iOS 9’un Beğenmediğiniz Özelliklerini Kapatın

iOS 9'un Beğenmediğiniz Özelliklerini Kapatın 1

iOS 9'un Beğenmediğiniz Özelliklerini Kapatın

Apple’ın yeni iPhone’larıyla birlikte önyüklü gelen mobil işletim sistemi iOS 9, dün akşam saatlerinde tüm iPhone ve iPad modellerine sunuldu. Yeni iOS sürümü ile birlikte yeni onlarca özellik geldi. Bu özelliklerden bazıları kullanım alışkanlarımızı değiştirecek şekilde karşımıza çıktı. Biz de herkesçe beğenilmeyecek yeni özelliklerin nasıl kapatılacağına ilişkin bir rehber yazı hazırlayalım dedik. İşte iOS 9’un muhtemelen sevmeyeceğiniz 7 özelliği ve düzeltilmesi.

iOS 9 güncellemesi yayınlanmadan dikkat çeken özelliklerini sizlerle paylaşmış, sonrasında da akşam saatlerinde cihazımıza indirip yükledikten sonra ilk bakışta dikkat çeken özellikleri paylaşmıştık. iOS 9 ile sunulan yenilikler çok sayıda ve harika nitelikte olsa da bu yeniliklere sıcak bakmayan Apple kullanıcıları da var. Bu noktada iOS 9’un eski alışkanlıklarınızı değiştiren yeniliklerini nasıl devre dışı bırakabileceğinizi gösteren bir yazı hazırlamak istedik. Lafı fazla uzatmadan iOS 9’da çoğumuzun hoşuna gitmeyecek özellikleri listelemeye geçiyorum.

Spotlight’ta Siri Önerilerini Kapatma:

siri-onerileri-ios-9

Spotlight ve Siri, iOS 9’da bildiğiniz üzere harika bir ikililer. Soldan sağa çekerek ulaşabileceğiniz yeni arama ekranında dikkatinizi ilk Siri önerileri çekecektir. Bu alanda sık görüştüğünüz kişilerin listelenmesi, yeme – içme mekanlarının önerilmesi, sıklıkla kullandığınız uygulamaların çıkması gibi detayları görmek istemiyorsanız bu özelliği kapatmanın çok basit bir yolu var. Ayarlar – Genel Spotlight Arama menüsü altında bulunan “Siri Önerileri”ni devre dışı bıraktığınızda artık arama bölümünde Siri önerileri ile karşılaşmayacaksınız.

Klavye Küçük Harf Dizilimini Devre Dışı Bırakma:

klavye-kucuk-ios-9

iOS 9’u yüklediğinizde ilk dikkatinizi çekecek olan şeylerden birisi de sıklıkla kullandığınız klavye olacaktır. Klavye yeni iOS sürümünde küçük harf dizilimi ile karşımıza çıkıyor. Gözünüz tüm harflerin büyük olduğu dizilimi arıyorsa, Erişilebilirlik – Klavye menüsü altında bulunan “Küçük Harf Tuşlarını Göster”i devre dışı bırakmanız kafi olacaktır.

1 2

Başka Yazı Yok

Kayıt Ol

Zaten üye misiniz? Giriş Yap

Giriş Yap

Henüz üyeliğiniz yok mu? Kayıt Ol