İnternete Daha Hızlı Bağlanmanın 6 Yolu

İnternete Daha Hızlı Bağlanmanın 6 Yolu

Merhaba arkadaşlar. İnternete daha hızlı bağlanmanın 6 yolu yazımızda kablosuz internet hızını arttırmak için nelere dikkat etmeniz gerektiğini anlatacağız.

İnternete Daha Hızlı Bağlanmanın 6 Yolu

Evde veya ofiste kullanılan Wi-Fi bağlantısının kalitesi çok önemlidir ve bu kaliteyi korumak ve İnternete daha hızlı bağlanmak için uymamız gereken bazı kurallar vardır. 

1 Modemi doğru yere yerleştirin!

Kablosuz bağlantıyı dağıtan modem veya router ile internete bağlanan cihaz arasında ne kadar çok duvar, kapı veya bunun gibi eneller bulunursa sinyal kaliteside o kadar etkilenir. Bu tarz engelleyiciler bağlantıda gecikmelere, veri kayıplarına ve hız düşüşüne neden olur.

İnternete daha hızlı bağlanmak için modeminizin açıklık bir yerde bulunmasını ve mümkünse yüksek bir alana yerleştirilmiş olmasını sağlayın.

2 Antenin yönünü değiştirin!

Yavaş internet çözümü için modemin üzerindeki antenlerin açılarını değiştirerek sinyal kalitesiniölçümleyebilirsiniz.  Modemlerde daha iyi bağlantı için antenlerin dik durması genel kuraldır.

İnternete daha hızlı bağlanma için modeminizde 2 anten varsa bunları sırayla sağa ve sola 45 derecelik açıyla kaydırarak sinyal iyileştirme çalışmaları yapabilirsiniz.

3 Kanal seçimini doğru yapın!

Evinizin veya iş yerinizin etrafında sizin gibi birçok kişi kablosuz bağlantı kullanıyor olabilir. Kablosuz ağların yapısı gereği bu sinyallerin birbirlerini etkilemesi doğal bir sonuç olacaktır.

Normalde çoğu modem ve dağıtıcı kablosuz ağ kanalını otomatik olarak seçme özelliğine sahip. Ancak etrafta çok sayıda bağlantı varsa bu sorun oluşturabiliyor. Bu aşamada genel geçer kural; bulunulan alanda daha az kullanılan kanalı seçerek bu kanaldan daha pürüzsüz Wi-Fi yayını almaktır.

Bu iş için WifiInfoView adlı programı kullanabilirsiniz. Kablosuz ağ kanalını değiştirmek için kablosuz modeminizin veya dağıtıcınızın ayarlar paneline giriş yapmanız gerekiyor. Bu işi nasıl yapabileceğinizi modem veya dağıtıcınızın kullanım kılavuzundan öğrenebilirsiniz.

4 Operatörünüzün size doğru hızı verdiğinden emin olun!

İnternet hattını satın alırken yapmış olduğunuz sözleşmedeki hızlar ile size sunulan hizmetteki hızı karşılaştırın. Bunu internet hız testleri ile yapabilirsiniz. Eğer sözleşmenizin altında bir hız değeri ile karşılaşırsanız hemen çağrı merkezi ile irtibata geçmenizde ve size taahhüt edilen hızı sağlamalarını istemeniz gerekir.

İinternet hız testi yaparken doğru sonuca ulaşmak için bazı dikkat edilmesi gereken noktalar vardır. İnternet hızımı nasıl anlarım, En iyi internet hız testi nasıl yapılır bilmiyorsanız aşağıdaki ilgili yazımıza bakabilirsiniz.

5 Bağlantınızı olumsuz etkileyecek cihazlara dikkat edin!

Evimizde yada çalışma ortamımızda bir çok teknolojik alet kullanmaktayız. Kablosuz telefonlar, mikrodalga fırınlar, bebek telsizleri yada sinyal yayan diğer elektronik cihazlar etrafa çeşitli frekanslarda sinyaller yaymaktadırlar ve sinyallerin birbirine karışmış olması muhtemeldir. İnternete daha hızlı bağlanma  için bu tür cihazların modemlerden yada modemin bu cihazlardan uzak durumda konumlandırılması gerekir.

6 Modemin yazılımını güncelleyin!

İster kablosuz modem, ister kablolu modem, ister dağıtıcı veya Access Point ya da ethernet kartları olsun en güncel sürücülerini veya firmware yazılımlarını kullanmanız internet bağlantı hızı problemlerinizi çözmenizi sağlayabilir.

Sosyal Medyada Paylaşın:
Kaynak:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Yorum yazmak için giriş yapmalısın
Sitemizde bilgisayar ve akıllı telefon kullanıcılarının sık karşılaştığı sorunlara ait çözümleri bulabilirsiniz.