Akıllı Telefon

iOS 11 Şarj Sorunu Nasıl Çözülür?

IOS 11 güncellemesi ile beraber bazı IOS 11 cihazlarda şarj sorunu meydana gelmeye başladı. Peki iOS 11 Şarj Sorunu Nasıl Çözülür?

Bazı iPhone kullanıcıları açısından iOS 11 güncellemesi ile birlikte pil sorunu gözlemleniyor. iOS 10.3.3 sürümünde 6-7 saat kullanım süresi sunan iPhone modellerinin iOS 11 ile 3-4 saat pil kullanım süresi sunmaya başladığı bildirilmekte.

Özellikle iPhone 6S ve iPhone 6 varyasyonlarında görülen pil sorunu, 25% kalan pil şarj durumu, azalmasına rağmen yüzdelik kısımı düşmüyor ve iPhone modelleri ani kapanmalar yaşıyor. Bir diğer taraftan elbette standart bir iOS güncelleme sorunu: aşırı pil tüketimi.

iOS 11 Şarj Sorunu Nasıl Çözülür?

Aşağıdaki yöntemleri deneyerek iOS 11 Şarj Sorunu ‘nu yeni bir güncelleme yayınlanana kadar bir nebzede olsa çözebilirsiniz.

iPhone’u Yeniden Başlatın

İlk yöntem komik gelebilir ancak çoğu iPhone kullanıcısı cihazını yeniden başlatma gereği duymuyor. Basit bir yeniden başlatma işlemi, cihazı kendine getirebilir.

Uygulamaların Pil Kullanım sürelerini kontrol edin

Ayarlar – Pil menüsüne giderek Pil Kullanımı kısmında son 24 saate ait istatistikleri gözden geçirmenizde fayda var. Uygulamaların üzerine dokunarak kullanım sürelerini görün ve az kullanmanıza rağmen pili çok tüketen uygulamaları acımadan telefonunuzdan kaldırın.

 

Titreşimi Kapatın

Gün içinde fazla arama gerçekleştiren, mesaj alan biriyseniz titreşim ayarını gözden geçirmenizde fayda var. Ayarlar – Sesler altında Titreşim için yaptığınız ayar çok önemli. Titreşim, güç gerektiren bir şey olduğundan her yeni mesaj, arama pil tüketimini beraberinde getirecektir. Telefonunuzu sadece sessize aldığınızda titremesini sağlamanız yeterlidir.

 

Otomatik Parlaklığı Kapatın

Otomatik parlaklık, güneşin yoğun olduğu bir günde veya karanlıkta ekran parlaklığını ayarlamakla uğraşma derdinden kurtaran güzel bir özellik. Ancak bazen nedensizce çalışmıyor. Otomatik parlaklığı kapatmak yerinde olacaktır. iOS 11’de parlaklık Denetim Merkezi’nde kaydırma hareketiyle basitçe ayarlanabiliyor.

 

Uyandırmak İçin Kaldır özelliğini aktifse Kapatın

Uyandırmak için kaldır özelliği, herhangi bir tuşa basmadan ekranın açılmasını sağlayan güzel bir özellik ancak çok hassas çalışıyor. Telefonu her kaldırışınızda ekranın otomatik olarak açılmasını istemiyorsanız, Ayarlar – Ekran ve Parlaklık menüsü altından Uyandırmak İçin Kaldır’ı kapatabilirsiniz.

 

Arka Plan’da çalışan uygulamaları Kapatın

Arka Planda Uygulama Yenileme, düşük güç modundayken zaten aktif olmuyor ancak normalde açıkça telefonun pilini oldukça tüketiyor. Ayarlar – Genel – Arka Planda Uygulama Yenile menüsü altından komple katabilir veya sadece sıklıkla kullandığınız uygulamalar için açabilirsiniz.

 

Animasyonlu Duvar Kağıdı kullanmayın

iOS 11’de iPhone 6s ile gördüğümüz 3D Touch destekli duvar kağıtları kaldırıldı; yerine hareketsiz onlarcası eklendi. Eğer animasyonlu duvar kağıdı kullanıyorsanız veya sabit ancak perspektifi açık şekilde bir duvar kağıdı arka planı süslüyorsa hareketsiz yapmanızda fayda var.

 

Açıksa Fitness Takibini Kapatın

iPhone’un yardımcı hareket işlemcisi bildiğiniz üzere adımlarınızı ve diğer aktivitelerinizi takip etmek için var. Sağlık uygulamasına girdiğinizde bu verileri görebilirsiniz. Telefonunuzu adım sayar olarak kullanmıyorsanız Ayarlar – Gizlilik – Hareket ve Fitness yolunu izleyin, Fitness Takibi’ni kapatın.

 

Düşük Güç Modunu Açın

Düşük güç modunun cihazın performansını etkilediği söylense de gerçekte böyle değildir. iPhone’unuz, belli bir pil düzeyine geldiğinde otomatik olarak kendini bu moda alarak size ekstra birkaç saat kazandırır. Düşük güç modunu her daim açık bırakarak normal kullanımdan daha uzun süreler elde edebilirsiniz. iOS 11’de düşük güç modu ayarı doğrudan Denetim Merkezi’den yapılabiliyor.

 

Uçak Modunu Açın

Telefonun zor çektiği bir konumdaysanız sinyal alımı için cihaz kendini zorlayacak; bu da pilin tükenmesine yol açacaktır. iPhone’unuzu Uçak Modu’na alarak bu işkenceye bir son verebilirsiniz.

 

Gereksiz Widget’ları Kaldırın

Widget ekranını açıp oradaki uygulamalara bakmanızda yarar var. Gereksiz yere arka planda çalışan her widget, pil tüketimi demek. (Widget’ları görmek için kilit ekranında sağa kaydırın. Düzenlemek için de bu ekranda en aşağıya inip Düzenle’ye dokunun, kullanmadığınız widget’ı kırmızı çembere dokunarak kaldırın.)

 

Fabrika Ayarlarına Döndürün

Genel – Ayarlar – Sıfırla – Tüm Ayarları Sıfırla’ya dokunarak iPhone’unuzu fabrika ayarlarına döndürün.

 

Sürüm Düşürme (Downgrade):

Bir alt sürüm olan iOS 10.3.3’ün imzaları hala açıksa sürüm düşürme (downgrade) işlemini uygulayın. (Nasıl yapıldığını iOS 11’den iOS 10’a Dönüş Nasıl Yapılır? yazımızdan öğrenebilirsiniz)

 

Powerbank kullanabilirsiniz.

El çantası veya sırt çantasıyla gezinen biriyseniz bir seçeceğiniz daha var: Powerbank veya bataryalı (şarjlı) kılıf. Powerbank Alırken Nelere Dikkat Etmeliyiz? Powerbank seçimi nasıl yapılmalı buradaki yazımızda bu konuda bilgi alabilirsiniz.

İlgili Yazılar

Kayıt Ol

Zaten üye misiniz? Giriş Yap

Giriş Yap

Henüz üyeliğiniz yok mu? Kayıt Ol