IMEI numarası nedir? Nasıl bulunur?

IMEI numarası nedir? Nasıl bulunur? –

IMEI, Uluslararsı Mobil Cihaz Kodu anlamına gelmektedir. 15 numaradan oluşan bu kimlik numarası her mobil cihaz için tek ve benzersizdir. IMEI numarasını kutu üzerinden ya da faturadan görebilirsiniz. Eğer bu ikiside elinizde yoksa telefonunuzdan IMEI numaranızı sorgulayabilirsiniz.

Siz siz olun, cihazınızın başına birşey gelmeden (hatta mümkünse hemen alır almaz) cihazınızın IMEI numarasını kaydedin. Alacağınız bu küçücük, 2-3 dakika sürecek işlem ilerde başınızın ağrımasını engelleyebilir. Bir cihazın IMEI numarasını bulmak için farklı yöntemleri sizler için irdeledik. Buyrun:

1.Telefon uygulamasından kod tuşlayarak bulma

En bilindik ve kolay yöntemlerin başında geliyor bu işlem. Uygulaması gayet basit. Öncelikle telefon uygulamanızı açıp, tuş takımına erişmelisiniz (tıpkı bir arama yapar gibi). Telefon tuş takımını açtıktan sonra “*#06#”(tırnak işaretleri içindeki- yıldız kare sıfır altı kare-) kodunu girdiğinizde cihazınızın ekranında IMEI numaranız gözükecek. Eğer gözükmezse “ara” tuşuna basın.

imei_turkish_1-w782

İsterseniz *#06# ‘yi kişilere ekleyebilir bi dahaki sefere bu kodu hatırlamak zorunda kalmazsınız. Çıkan IMEI kodunu unutmayacağınız ya da güvenli olan bir yere kaydedin.

2.Bataryadan okuma

Bataryadan IMEI okuma yöntemi maalesef HTC One, Nexus 4, Nexus 5 vs gibi arka kapağı çıkarılamayan cihazlarda uygulanamıyor. Fakat Samsung, LG ve HTC’nin ve Sony’nin kimi modellerinde bu işlemi yürütebilirsiniz.

Bunun için önce cihazınızı kapatın ve bataryasını çıkarın. Ya bataryanın üzerinde ya da batarya yuvasının zemininde telefonunuzun 15 basamaklı IMEI numarasını göreceksiniz.

imei_battery

3. Ayarlardan kontrol etme

Android cihazınızın IMEI numarasını ayarlardan da kolayca öğrenebilirsiniz. Bunun için;
Ayarlar>Telefon hakkında>Durum’u açtığınızda hem cihazınızın MAC adresini hem de IMEI adresini kolaylıkla görebilirsiniz.

imei_turkish_2

4. Google yönetici paneli vasıtasıyla

Bilgisayarınızın tarayıcısından Google Dashboard (Google Yönetici panelini) açtığınızda, farklı menüler arasında Android sekmesinin altında kaç adet cihazınız kayıtlıysa sayısını gösterecektir. Android yazısını tıkladığınızda kayıtlı telefonlarınızın (eğer takma isim versdiyseniz) isimleriyle yoksa model numaralarıyla, IMEI numaralarıyla birlikte gözükecektir.

imei_turkish_3-w782

 

5. Fastboot komutuyla bulma

Bu yöntem biraz karmaşık. Zira bu yöntemi takip edebilecek kişilerin bu bilgiyi çoktan bildiğini düşünüyorum! Yine de kısaca üstünden geçelim. Cihazınızı kapatın ve bilgisayara bağlayın. Daha sonra fastboot modunda başlatın. Bilgisayarınızdan getvar imei kodunu verdiğinizde cihazınızın IMEI numarasını görüntüleyebilirsiniz.

6. Samsung cihazları için Kies vasıtasıyla bulma

Öncelikle bu yöntemi pek önermediğimizi belirtelim. Samsung cihazınızı bağladığınız, Kies programının yüklü olduğu bilgisayarınızı açın. Oradan “çalıştır” komutunu açın ve açılan ekrana regedit yazarak enter tuşuna basın. Gelen uyarıyı onaylayın. Buradan HKEY_CURRENT_USER\Software\Samsung\Kies\DeviceDB\ dizinine gidin. Daha önce Kies’i kullanarak birden fazla cihaz bağladıysanız bu cihazların hepsi gözükecektir. Kod isimlerinden ya da model numaralarından takip ederek kontrol etmek istediğiniz cihazın girişini bulun. (HIDSWVEr ve ürün kodu değerlerini kullanabilirsiniz)

Ürününüzü bulduktan sonra IMEINUM ve DEVCONINFO anahtarlarını bulacaksınız. Bu anahtarlar cihazınızın IMEI kodunu da içerir.

7. Kayıp ya da çalıntı cihazların IMEI kodunu bulma

Cihazınızı çoktan çaldırdıysanız ya da kaybettiyseniz ve IMEI kodunu öğrenmek istiyorsanız umutsuzluğa kapılmayın. Çalıntı/kayıp cihazların IMEI numarasını bulma gayet basit olabilir! Örneğin cihazınızın kutusunu hala saklıyorsanız! Kullanım klavuzu vs belgeleri attıysanız da dert etmeyin. Cihazınızın kutusunun üzerinde bir barkod arayın. Eğer bulursanız IMEI numarasını bu etiket üzerinde göreceksiniz.

Notlar

Cihazınızın IMEI numarasını cihazınızı alır almaz bir yere kaydetmeniz çok önemli. Eğer çalınma durumu olursa, operatörünüze bildirerek (ya da operatörünüzden nasıl yapacağınıza dair bilgi alarak) cihazınızı kilitletebilirsiniz. Bir cihaz IMEI yoluyla kilitlendiği taktirde, hiç bir şekilde arama, internet, SMS gibi servisler çalışmaz. Ancak burada dikkat etmeniz gereken bir nokta var; cihazınızı kara listeye aldırıp, bağlantısını keserseniz cihazınızın takip edilme ihtimalini de sıfırlamış olursunuz. Bu nedenle IMEI numarasıyla kitleme işlemini, artık cihazınızdan ümidinizi kestiğiniz zaman işleme koyun!

Başka Yazı Yok

Kayıt Ol

Zaten üye misiniz? Giriş Yap

Giriş Yap

Henüz üyeliğiniz yok mu? Kayıt Ol