iOS 9 İndirirken ve İndirdikten Sonra Yaşanan Sorunlar

iOS 9 İndirirken ve İndirdikten Sonra Yaşanan Sorunlar 1

iOS 9 İndirirken ve İndirdikten Sonra Yaşanan Sorunlar

iOS 9 getirdiği yeniliklerin, güvenlik özelliklerinin ve performans iyileştirmelerinin yanı sıra kurulum aşamasına yaşanan problemleriyle de birçok spekülasyona sebep oldu. Hatta birçok kullanıcı güncellemeden sonra belli başlı problemlerle karşılaşmaya devam ettiği bilgisini de veriyor.

Elbette bu problemlerin birçoğu istatistiksel olarak önem arz etmeyen, bireysel veya anlık hatalardan oluşan cinsten. Öte yandan bu güncellemenin negatif özelliklerini öne çıkartıp süreci baltalamak isteyen rakip firmaların öne sürdüğü bir takım söylemler de işin içine girmiş olabilir. Aslında bu oknuya ilişkin bir değerlendirme yapmak şu sıralar pek doğru değil çünkü önümüzdeki sürecin, iOS 9 kullanıcılarına ne gibi sürprizler hazırladığını bilmeye imkan yok.

Bu sebepten dolayı konuyu öznel olarak ele almaktan ziyade kullanıcıların karşılaştıkları sorunlara değinerek duruma objektif açıdan bakmayı tercih ediyoruz.

İşte iOS 9 yükleme işlemini gerçekleştiren kullanıcıların karşılaştıkları problemler.

Başarısız kurulum

Büyük bir hevesle cihazınızı iOS 9’a yükseltme işlemine onay verip güncelleme başarısız ibaresiyle karşılaştınız mı? Açıkçası bir iPhone 5S kullanıcısı ve iOS 9’a çıktığı andan itibaren geçmek isteyen bir kullanıcı olarak bizzat bu uyarıyla karşılaştım.

ios-hata-mesaji

WiFi üzerinden denediğim ve başarısız olduğum ilk girişimden sonra cihazımı bilgisayarımıza bağlayıp güncellemeyi iTunes üzerinden tamamlamayı tercih ettim. Bu seferki denemede ise hiçbir sorunla karşılaşmadan cihazımı iOS 9’a güncellemiş oldum.

Saatleri bulan kurulum

Başarısız kurulum ile birlikte karşılaşılan en büyük problemlerden bir diğeri de birkaç saati bulan kurulum işlemi. Elbette bu durum tamamen WiFi performansı ile alakalı bir durum.

Cihazınızı bilgisayarınıza bağlayıp kurulumu iTunes üzerinden yaparsanız bu sorunu da büyük ölçüde atlatmış olursunuz. Elbette bilgisayarınızın internete kablolu olarak bağlı olması, kablosuz ağın yarattığı problemleri bertaraf etme açısından önemli bir detay.

3G açma/kapatma butonunun iOS 9’da olmaması

Her ne kadar bilinçli olarak yapılmış bir hamle olsa da 3G açma ve kapatma butonunun iOS 9’da kaldırılmış olması kullanıcıları hayal kırıklığına uğratan gelişmelerden biri oldu.

ios-9-indirirken-ve-indirdikten-sonra-yasanan-sorunlar

3G’yi devre dışı bırakma, genellikle cihazın pil seviyesinin düşük olduğu durumlarda bataryadaki enerjiyi biraz daha uzun süre boyunca muhafaza edebilmek için kullanılan bir özellikti. Fakat ne yazık ki iOS 9’da bu özelliğe veda edildi. Neyse ki Apple güç tasarruf modu ile bu açığı kapatacak bir hamle gerçekleştirmiş.

Kullanıcıların Silemediği Uygulamalar

Bildiğiniz gibi iOS cihazlarda uygulama silmek için ekrana bir süre basılı tutmak yeterli oluyor. Elbette silme işlemini sadece kendi yüklediğimiz uygulamalar üzerinde gerçekleştirebiliyoruz. Varsayılan uygulamalara müdahale etmek mümkün değil. Fakat iOS 9 güncellemesinden sonra kullanıcıların silemedikleri uygulamalara yenilerinin eklendiğini fark etti. Arkadaş Bul ve Wallet bu uygulamalara örnek olarak gösterilebilir.

Başka Yazı Yok

Kayıt Ol

Zaten üye misiniz? Giriş Yap

Giriş Yap

Henüz üyeliğiniz yok mu? Kayıt Ol