• DOLAR
  3,6780
  % 0,33
 • EURO
  4,3229
  % 0,19
 • ALTIN
  151,5379
  % -0,30
 • BIST
  107.302
  % 0,29


İnternet Çökerse Ne Olur ?

İnternet Çökerse Ne Olur ?

İnternetin çöktüğünü ve artık kullanılamaz hale geldiğini düşünün. Hiç aklınıza geldimi günün birinde ya İnternet Çökerse Ne Olur ?

Yazımıza başında şu sorunun cevabını vermeye çalışalım; İnternet Çökermi ?

Evet Teknik aksaklıklar, teknik, zayıflıklar sonucu internet çökebilir. Dünyada çeşitli bölgelere dağılmış 30 civarında büyük internet santrali var ve bunlar birbirine bağlanmış devasa bir ağ oluşturuyor.  Elektrik kesintisi, deprem gibi doğal afetler nedeniyle bu ağların birinde meydana gelecek bir hasar internet trafiğini kesintiye uğratır.

Birbirine bağlanmış olan kilometrelerce denizin dibinde korumasız bir şekilde yatan kablolar bulunmaktadır. Bir gemi çarpması ya da büyük bir deprem ve hortum sonucu bu kablolar kopabilir ve internet erişimi birden kaybolabilir.  Peki İnternet Çökerse Ne Olur ?

İnternet Çökerse Ne Olur ?

1-İnternetin çökmesiyle meydana gelebilecek İletişim Sorunları

İnternet çökerse, akıllı telefonları kullanamayacağız. Çünkü uydular internet olmadan çalışmayacaklar. Facebook, Twitter ve benzeri sosyal medya araçlarıyla helalleşmek zorunda kalacaksınız. E-mail denilen bir şey olmayacak. Bu saatten sonra ise yalnızca mektup yazmak zorunda kalacaksınız.

2-Her aradığınza istediğin ana ulaşmak mümkün olmayacak

“Hava durumu yarın nasıl?”, “Klişe Nedir?” gibi sorularınızı cevaplamak için artık arama motorları olmayacak. Vikipedia yerine kütüphanelere gitmek gerekecek.

İnternet Kotası Dolunca Yapabileceğiniz 10 Kafa Dağıtıcı Şey

3-Tedarik zincirinin aksamasıyla yiyecek sorunları meydana gelecek

İster inanın ister inanmayın, günümüzde dünyanın birçok yerinde tedarik zinciri tamamen internete dayalı. İnternet ortadan kalkarsa yiyecek üretiminde aksamalar meydana gelecek ve süpermarketlerin birçok rafı boş kalacak.

4-Panik, Kaso nedeniyle Sıkı yönetim ilan edilecek

İnternetin çökmesi birçok kişiyi paniğe sürükleyecek ve potansiyel bir kıtlık, felaket yaşanması ihtimaline karşılık insanlar dükkanları yağmalayabilecek. Bunu göre yetkililer, sıkı yönetim ilan ederek daha sert tedbirler alabilecekler.

5-Kredi Kartı ve Bankacılık sistemi çökecek

Kredi kartı ve online bankacılık çökecek, borsalar krize girecek. Alım-satımlarda aksamalar olacak ve trilyonlarca dolarlık hisse piyasası duracak. İşi internete bağlı onbinlerce kişi işsiz kalacak.

6-İstihbarat çökmesi sonucu devletler arası Siyasal Krizler oluşacak

Birçok istihbarat servisi internetten bilgi topluyor. Devletler politikalarını bu bilgilere göre şekillendiriyorlar. Ayrıca eğitim sisteminde aksamalar olacak. Bu iki durum büyük bir siyasal krize yol açabilir.

7-Malum Sitelere Girilemeyecek

Çağımız için artık kabul gören bir durum olan bu siteler kapandığında, bir kriz meydana gelebilir. Süleyman Demirel’in buna benzer bir konuda yıllar önce belirttiği bir söz, durumun ciddiyetini ortaya koyuyor.

8-Toplu taşıma Felç olacak

Toplu taşıma sistemi de internete dayalı. Akbil, Kentkart gibi taşımacılık sistemleri tamamen web tabanlı. Bu nedenle taşıma sistemi büyük ölçüde zarar görecek.

9-Sonuç : Dünyanın Sonu

Yukarıdaki seçeneklerin tamamı veya bir kısmının gerçekleşmesi ile bildiğimiz, alıştığımız ve birçoğunun içine doğduğu dünya son bulacak.

On yıllarca geriye gitmiş olacağız. Azalan ticaret, turizm ve iletişim nedeniyle toplumsal bağımlılıklarımız azalacak ve bu nükleer güçler arasında bir savaş çıkmasına bile ihtimal verecek. Bu şekilde gerçekten de dünyanın sonu gelebilir!

Dünyanın En Hızlı İnterneti Hangi Ülkede ?

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

1 Yorum

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Resimde görüneni kutuya yazınız: *İçerik önerileri ve diğer istek ve şikayetlerinizi teknolojidolabi@yandex.com adresine bildiriniz.

TeknolojiDolabi.com-Sitemizde bilgisayar ve akıllı telefon kullanıcılarının sık karşılaştığı sorunlara ait çözümleri kolayca bulabilirsiniz.