İnternette İz Bırakmadan Gezinme Nasıl Yapılır ?

İnternette İz Bırakmadan Gezinme Nasıl Yapılır ?

İnternette İz Bırakmadan Gezinme Nasıl Yapılır ? İnternette güvenli gezinme mümkün mü? İnternette güvenli gezinme programları nelerdir?

İnternet artık hayatımızın vazgeçilmesi. Akıllı trelefonlar sayesinde neredeyse günümüzün tamamını internette geçirebiliyoruz.İnternette tıkladığımız her sayfada bir iz bırakıyoruz. İnternet sayfalarında gezinirken bıraktığımız bu izleri internet firmaları bir araya getirip reklam firmalarına satarak bu yolla büyük paralar kazanıyorlar.

O zaman internette gezinirken iz bırakmamak yada internette bıraktığımız izleri silmek mümkün mü? İnternette İz Bırakmadan Gezinme Nasıl Yapılır ?

İnternette İz Bırakmadan Gezinme Nasıl Yapılır ?

İnternette İz Bırakmadan güvenli Gezinme için bir çok yöntem var. Ancak biz bunlarda kolayca uygulayabileceğiniz 3’ünü sizler için derledik.

1# Tarayıcınızdaki Gizli modu kullanın

İnternette İz Bırakmadan Gezinme Nasıl Yapılır ?

Eğer internette dolaşırken gezdiğin sayfaların indirdiğin dosyaların görünmesini istemiyorsan, surf yaparken gizli moda geçip o şekilde gezinmelisin. Gizli modda gezilen siteler web tarayıcısı tarafından kaydedilemez ve rahat rahat dolaşmaya olanak verir. Dolaşmak istediğiniz sayfaların gizlice görüntülenebileceği bu mod bir çok kişiyi ufak sürtüşmelerden korumaktadır.

Gizli modda açılan pencere içerisinde gezinti yaparken dikkat edilemsi gereken bir husus da bulunmakta.  Bu mod yalnızca ziyaret etkinliğinin kayıt edilmemesini sağlar. İnternet servis sağlayıcınız, eğer iş yerinden giriliyorsa işveren, yada ziyaret edilen sitelerin kendisi seni görmeye devam edecektir. Bu engellenemez. O yüzden gezinirken bunları da aklında tutmanda fayda var.

2# Kimliğinizi gizlemenin en iyi yolu : VPN

İnternette İz Bırakmadan Gezinme Nasıl Yapılır ?

VPN sadece sansürü aşmak için kullanılan bir araç değil. Kısaca VPN, bağlantınızı güvenli hale getirir ve herhangi bir ağa bağlanırken sizin bağlantınızı şifreler ve kimliğinizin bulunamamasını sağlar. Özellikle herkese açık Wi-Fi noktalarında VPN kullanmanın faydası var.

Dahsı için Neden VPN Kullanmalısınız  yazımıza bakabilirsiniz.

> En iyi 5 Ücretsiz VPN Uygulaması

3# “Tor” ve benzeri tarayıcılar kullanabilirsiniz.

İnternette İz Bırakmadan Gezinme Nasıl Yapılır ?

Tor (The Onion Routing) Browser, web üzerinde kullanıcının arkasında iz bırakmadan gizli bir şekilde sörf yapmasını sağlayan bir web tarayıcı.

Programın mantığı oldukça basit. Tor sizi doğrudan internet sitelerine bağlamak yerine, birden fazla bağlantı arasında yerinizi değiştiriyor ve bu şekilde anonim kalmanızı sağlıyor. Tor Browser’dan kullanıcı bir siteye bağlanmaya kalkıştığı anda en az 5 server üzerinden istek gönderilir. Bu istek tek tek tüm serverlarda değerlendirilir.

Tüm bu önlemlerle bile dikkatli olmanız gerekiyor. Örneğin web sitelerine kredi kartı numaranızı, telefon numaranızı vermemek yerinde olacaktır. Daha ayrıntılı bilgi için Tor Browser Nasıl Kullanılır  yazımıza bakabilirsiniz.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

64 yorum

  1. Allah ne muradın varsa versin tuttuğun altın olsun eyw çok sağol bitanesin

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?