1. Ana Sayfa
  2. İNTERNET
  3. İnternet Alışverişlerinde Dikkat Etmeniz Gereken 8 Şey

İnternet Alışverişlerinde Dikkat Etmeniz Gereken 8 Şey

İnternet Alışverişlerinde Dikkat Etmeniz Gereken 8 Şey

Neredeyse herkes en az bir defa internetten birşeyler almıştır. Tüm ihtiyaçlarımız artık internette satılıyor ve bunlara ulaşmak oldukça kolay. Ama tabiiki güvenlik konusunda dikkat edilmesi gereken şeyler var. Bizde bu yazımızda İnternet Alışverişlerinde Dikkat Etmeniz Gereken 8 Şey’i maddeler halinde sıraladık.

İhtiyaçlarına göre değişen ve çeşitlenen e-ticaret sitelerinden kitaptan, elektronik cihazlara, giyimden, ayakkabıya ve hatta gıda maddelerine kadar birçok alanda alışverişimizi artık web üzerinden yapabiliyoruz. Hayatımızı kolaylaştıran bu teknoloji, kötü niyetli kişiler sayesinde bizi geri dönüşü zor durumlarla karşı karşıya bırakabilir. İnternet siteleri kendi güvenlik önlemlerini alsa da biz kullanıcılara da düşen önemli görevler var.

İnternet Alışverişlerinde Dikkat Etmeniz Gereken 8 Şey

Yazımızda maddeler hainde listelediğimiz konulara dikkat etmemiz, güvenliğimizi sağlayacak ve maddi kayıplarımızı da engelleyecektir:

1- Öncelikle internetten kredi kartınızla alışveriş yapacaksanız kesinlikle alışveriş yaptığınız sitenin güvenilir bir site olduğundan emin olmasınız.

2- Ödeme sayfasında SSL sertifikası olmayan sitelerden alışveriş yapmayın. Eğer SSL sertifikası yok ise o siteden uzak durun.

3- Ödemenizi mümkün olduğunca 3D Secure güvenlik desteği ile yapın. Ayrıca ödeme kısmından başka bir yerde kart bilgilerinizi vermemeye dikkat edin.

4- Eğer kredi kartıyla ödeme yapacaksanız kesinlikle bankanızın internet şubesinden sanal kart oluşturun. Belirlediğiniz limit doğrultusunda yapacağınız alışverişlerinizde sanal kart kullanın. Sanal kartınızın limitini alışveriş sonrasında sıfırlamayı unutmayın.

5- Alacağınız ürünü beğenmediğiniz taktirde geri iadesinin mümkün olup olmadığını kontrol edin. Çünkü alacağınız şey her ne olursa olsun fotoğrafta göründüğü gibi olmayabilir. Ürünün iadesinin yapılabilir olması e-ticaretin önemli özelliğidir. Ayrıca iade yapılırken para kesintisinin olup olmadığını da alışveriş öncesinde kontrol edin.

6- Alternatif ödeme yöntemlerini deneyin. Alışverişlerinizde mümkün olduğunda EFT/Havale veya kapıda ödeme ile yapmayı tercih etmelisiniz. Böylelikle alışveriş sitesi ile sistem bağlantısız ödeme yaparak riski büyük ölçüde gidermiş olursunuz.

7- Aynı gün teslimat hizmeti veren siteleri tercih edin. Bu sayede ürünleriniz beklenilen zaman diliminde elinize geçer ve taleplerinize de hızlıca çözüm bulabilirsiniz. Paketinizin hafta sonu dahil istediğiniz herhangi bir saatte teslim edilmesini talep edebilirsiniz.

8- Alışveriş yapmak istediğiniz sitenin telefon ve adres bilgilerinin olmasına, müşteri hizmetleri sisteminin olmasına, telefon ya da e-posta ile rahatça iletişim kurulabileceğiniz bir yapısının olmasına dikkat etmelisiniz.

Bu yazı ile ilgili diğer ufuk açıcı konularımızada bakabilirsiniz ;

– Güvenli Alışveriş Yapabileceğiniz Yurtdışı Alışveriş Siteleri

– Yurtdışı Alışverişlerinde Dikkat Etmeniz Gereken 3 Şey!

– Aliexpress Nedir, Nasıl Alışveriş Yapılır, Güvenlimidir?

– İnternet’ten Hesaplı Alışverişin Yolları

Yorum Yap
Kaynak:

Yorum Yap