İnternet Güvenliği için Dikkat Etmeniz Gereken 7 Kural

İnternet Güvenliği için Dikkat Etmeniz Gereken 7 Kural

İnternet Güvenliği için Dikkat Etmeniz Gereken 7 Kural yazımızda verdiğimiz ipuçlarına uyarak dolandırıcılık, casus yazılım ve gizlilik ihlallerinin çoğunu önleyebilirsiniz.

İnternetin hayatımızın her anına girdiği günümüzde en hassas konularından birisi de şüphesiz internet güvenliği.

Aslında bilgisayarınıza bulaşabilecek her türlü virüs veya istenmeyen dosyanın giriş kapısı olarak adlandırabileceğimiz internet güvenliği, bilgisayar güvenliğinizin en temel taşıdır. İnternette güvenli bir şekilde gezinmek ve pcmizi tehlikelerden korumak için yapmamız gereken temel işlemler ve açıklamaları aşağıdadır.

İnternet Güvenliği için Dikkat Etmeniz Gereken 7 Kural

İnternet büyümeye devam edip herkesin günlük yaşamının ayrılmaz bir parçası haline geldikçe, İnternette gizlilik ve güvenlikle ilgili sorular da artıyor. Kişisel bilgilerinizi, özel verilerinizi ve mali işlemlerinizi güvende tutmak zor olabilir, ancak birkaç ipucunu izleyerek dolandırıcılık, casus yazılım ve gizlilik ihlalinin büyük çoğunluğunu önleyebilirsiniz.

Bilgisayarınız ve verilerinizin gerçekten güvende olmasını istiyorsanız İnternet Güvenliği için Dikkat Etmeniz Gereken 7 Kural yazımızdaki önerilerimizi uygulamanızı tavsiye ederiz.

1.Sosyal Medyada Çok Paylaşımcı Olmayın

Yediğimiz yemekten, içtiğimiz içkiye kadar herşeyimizi paylaşır olduk sosyal medyada.Ama dikkat edin bazı bilgiler paylaşılmak için değildir.

İnternet Güvenliği için Dikkat

Doğum gününüz, annenizin kızlık soyadı, evcil hayvanınızın ismi ve bunlara benzer kimliğinizle alakalı bilgileri paylaşmamaya özen gösterin.

Çünkü bu bilgiler genelde şifrelerinizi belirlerken sizin için temel belirleyiciler oluyor. Aynı zamanda banka hesaplarınıza erişim içinde gerekli olan bu tarz bilgileri herkesin bilmemesinde fayda var.

Sosyal Medya en iyi Nasıl Kullanılır?

2. Virüs Programınızın Güncelliğinden Emin Olun

Evinizin kapısını kitlemeden sokağa çıktığınızı sanmıyorum. O zaman bilgisayarınızın güvenlik kalkanları devreye sokmadan internete girmemeniz gerektiğininde farkında olmalısınız.

İnternet Güvenliği için Dikkat

Her zaman için güncel programlar kullandığınızdan emin olun. Aynı zamanda düzenli olarak virüs taraması yapmanızda faydalı olacaktık.

Virüs programınızın sadece güncel olması elbette yeterli değil. Onun önerilerini göz ardı etmemeniz de bir o kadar önemli. İnternetten birşey indirirken virüs programınız sizi uyarıyorsa ona bir kulak vermenizde fayda var.

2016’nın En İyi AntiVirüs Programları

3.Güçlü Parolalar Kullanın

Parolalarınız evinizin anahtarları gibidir. Nasıl anahtarlarınızı insanların kolay ulaşabileceği yerlerde saklamıyorsanız, parolalarınızı da kolay tahmin edilebilir şekilde düzenlemeyin.

Tahmin etmesi zor, farklı karakterleri, sayıları ve harfleri içeren şifreler oluşturun.

İnternet Güvenliği için Dikkat

Mümkünse bu parolaları oluştururken doğum gününüz, isim soyadınız gibi kolay tahmin edilir bilgiler kullanmamaya özen gösteriniz.

Elbette karmaşık bir parola koyacağım derken, kendinizin bile hatırlayamayacağı kadar tuhaf parolalar kurgulamayın.

Hesaplarınız için Güçlü Şifre Nasıl Oluşturulur?

4. Sağduyunuzu Kullanın

İnternet aleminde en çok karşımıza çıkan şeylerden biri de bir anda ekranda beliriveren ‘1 milyon dolar kazandınız’ yazıları.

İnternet Güvenliği için Dikkat

Bir an için çok mutlu olabilirsiniz, ancak aman dikkat! Sizce bu gerçek olabilir mi?

Karşınıza çıkan bu tarz bağlantılara tıklamayın ve bir anlık heyecanınıza yenilmeyin.

Fidye Yazılım Nedir, Nasıl Korunulur?

5. Telefonunuza Şifre Koyun

Günümüzde cep telefonlarıyla banka hesaplarımızı yönetebiliyor, online haberleşme kanallarıyla her türlü bilgimizi paylaşabiliyoruz. Cep telefonlarımız bu kadar fazla bilgiyi içerir hale gelmişken onları da koruma altına almamız gerektiği göz ardı edilemeyecek bir gerçek.

İnternet Güvenliği için Dikkat

O yüzden cep telefonlarınıza şifre koymanızda fayda var. Aynı zamanda cepten bankacılık uygulamalarınıza da her kullanımda size şifre soracak şekilde ayarlamanız da oldukça önemli.

Akıllı Telefon Güvenliği için Yapmanız Gereken 10 Şey

6. Mailinize Her Gelen Dosyayı Açmayın

Bilgisayarın başına oturduğunuzda sabahları en zorlayıcı şeylerden biri farklı yerlerden gelen mailleri temizlemek oluyor çoğu zaman. Bu karmaşanın içinde tanımadığınız birinden gelen dikkat çekici bir mail ve o mailin içindeki dosyaya tıklamanız sonucunda bilgisayarınız bir anda kötü niyetli kişilerin kontrolüne açık hale gelebilir.

İnternet Güvenliği için Dikkat

Unutmayın küçükken bizlere sokakta bir yabancı bize şeker verirse almamamız tavsiye edilir. Günümüzde de tanımadığınız birinden gelen bir dosyayı açmamak çok hayırlı olabilir.

Açmamanız Gereken e-mailler!

7. İnternet Sitelerinin URL’lerini kontrol edin

İnternet sitelerinin de sahtesi olabileceğini biliyor muydunuz?

Oldukça becerikli olabilen hackerlar düzenli olarak kullandığınız sitelerinin sahtesini yapabilir ve bu siteler aracılığıyla sizin şifre bilgilerinizi çalabilirler. Her zaman kullandığınız bir sosyal ağ sitesi ve ya fatura ödemelerinizi yönettiğiniz bir bankanın internet sitesine giriş yaptığınızı sanarken, aman diyeyim onlara en gizli bilgilerinizi vermeyin.

İnternet Güvenliği için Dikkat

Bunun önüne geçmek için yapmanız gerekense kullandığınız sitenin URL’sine dikkat etmek. Eğer anormal bir durum varsa yavaşça mouse imlecini sağa doğru götürün ve sayfayı kapatın.

Gördüğünüz gibi sadece ufak önlemler alarak sanal dünyada kendinize güvenli bir alan yaratabilirsiniz.

İnternette Güvenli Dolaşmak için Tüyolar

Yorum Yap

Yorum Yap