iCloud Drive Nedir? Nasıl Kullanılır?

Eğer bir iPhone, iPad, iPod veya Mac sahibiyseniz ve halen iCloud’a geçiş yapmadıysanız çok şey kaçırıyorsunuz demektir.

Apple imzalı bu bulut depolama servisi, kullanıcıların depolama işlemlerini cihazları üzerinde yer kaplamadan gerçekleştirmelerine imkan veriyor. Bu sayede cihazımızda hem daha fazla depolama alanı açmış oluyor hem de dosya ve diğer türden bilgilerimizi güvende tutumuş oluyoruz.

iCloud Drive Nedir

iCloud tam olarak nedir?

iCloud en basit tanımıyla bir bulut depolama servisi. Yani internet tabanlı çalışıyor ve kullanıcılara yüksek kapasiteli depolama alanı sunuyor. Tüm bilgilerimizi iCloud hesabımız üzerinde saklayabilme şansına sahibiz. Pek çok kullanıcı tarafından gözardı ediliyor olsa da iCloud özellikle cihaz yenileme ve güncelleme yaparken epey işe yarıyor.

iCloud’un birçok işlevi mevcut fakat bunlardan en önemlileri güvenlik ve saklama alanı konularında kendilerini gösteriyor. Gerçi iCloud yakın geçmişte birkaç skandala karışmış olsa da Apple yetkilileri bu konu üzerinde epey iyileştirme yaptıklarını dile getiriyorlar. Elbette bu biraz da kullanıcıların şifrelerini ne kadar iyi sakladıkları ile alakalı bir durum.

Güvenlik konusunda iCloud, kullanıcılara fotoğraflarını, videolarını, ses kliplerini, dokümanlarını, rehberlerini ve notlarını kendi bulut hesapları üzerinde saklama imkanı vererek olası bir cihaz kaybı sonrasında bu bilgilerin tehlikeye girmesini engelliyor.

iCloud üzerinde depoladığımız tüm bilgiler internet bağlantımız olduğu sürece erişilebilir durumda oluyor. Dilersek bu bilgilere bir PC veya Mac üzerinden de erişim sağlayabiliyoruz.

iCloud Nasıl Kullanılır?

iCloud’u hem mobil cihazlarımızdan hem de bilgisayarlarımızdan kullanabildiğimizi hemen bir önceki paragrafta dile getirmiştik.

Apple’ın bulut servisi üzerinde depoladığınız dosyalara bilgisayarınız üzerinden erişmek istiyorsanız iCloud web sitesini ziyaret edebilir veya Windows için iCloud masaüstü versiyonunu indirebilirsiniz. Mac cihazlarda ise işlemleri iTunes üzerinden gerçekleştiriyoruz.

icloud-drive-nedir-ve-nasil-kullanilir

Apple kimliğiniz ve şifreniz ile iCloud hesabınıza tarayıcınız üzerinden giriş yapabilirsiniz. Bu işlemi güvendiğiniz bilgisayarlar üzerinde yapmanızı tavsiye ediyoruz. Buna ek olarak işlemlerinizi bitirdikten sonra mutlaka hesabınızdan çıkış yapmalısınız.

iCloud’u temel olarak mobil cihazınız üzerinde kullanmayı düşünüyorusanız Ayarlar > iCloud adımlarını takip etmeniz yeterli olacaktır. İlgili menüye geldikten sonra aşağıdaki resimde de gösterildiği gibi saklamak istediğiniz belgeleri, dosyaları ve diğer formatlardaki bilgileri seçmeniz gerekiyor.

icloud-drive-nedir-ve-nasil-kullanilir_1

Bizim tavsiyemiz fotoğraflarınızı ve Kişiler’inizi mutlaka iCloud üzerinde depolamanız yönünde. Bu sayede beklenmedik zamanlarda fotoğraflarınızın silinmesi durumuyla karşılaşmayacak, yeni cihaza geçtiğinizde rehber sorunları yaşamayacaksınız. Elbette maillerinizi, notlarınızı ve hatırlatıcılarınızı da iCloud hesabınız üzerinde yedekleyebilirsiniz.

icloud-drive-nedir-ve-nasil-kullanilir-2

iCloud’u ana ekranınızda görmek istiyorsanız Ana Ekranda Göster seçeneğini aktif etmeniz yeterli oluyor. Bu seçenek aktif edilirse menünüzde iCloud görünür hale geliyor ve bu uygulama aracılığıyla tüm iCloud içeriğinizi yönetebiliyorsunuz.

icloud-drive-nedir-ve-nasil-kullanilir-3

iCloud içerisinde yer alan ayarlardan otomatik yedekleme seçeneğini de aktif hale getirebilirsiniz. Bu sayede bilgileriniz otomatik olarak güncellenir ve herhangi bir silinme veya kaybolma riski olmadan bilgilerinizi saklamış olursunuz.

Tüm bunlara ek olarak eğer cihazınızı satmak istiyorsanız en aşağıda yer alan Çıkış Yap seçeneğini mutlaka kullanmalısınız. Aksi halde cihazın yeni sahibi bilgilerinize erişim sağlayabilir.

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu