IOS’ta Uygulamaların Sebepsiz Yere Kapanması Sorunu ve Çözümleri

IOS’ta Uygulamaların Sebepsiz Yere Kapanması Sorunu ve Çözümleri

Apple işletim sistemini ne kadar yenilense de kapanma sorunları yaşanmaktadır.  Cihazda kapanma sorunlarının yanı sıra mavi ekran hataları ve pil sorunları yer almaktadır. Apple kendiliğinden kapanma sorununu beyaz/siyah ekran hatası olarak tanımlamıştır. Bu sorunun çözümünü bir güncellemenin kaldırması bekleniyor. Güncelleme ile karşılaşılan kapanma sorunlarına köklü çözüm bulunacağı düşünülüyor. Uygulamalarında sürekli kapanma sorunuyla karşılaşanlar konuyla alakalı çözüm yollarını araştırmaktadır. Telefonun sürekli kapanması kullanıcıları bir hayli yorabilir. Sebepsiz yere kasma problemleri ve donma problemleriyle karşılaştıklarını söyleyen kullanıcılar için bazı önemli bilgileri paylaşmakta fayda olacaktır. Telefon donmaya başlayabilir ya da kasarak sebepsiz yere kapanabilir. Bu sorunu ortadan kaldırmak ya da azaltabilmek için bazı verilecek detayları uygulayabilirsiniz.

Önerilebilecek ilk yöntem cihazınızda kullanılmayan programın kapatılmasıdır. Açık kalan programlar cihazı bir hayli yorar. IOS’ta yer alan açık tüm programları kapatmanız durumunda programının donma sorunu bir nebze olsun azalacaktır. Böylelikle cihazınızın donarak kendiliğinden kapanması engellenebilir.

Gereksiz uygulamalarla cihazı doldurmamak gerekir.

Cihazda nasıl uygulamaların açıklığı kasma ve akabinde kapanma sorununa yol açıyorsa bu sorunu tetikleyen faktörlerden diğeri de uygulamaların sayıca fazlalığıdır. Çok sayıda fotoğraf bilgisayarı kasar. Ya da fazla sayıda video yüklenmesi cihazın donmasına neden olur. Bu tür gereksiz uygulamaların fazlalığı cihazınızı sebepsiz kapanmasına neden olacaktır. Çözüm önerisi olarak kullanmadığınız uygulamaları temizlemeniz önerilir. Telefonda bulunan programların güncellenmemesi de telefonu kasabilir.

Telefonunuz sebepsiz yere kapanıyorsa bunun sebeplerinden birisi de güncellenmeyen programlar olabilir. Telefonunuzu güncellenmeniz için yapacağınız adamları sırlamak gerekirse, cihazınızda öncelikler ayarlar bölümüne gelmeniz gerekir.

Ayarlar bölümünden genel ayarlar kısmına gelerek yazılım güncellemeleri sekmesini seçmeniz gerekir. Yazılım güncellemeleri sekmesinden güncellemeyi başlat butonunu seçerek işleme başlayabilirsiniz.

Burada güncellemeyi başlatırken dikkat etmeniz gereken önemli bir detay vardır.  Güncelleme yapabilmek için cihazınızın pil durumunu kontrol etmeniz gerekir. Cihazınızın pilinin tamamen dolu olmasına özen göstermeniz gerekir. Güncellemeler uzun süreceğinden pilinizin bitmesi işleminizi tamamlanmadan sona erdirir.

Cihazda yer alan müzik dosyalarının fazlalığı, çok sayıda depolama alanı isteyen oyunlar telefonu zorlamaktadır. Zorlamalar neticesinde telefon donabilmekte ve hatta kapanabilmektedir. Bu yüzden depolama alanı fazla olan uygulamalı silmenizde fayda var. Uygulamaları kaldırmanız için izleyeceğiniz yol ayarlar menüsüne gelerek genel ayarlar sekmesinden kullanım alanı yönet bölümüne ulaşmaktır.

Bu bölümde size sunulacak listede uygulamaların ne kadar alan kapladıklarını rahatlıkla görebilirsiniz. Uygulamaları silerek telefonunuzu rahatlatabilirsiniz. Bu aşamalardan sonuç alamadıysanız ana ekran menüsü tuşu ile kapatma tuşuna basarak cihazınıza reset atabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu