IOS 10.3’te Yeni Neler Var?

IOS 10.3'te Yeni Neler Var?

Yeni yayınlanan IOS 10.3 güncellemesi ile birlikte IOS cihazlar bir çok yeniliğe kavuştu. IOS 10.3’te Yeni Neler Var, ne gibi özellikler geldi yazımızda değineceğiz.

Bazı IOS cihazlarda 10.3 sürüm güncellemesi yüklenememekte.  Buradaki yazımızda iOS 10.3 Güncelleme Yapmıyor Sorunu ve Çözümü’nü anlatmıştık.

IOS 10.3’te Yeni Neler Var?

IOS 10.3 yenilikleri başıklar halinde aşağıdaki gibidir;

 • AirPods’umu Bul özelliği eklendi.
 • Uluslararası Kriket skorları için Siri desteği
 • Safari  uygulamasına 3D özelliği katacak Reduce Motion eklendi
 • Ayarlar uygulamasında önemli kullanıcı güvenliği bölümü eklendi.
 • APFS adı verilen yeni Apple Dosya Sistemi geliştirildi.
 • Müzik uygulaması gibi, Podcast uygulaması eklendi
 • Geliştiricilerin  yorumculara cevap verebileceği yeni bir sistem getirildi.
 • CarPlay durum çubuğu ile medya, iletişim ve seyahat için yeni kısayollar getirildi.
 • CarPlay Müzik uygulamasındaki parçalar için yeni bir kısa yol eklendi.
 • Haritalarda ki Hava durumu bilgileri için 3D touch özellikleri, saatlik bilgiler eklendi.
 • Cihazlarınız araasında film kiralama ve izleme özelliği
 • AppleID hesap bilgileri için yeni ayarlar
 • Haritalara parkedilmiş araç özelliği eklendi
 • Takvimlere istenmeyen davet silme özelliği eklendi.
 • Home uygulaması için yeni anahtarlama özellikleri eklendi.
 • Konum bilgilerini sıfırladıktan sonra Haritalar’da şu anki konumunuzu yanlış gösteren bir hata giderildi.
 • Telefon, Safari ve Mail için VoiceOver stabilitesi artırıldı.

Dilerseniz yeni gelen bazı özelliklerin detaylarına bakalım.

Uygulama animasyonları ; Uygulamalar açılıp kapanırken görünen uygulama ön izlemeleri biraz küçültülmüş. Ayrıca uygulama ön izlemelerinin kenarları yuvarlak olmuş.

Apple kimliği profili;  Ayarlar uygulamasının en üstünde “Apple kimliği” profil seçeneği var. Oturum açtığınız tüm cihazlar da dahil olmak üzere tüm Apple kimliği bilgilerini gösteriyor. Ayrıca iCloud, iTunes ve App Store ve Aile Paylaşımı bağlantıları var.

iCloud depolama alanı gösterimi ;  Yeni Apple kimliği ayarlarının iCloud bölümünde, iCloud depolama alanının nasıl kullanıldığına dair görsel bir döküm var. Fotoğrafların, iCloud yedeklerinin ne kadarını kullandığını daha net bir şekilde görebilirsiniz. Yeni depolama seçeneğine dokunduğunuzda, standart iCloud yönetim seçenekleri açılıyor. Bu bölüm aynı zamanda iCloud’u kullanan Anahtarlık, iPhone’umu Bul ve iCloud Yedekleme ayarlarını içeren tüm uygulamaları listeliyor.

AirPods’umu Bul;  Bir süre önce, kaybolan AirPods’u bulmak için AppStore’dan yayınlanan bir uygulama Apple tarafından sebep belirtilmeden mağazadan kaldırılmıştı. Apple’ın uygulamayı kaldırma sebebi iOS 10.3 ile gelen AirPods’umu bul özelliği. Artık iPhone’umu Bul uygulamasının içinden kaybolan AirPods’u bulmak mümkün.

Bu özellik sayesinde AirPods’un Bluetooth üzerinden bir iOS cihazına bağlandığı son bilinen yerin kaydı tutuluyor. Kullanıcıların kayıp bir AirPod’u bulmak için bir ses çalmasını sağlıyor

Uyumsuz uygulamalar listeleniyor özelliği ;  Apple’ın iOS 10.3’e eklediği özellik sayesinde artık uzun süredir güncellenmeyen uygulamalar listeleniyor. Böylece cihazınızı yavaşlatan yada iOS’un son sürümü ile çakışma yapabilecek uygulamaları kolayca tespit edip silmenizin önü açılmış oluyor.

SiriKit;  Üçüncü parti uygulamaların Siri’ye erişmesini sağlayan SiriKit, Siri’nin faturaları ödeme, ödemelerin durumunu kontrol etme ve Uber gibi hizmetlerden gelecekteki seyahatlerini planlamak için kullanılabilecek yeni özelliklerle güncelleniyor.

CarPlay; EV şarj istasyonlarının bulunduğu yeri gösteren ve en son kullanılan uygulamaları başlatan kısayollar ile güncellendi.

Haritalar ; Harita uygulamasında, hava durumunu ve mevcut konumunuza ilişkin hava koşullarıyla ilgili diğer ayrıntıları görmek için hava durumu 3D Touch desteği sunuluyor.

HomeKit ; HomeKit, programlanabilir ışık anahtarları desteğine kavuştu.

Apple Dosya Sistemi; iOS 10.3 kurulurken, iPhone’un dosya sistemi Apple File System (APFS) kullanacak şekilde güncelleniyor. Apple, yeni güncellemeyi indirmeden önce bir yedekleme yapmanızı öneriyor. Geçen yıl WWDC’de duyurulan APFS, Flash / SSD depolama alanı için optimize edilmiş.

Uygulama ikonu değişiklikleri ; Geliştiriciler artık uygulama ikonlarını istedikleri zaman herhangi bir güncelleme ile değiştirebilirler.

iPad klavyesi ; iOS 10.3’te  9.7 inç veya daha küçük bir iPad’de kullanılabilen, tek elle kayan, gizli bir iPad klavye düzeni ayarı var. Geliştirici Steve Troughton-Smith tarafından keşfedilen özellik şu anda kullanılamıyor.

Yararlanılan Kaynak : SDN – ShiftDelete.Net

] }

1 Yorum

kerremcan  -  26 Kasım 2019 / 21:37

çok teşekkürker..sayenizde sıkıntı bitti…

Başka Yazı Yok

Kayıt Ol

Zaten üye misiniz? Giriş Yap

Giriş Yap

Henüz üyeliğiniz yok mu? Kayıt Ol