IOS 11’de yeni Fotoğraf ve Video Formatı Nasıl Aktifleştirilir?

IOS 11’de yeni Fotoğraf ve Video Formatı Nasıl Aktifleştirilir?

IOS 11’de yeni Fotoğraf ve Video Formatı ile çekeceğiniz fotoğraf ve videoların yarı yarıya daha az yer kalamasını sağlayabilirsiniz.

IOS 11 güncellemesi ile birlikte iPhone 6s ve üzeri cihazlara Yüksek verimli fotoğraf formatı (High Efficiency Image Format HEIF) ve yüksek verimli video formatı (High Efficiency Video Format HEVC) adında yeni fotoğraf ve video formatları eklendi.

Bu formatlar sayesinde kaliteden ödün vermeden fotoğraf ve videolar sıkıştırılıyor ve depolama alanında tasarruf sağlanıyor.

Ancak bu formatlar kullanıcıya ön tanımlı olarak sunulmuyor ve bu özeeliği kendinizin etkinleştirmesi gerekiyor. Peki IOS 11’de yeni Fotoğraf ve Video Formatı Nasıl Aktifleştirilir?

IOS 11’de yeni Fotoğraf ve Video Formatı Nasıl Aktifleştirilir?

Öncelikle bu özelliğin sadeceiPhone 6s ve sonrası iPhone modellerinde yer aldığını belirtelim.

IOS 11’de yeni Fotoğraf ve Video Formatı  HEIF ve HEVC formatlarını kullanmak için;

Ayarlar>Kamera>Biçimler bölümünden Yüksek Verimlilik seçeneğini aktif edin.

IOS 11'de yeni Fotoğraf ve Video Formatı Nasıl Aktifleştirilir?

Örneğin standart formatla çekilen fotoğraf 3.5 MB yer kaplıyorken, yeni formatlar ile çekilen fotoğraf 800 KB yer kaplayor.

Ancak bu yeni fotoğraf formatını her cihazda görüntüleyemezsiniz. Bunun için formatı tekrar  jpeg’e çevirmeniz gerekmektedir. Buradaki linkte bulunan online site ile HEIC  formatını JPEG’e çevirebilirsiniz. HEIC formatlı fotoğraflaı siteye gönderin ve JPEG çıktılarını alın. Hepsi bu kadar…

IOS 11’de yeni Fotoğraf ve Video Formatı Nasıl Aktifleştirilir yazımız sona erdi.


Akıllı Telefonunuzla Kusursuz Fotoğraflar Çekmenizi Sağlayacak Uygulamalar ile Android ve IOS telefonunuzla mükemmel fotoğraflar yakalayabilir ve fotoğrafçılık konusunda kendinizi geliştirebileceksiniz.

Sosyal Medyada Paylaşın:
Kaynak:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Yorum yazmak için giriş yapmalısın