İnternetimi Kaç Kişi Kullanıyor?

İnternetimi Kaç Kişi Kullanıyor?

Bu yazımızda Wi-fi ağımda kimler var, kablosuz ağa kim bağlanmış, internetimi kaç kişi kullanıyor, bunları  nasıl görebilirim sorularını cevaplayacağız.

İnternetimi Kaç Kişi Kullanıyor?

Kablosuz internetin (Wireless bağlantı) iyi korunmadığı zamanlarda dezavantajları da var. Wireless sinyalinin ulaştığı yerlerde bulunan herkes teoirik olarak ard arda denemelerin ardından kablosuz ağınıza sızabilir. Aslında kablosuz bağlantınız iyi korunmazsa bunu başarmak çok basittir. Hatta iyi korunan kablosuz internetlere bile gizli gizli çaktırmadan girilebiliyor.

Evde kullanmış olduğumuz modemimize kimlerin bağlı olduğunu görebilmek aslında düşündüğümüz kadar zor değildir. Wifi ağımda kimler var diyerek böyle bir problem ile karşılaşıp birilerinin ağınızı kullandığından şüphe ediyorsanız basit adımlarla İnternetime Kimler Bağlanmış öğrenebilirsiniz.

Modem ara yüzünü kullanarak Wi-Fi’a bağlı olanları görmek kullanmak

Genellikle tüm modem ara yüzleri birbirine benzer. Ben bu yazımda TP-Link modemi kullanarak anlatım gerçekleştireceğim. Modem web interface sayfasına ulaşmak için bilgisayarınızın IP adresini öğrenmeniz gerekir. Bu da standart olarak 192.168.1.1 dir. (Bakınız: Modem Arayüzüne Nasıl Girilir?)

Wifi Ağımda Kimler Var, İnternetime Kimler Bağlanmış

1 Bu adresi tarayıcınızın adres satırına yazıp enter tuşuna basın.

2 Kullanıcı adı ve şifrenizi girin. Karşımıza şifre veya kullanıcı adı ve şifre ekranı gelir. Eğer şifrenizi daha önce değiştirmediyseniz sadece şifre istiyorsa hiçbir şey yazmadan Tamam deyip geçebilirsiniz.

3 Kullanıcı adı ve şifre istiyorsa ve TTNET kampanyalı bir cihaz kullanıyorsanız kullanıcı adına admin, şifre kısmına ttnet yazarak modem arayüzüne giriş yapabilirsiniz. Eğer kullanıcı adı ve şifrenizi bilmiyorsanız tüm modelerin arayüz şifrelerini yazdığımız Modem Arayüz Şifreleri   yazımız size bu konuda yardımcı olacaktır.

4 Karşınıza web ara yüzü çıkacak.Üst menüden Durum menüsüne tıklayın

Wifi Ağımda Kimler Var, İnternetime Kimler Bağlanmış

5 Cihaz bilgisi altında “Mevcut Bağlı Kablosuz İstemci Sayısı” kısmında bağlı olan cihaz sayısını görebilirsiniz.

Wifi Ağımda Kimler Var, İnternetime Kimler Bağlanmış

Şu an ben modemime kullandığım bilgisayar vasıtasıyla bağlandığım için cihaz sayısı 1 görünmekte.Sayfa otomatik olarak yenileniyor.Hemen cep telefonunuzla da bağlanarak sayının iki olduğunu ve iki farklı MAC adresinin çıktığını göreceksiniz.

Harici program kullanarak Wi-Fİ’a bağlı olanları görmek

Bilgisayar yada akıllı telefonunuza kuracağınız yardımcı programlar ile Wifi Ağımda Kimler Var, İnternetime Kimler Bağlanmış görebilirsiniz.

Bilgisayarlar için Wi-Fi Kim Kullanıyor Programı

Bilgisayarda kablosuz internetinize bağlananları görmek için wireless network watcher programını kullanabilirsiniz.

wireless network watcher kablosuz veya kablolu ağda bağlı olan araç ve bilgisayarları anlık olarak tarayan küçük boyutlu, üstelik kullanımı pratik ve ücretsiz bir programdır.

.:: Wireless Network Watcher İndir ::.

Program kablosuz ağınıza bağlantı kurmuş her bilgisayar ve aygıt için: IP adresi, MAC adresi, ağ kartını üreten şirketi ve opsiyonel olarak bilgisayar adı gibi bilgileri göstermektedir.

Wifi Ağımda Kimler Var, İnternetime Kimler Bağlanmış

Android ve IOS için Wi-Fi Kim Kullanıyor Programı

Android ve IOS cihazlara kurabileceğiniz Fing uygulaması ilede wifi ağına bağlananları cep telefonunuzdan kontrol edebilirsiniz.

Fing uygulamasını telefonunuza aşağıdaki linklerden indirebilirsiniz.

Fing - Network Tools
Fing - Network Tools
Developer: Fing Limited
Price: Free
Fing - Network Scanner
Fing - Network Scanner
Developer: Fing Limited
Price: Free

Uygulama, ağınıza bağlanan cihazların MAC adreslerine kadar birçok bilgiyi karşınıza çıkarıyor.

Engelleme işlemini mobil uygulama üzerinden yapamıyorsunuz, uygulama size ağınıza bağlanan cihazların MAC adreslerini görmenizi sağlıyor. Bu adresi kullanıp tarayıcınız üzerinden modem ayarlarının arayüzüne giriş yaparak engelleme işlemini rahatlıkla yapabilirsiniz.

1Öncelikle tarayıcınızda boş bir sayfa açıp 192.168.1.1 ya da 192.168.2.1 rakamlarını yazıp giriş yapıyorsunuz.

2Daha sonra karşınıza aşağıdaki gibi bir görsel çıkacak, ‘İstemci Listesi’ yazısının bulunduğu kısma tıklıyorsunuz. Eğer kullanıcı adı ve şifrenizi bilmiyorsanız tüm modelerin arayüz şifrelerini yazdığımız Modem Arayüz Şifreleri   yazımız size bu konuda yardımcı olacaktır.

Wifi Ağımda Kimler Var, İnternetime Kimler Bağlanmış

3Karşınıza aşağıdaki gibi bir ekran gelecek. Buradan ağınıza bağlanan cihazlara ait IP ve MAC bilgilerini göreceksiniz.

Wifi Ağımda Kimler Var, İnternetime Kimler Bağlanmış

4Sağ taraftaki Ağ > Kablosuz Yerel Ağ kısmına girdikten sonra üst taraftaki MAC Filtre’ye tıklayıp ‘Reddet’ diyorsunuz. Daha önce kopyaladığınız MAC adresini kırmızıyla işaret edilen kısma yapıştırıp Uygula diyerek işlemi sonlandırıyorsunuz. Bütün işlemler tamam, ağınızı kullanan kişi bundan sonra Wi-Fi bağlantınızı kullanamayacak.

Wifi Ağımda Kimler Var, İnternetime Kimler Bağlanmış

Yorum Yap

Yorum Yap