış Donanım Birimi – Harici Depolama Aygıtları (External Storage)

Harici depolama aygıtları da bilgisayarımıza USB yolu ile bağlanabilen ekstra olarak taşınabilir niteliği bulunan dış donanım birimleri arasında yer almaktadırlar.

Kamera (Webcam)

Dış Donanım Birimi – Kamera (Webcam)

Web Kamera, kullanıcının görüntüsünü bilgisayara aktaran ve kaydedilmesini sağlayan birimdir. Genellikle görüntülü sohbet veya konferanslarda ve fotoğraf çekmek için kullanılır.

Değişik kalite ve ebatlarda üretilen bu cihazların dahili mikrofon ve aydınlatma gibi özellikleri içeren gelişmiş modelleri de bulunmaktadır. Çalışma ilkesi olarak sayısal fotoğraf makineleri ve video kaydedicilere benzerlik gösterir.

Hoparlör (Speaker)

Dış Donanım Birimi – Hoparlör (Speaker)

Yine önemli dış donanım birimleri arasında yer alan hoparlör, Bilgisayardaki sesleri kullanıcıya ve çevresine duyuran birimdir. Fransızca “haut-parleur” (yüksek konuşur) sözünden gelir.

Hoparlörde bir mıknatıs, bir bobin, bir de bu bobinin önünde serbestçe titreşebilen ince bir levha vardır. Radyodan gelen akım, mıknatısın magnetik alanı içinde bulunan bombinden geçer. Bobinin önündeki levha geçen akıma uygun olarak titreşimler yapar. Levha, hoparlörün bir huni gibi bükülmüş olan kâğıdını da birlikte titreştirir. Böylece, ses dalgaları büyür, kulakla duyulacak hale gelir.

Hafıza kartı, USB bellek, Kart Okuyucu (Memory Card, USB Memory, Card Reader)

Dış Donanım Birimi – Hafıza kartı, USB bellek, Kart Okuyucu (Memory Card, USB Memory, Card Reader)

Hafıza kartı, USB bellekler bilgisayarınızdan, cep telefonunuzdan veya destekleyecek tüm cihazlardan veri, bilgi, resim, video gibi işlemlerin taşınmasını sağlamak, saklamak ve aktarmak ile sorumludurlar.

Hafıza kartı ile tüm bilgileri depolayabilirsiniz. Geniş kullanım alanı olduğu için sıklıkla tercih edilir. Dijital tüm makinelerde bulunan bir sistem. Boyutları farklıdır. Görüntüleri net şekilde sizler için kaydeder. Boyut özellikleri ise makinelerin kullanım amacına bağlı. Büyük kartlar daha çok veri depolar.

Flash bellek ya da diğer adıyla flash disk, güç kesintisinde dahi içerdiği bilgileri kaybetmeyen ve tekrar tekrar yazılıp silinebilen bir veri depolama birimidir. Flash diskin yapısı RAM’lere, kullanımı Hard Disk’lere benzer.

Modem

Dış Donanım Birimi – Modem

Dış Donanım Parçalarından olan modemler İnternete kesintisiz olarak bağlanmamız için gereken en önemli donanım birimidir. Sayıları sinyallere çeviren anlamına gelen modülatör ve demodülatör kelimelerinin birleşmesiyle “Modem” ismini almıştır

Kablolu (Ethernet), USB, PCI ve kablosuz (Wirelles) çeşitleri vardır.

Oyun Konsolu (Game Console)

Dış Donanım Birimi – Oyun Konsolu (Game Console)

Bilgisayarınıza bağlamış olduğunuz dış donanım parçalarından birisi olan oyun konsolları, Bilgisayar ve TV gibi görüntü birimlerine bağlanarak birincil amacı ileri seviye oyun oynanmasını sağlayan multimedya araçlarıdır.

Joystick, Oyun oynarken kontrolleri sağlayan birimdir.

Projeksiyon Cihazı

Projeksiyon cihazı, bilgisayardaki görüntüyü içerisindeki ışık kaynağı sayesinde duvar ya da perde gibi bir yüzeye yansıtan birimdir. Genellikle eğitim,sunum,sinema gibi alanlarda kullanılmaktadır.

Bu yazımızda iç donanım ve dış donanım nedir anlatarak, iç donanım birimleri ve dış donanım birimlerini ayrıntılı olarak ele aldık.

Yorum Yap
Sıkça Sorulan Sorular

Donanım yani Hardware bilgisayarın bünyesinde bulunan her türlü mekanik ve elektronik cihazlar, donanımı oluşturur. Yani bilgisayarların gözle görülebilen, elle tutulabilen fiziksel kısımlarına donanım denilmektedir.

Yazılım yani Software ise donanımı kullanmamızı sağlayan programların genel adıdır.

Donanım parçaları kendi aralarında iç donanım birimleri ve dış donanım birimleri olmak üzere 2’ye ayrılırlar.
Bir bilgisayar donanımı dış ortamdan bilgisayara veri aktarmak için kullanılıyorsa giriş birimi/giriş donanımı, bilgisayardan dış ortama veri aktarmak için kullanılıyorsa çıkış birimi/çıkış donanımı olarak adlandırılır.

İç Donanım; Bir bilgisayarın kasasının içerisinde yer almakta olan sistemsel donanımların tümününe verilen addır.

Ortalama bir kişisel bilgisayarın iç donanımı şu önemli parçalardan oluşmaktadır;

1 Anakart
İç donanım parçaları arasında belkide en önemlisidir Anakart. Aynı zamanda mainboard olarakda ifade edilir.

2 Güç kaynağı
İç Donanım parçaları arasında bulunan Güç kaynağı bir sistem ya da düzeneğin gereksinim duyduğu enerjiyi sağlamak için kullanılan birimlerin genel adıdır. Örneğin; cep telefonu, el feneri pili, pili doldurmak için kullanılan adaptör, bilgisayarın gereksinimi olan gücü üreten donanım birer güç kaynağıdır.

3 İşlemci
İç Donanım parçalarından olan CPU ( Central Process Unit ) (Merkezi İşlem Birimi) bilgisayarın beynidir.
Bilgisayarda yapılmak istenen bütün hareketler ve işlevler işlemci sayesinde olmaktadır. Diğer aygıtlardan gelen verileri matematiksel işlemler yardımı ile işler, sonuca ulaşır ve sonucu gerekli yerlere gönderir. Tüm bu işlemler bir saniyeden bile az zamanda gerçekleşir.

4 Ekran Kartı
Bilgisayarda oluşan görüntüyü işleyip monitöre veya diğer görüntü birimlerine aktaran parçadır. Görselliği bu parça sağlar.

5 RAM
İç Donanım birimleri arasında yer alan RAM, bilgisayarınızda çalışan program verilerinin, hızlı erişebilirliğini arttırmak için bilgisayar sisteminin hafızasında tutulması işine yarar.
Bellek boyutunun büyük olması bilgisayarın işlevsel hızını doğrudan etkiler. Başta işletim sistemi olmak üzere, bilgisayar üzerinde çalışan yazılımları en hızlı şekilde kullanabilmek için, bellek boyutu büyük olmalıdır.

6 Harddisk
İç Donanım Birimlerinden olan HardDisk (Sabit sürücü) temel olarak veri depolanması amacı ile kullanılan manyetik kayıt ortamlarıdır.
Verilerin yazılması ve okunması, manyetik ortamın üzerinde dönen bir okuyucu/yazıcı kafa ile gerçekleştirilir. Bilgisayarın titreşim ve sarsıntıya karşı hassas olan birimlerindendir. Okuyucu kafanın ve sabit diskin zarar görmemesi için bilgisayarın ilk önce işletim sistemi üzerinden kapatılması tavsiye edilir. Sabit disk kapasitesi bilgisayarda tutulacak verilerin büyüklüğüne bağlı olarak seçilmelidir.

7 Fan
Soğutmayı sağlayan Pervane Şeklinde olan Ekipmana Fan denir. Fan, bilgisayarınızda ısınan donanımların soğumasını sağlar, performans ve donanımı oluşturan parçaların sağlıklı çalışması için büyük önem taşır.
Fanda zamanla hav ve toz birikir, fan bilgisayarı yeterince soğutamaz. Dolayısıyla bilgisayarın performansı düşer. Fan bakımını ihmal etmek, çok ciddi donanımsal arızalara yol açabilir.

8 Ses Kartı
Bilgisayarın mikrofon, hoparlör ve MIDI klavyesi gibi ses aygıtlarına bağlanabilmesi ve analog ses işaretinin oluşturulmasını sağlar. Ana kart üzerindeki bir yuvaya takılır.

9 Ethernet Kartı
Ethernet, basit bir şekilde kablolu veya kablosuz ağda bilgisayarlar, routerlar ve switchler dahil olmak üzere cihazlara bağlanmak için kullanılan standart iletişim protokolüdür.
Ağ kartı, bilgisayarın yerel alan ağına bağlanmasını sağlayan bir arayüz kartıdır. Anakart üzerinde bulunan yuvaya yerleştirilerek bilgisayar ağlarında bulunan diğer bilgisayarlarla veri alışverişini sağlamakta kullanılır. Ağda bulunan bu sistemleri birbirinden ayırt etmek için kendilerine özgü olan Mac adreslerini kullanırlar.

Dış donanım, bir bilgisayarın dışarısında görünen donanımların tamamına denir.

Bir bilgisayarın dış donanımı şu parçalardan oluşur.

1 Monitör
Dış donanım parçalarından olan ve aslında bilgisayarların olmazsa olmazlarından biriside monitör bilgisayarda yapılan işlemleri ve sonuçlarını kullanıcıya aktaran birimdir.
Monitör, başta televizyon ve bilgisayar olmak üzere birçok elektronik cihazın en önemli çıktı aygıtıdır. Monitör, plastik bir muhafaza içerisinde gerekli elektronik devreleri, güç transformatörünü ve resmi oluşturan birimleri içerir.

2 Klavye ve Mouse
Klavye ingilizce “Keyboard”, fransızca “Clavier” bilgisayardaki en önemli giriş ekipmanıdır. Klavye, üzerinde bulunan harf,rakam,sembol ve görev tuşları yardımıyla bizim bilgisayara veri ve komut girmemizi sağlayan birimdir.
Mouse, Ekranda yapmak istediklerimizi imleci (ok işareti) hareket ettirerek yapmamızı sağlar.

3 Yazıcılar ve Tarayıcılar
Bilgisayarda yapmış olduğumuz işlemleri bazen kağıda dökmemiz veya kağıt üzerindekileri bilgisayara aktarmamız gerekebilir. Yazıcılar Bilgisayardaki yazı,resim ve grafik gibi verileri kağıda aktaran birimlerdir.
Mürekkep püskürtmeli,lazer ve nokta vuruşlu çeşitleri vardır.
Tarayıcı (Scanner) Kitap,dergi veya her hangi bir kağıttaki resim,yazı,grafik gibi bilgileri bilgisayara aktaran birimdir.

4 Harici Depolama Aygıtları
Harici depolama aygıtları da bilgisayarımıza USB yolu ile bağlanabilen ekstra olarak taşınabilir niteliği bulunan dış donanım birimleri arasında yer almaktadırlar.

5 Kameralar
Web Kamera, kullanıcının görüntüsünü bilgisayara aktaran ve kaydedilmesini sağlayan birimdir. Genellikle görüntülü sohbet veya konferanslarda ve fotoğraf çekmek için kullanılır.
Değişik kalite ve ebatlarda üretilen bu cihazların dahili mikrofon ve aydınlatma gibi özellikleri içeren gelişmiş modelleri de bulunmaktadır. Çalışma ilkesi olarak sayısal fotoğraf makineleri ve video kaydedicilere benzerlik gösterir.

6 Hoparlörler
Yine önemli dış donanım birimleri arasında yer alan hoparlör, Bilgisayardaki sesleri kullanıcıya ve çevresine duyuran birimdir. Fransızca “haut-parleur” (yüksek konuşur) sözünden gelir.

7 Hafıza kartı, USB bellek, Kart okuyucular
Hafıza kartı, USB bellekler bilgisayarınızdan, cep telefonunuzdan veya destekleyecek tüm cihazlardan veri, bilgi, resim, video gibi işlemlerin taşınmasını sağlamak, saklamak ve aktarmak ile sorumludurlar.
Hafıza kartı ile tüm bilgileri depolayabilirsiniz. Geniş kullanım alanı olduğu için sıklıkla tercih edilir. Dijital tüm makinelerde bulunan bir sistem. Boyutları farklıdır. Görüntüleri net şekilde sizler için kaydeder. Boyut özellikleri ise makinelerin kullanım amacına bağlı. Büyük kartlar daha çok veri depolar.
Flash bellek ya da diğer adıyla flash disk, güç kesintisinde dahi içerdiği bilgileri kaybetmeyen ve tekrar tekrar yazılıp silinebilen bir veri depolama birimidir. Flash diskin yapısı RAM’lere, kullanımı Hard Disk’lere benzer.

8 Modemler
Dış Donanım Parçalarından olan modemler İnternete kesintisiz olarak bağlanmamız için gereken en önemli donanım birimidir. Sayıları sinyallere çeviren anlamına gelen modülatör ve demodülatör kelimelerinin birleşmesiyle “Modem” ismini almıştır
Kablolu (Ethernet), USB, PCI ve kablosuz (Wirelles) çeşitleri vardır.

9 Oyun Konsolları
Bilgisayarınıza bağlamış olduğunuz dış donanım parçalarından birisi olan oyun konsolları, Bilgisayar ve TV gibi görüntü birimlerine bağlanarak birincil amacı ileri seviye oyun oynanmasını sağlayan multimedya araçlarıdır.
Joystick, Oyun oynarken kontrolleri sağlayan birimdir.

10 Projeksiyon Cihazı
Projeksiyon cihazı, bilgisayardaki görüntüyü içerisindeki ışık kaynağı sayesinde duvar ya da perde gibi bir yüzeye yansıtan birimdir. Genellikle eğitim,sunum,sinema gibi alanlarda kullanılmaktadır.

Yorum Yap

Yorumlar (3)

 1. Yazımızın başında bir bilgisayarın bir görünen donanımların tamamına Dış Donanım denir demiştik. Şimdi dış donanım parçalarını tanıyalım. yanlış Yazmışsınız! Yazımızın başında bir bilgisayarın görünmeyen donanımların tamamına İç Donanım denir Olacaktı!

 2. Merhaba Arda,
  Yazı iç donanım ve dış donanım olmak üzere 2 sayfaya ayrılmıştır.
  2. sayfada yazdığım tanım doğrudur. Yani 1. sayfa başına yazının ana başlığına atıfta bulundum.
  Teşekkürler

 3. internette neredeyse her yerde aynı şey var ama buradaki çözümler çok farklı teşekkürler

Bir cevap yazın