İkinci El Telefon Alınırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

İkinci El Telefon Alınırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Bildiğiniz üzere pek çok şeyi ikinci el olarak almak, kullanıcılara daha cazip geliyor. Elektronik aygıtların fiyatları yüksek olduğu içinse, risk biraz daha artmış oluyor. Mesela bir arabayı ikinci el olarak alırken ne kadar çok kontrolden geçiriyoruz değil mi ? Acaba telefon alırken de bu kadar dikkatli miyiz ? Telefonların ikinci elleri, bilgisayarların ikinci ellerinden daha tehlikeli olabiliyor. Gerek IMEI numarası, gerekse içerdiği yazılımı, garantisi falan filan… Bir yığın teferruatı var. Gelin bu konuya biraz değinelim

İkinci El Telefon Alınırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

İkinci El Telefonunuz Gerçekten O Telefon Mu ?

Telefonu elinize aldınız ve görünümüne şöyle bir bakıyorsunuz. Evet çizik yok, gayet hoş duruyor. Açtınız, menüler hızlı. Tamam sıkıntı yok ticaret gerçekleşebilir. (mi acaba ?) Arkadaşlar telefonu yalnızca dış görünümü ve hızıyla değerlendirmek kullanıcıların yaptığı en büyük hata olsagerek. Bir telefonun ikinci elini almadan önce, sıfırını bir mağazadan ya da bir arkadaşınızın telefonundan inceleyin, kurcalayın. Ana menüye, ayarlara girin. Bakın bakalım ikinci el aldığınız telefonla aynı mı ? Size telefonu satan kişi, bilerek ya da bilmeyerek replika (çakma) ürün satıyor olabilir. Son zamanlarda replika ürünler yani taklit ürünler çok başarılı bir şekilde orjinaline benzetiliyor.

Telefonun İçi Nasıl ?

Telefonunuz orjinal ve hatta sıfır gibi olabilir. Peki bu yeterli mi ? Hayır değil. Telefonunuzun yazılımında sorun olabilir. Yani o an kendini göstermeyen, ama bir işlem yapacakken sık sık sorun yaratan bir arızaya sahip olabilir. Yeni telefonunuz birden elinizde gümlemesin.

Garanti Durumu

Yurt dışından getirtilen ucuz telefonlar ülke içinde satıldığında, garantisi yalnızca telefonu getirten firmanın garantisi oluyor. Genelde de bu adamlarla tekrar karşılaşmıyorsunuz. Bu nedenle siz bu telefonu alırken telefonunuzun garanti durumunu sorun. Not: Eğer ürün 2 yıllıktan eskiyse zaten garanti beklemeyin. 

IMEI Numarası

Telefonun arkasında IMEI numaraları bulunur. Bu IMEI numarası internetten sorgulanabilir. Bu sayede IMEI numaranızın gerçek mi yoksa kaçak mı dolayısı ile telefonun orjinal mi yoksa sahte mi olduğunu öğrenebilirsiniz. Genelde pilin hemen altındaki etikette yazar bu bilgi. Telefonun kutusunda da bulunur. IMEI’niz kaçak ise, o IMEI numarasının sahibi telefon açıldığı an, telefonunuz aramalara kapatılır. Yeni IMEI için çarşı çarşı gezmeniz gerekir.

Aksesuarı Nerede

Eğer telefonun sıfırındaki aksesuarlar yok ise, bu konuda pazarlık yapabilirsiniz. Örneğin orijinal şarj aleti şahsın elinde yok ise fiyatı düşürün çünkü orijinal şarj aletleri 40-50 liradan başlıyor.

Sonuç olarak, parayı ödemeden önce muhakkak telefonu görün ve inceleyin. Bol şans.

 

Sosyal Medyada Paylaşın:
Kaynak:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?