1. Ana Sayfa
  2. BİLGİSAYAR
  3. IP Adresi nedir, Nasıl çalışır?

IP Adresi nedir, Nasıl çalışır?

IP Adresi nedir, Nasıl çalışır?

IP Adresi nedir, IP Adresi nasıl çalışır, IP Adresinin kullanım amacı nedir, iç IP Dış IP nedir, IP Adresi nasıl değiştirilir,, .

IP Adresi nedir ?

IP (Internet Protocol) adresi, interneti ya da TCP/IP protokolünü kullanan diğer paket anahtarlamalı ağlara bağlı cihazların, ağ üzerinden birbirleri ile veri alışverişi yapmak için kullandıkları adrestir.

Daha basit bir tanımla IP adresi, internete bağlı olan bilgisayarların birbirleri ile iletişime geçebilmelerini sağlayan kimlik numaralarıdır. İnternet’e bağlanan her bilgisayara, İnternet Servis Sağlayıcısı tarafından bir IP adresi atanır ve internetteki diğer bilgisayarlar bu bilgisayara verilen bu adres ile ulaşırlar.

IP Adresi Nasıl çalışır?

IP Adresi dediğimizde aslında iki kavram ortaya çıkmaktadır.

Bunlardan bir tanesi yerel IP dediğimiz bir modem’den beslenen bütün sistemin (cep telefonları, dizüstü bilgisayarlar, tablet)  aldığı IP’dir. Yani bir modemin kapsamında bulunan ve bu modeme bağlı olarak internete çıkan bütün cihazlar bir yerel IP alırlar. Bu IP’nin kullanım amacı  her cihazı kimliklendirmek içindir. Bir cihaz internete çıkmak için YEREL IP almak zorundadır. Aksi halde hiçbirşekilde internete bağlanamaz. Alacağı bu yerel IP’yi ya otomatik olarak modem, kablosuz bir sistem veya bir cihaz verebilir yada manuel olarak elle IP verilir.

Bir diğeri IP türü ise internet hizmet aldığınız servis sağlayıcının (örneğin TTNET, Smile ADSL, Superonline) size verdiği IP adresidir. Bu IP adresi kullanılan her modem için 1 adet verilir. Yani 100 bilgisayarın internet bağlantısı aldığı modem 1 tane ise o sistemde 1 adet “DIŞ IP” vardır.  Bu IP’ler Dinamik (Değişken) veya Statik (Sabit IP) olabilir. Bireysel kullanıcılar genellikle Dinamik IP kullanırlar ancak isterlerse çok küçük bir ücret karşılığında Sabit IP alabilirler. Sabit IP genellikle kurumsal yapılarda kullanılan bir IP’dir.

Bireysel olarak evde kullandığınız servis sağlayacınızın size vermiş olduğu Dış IP belirli bir zaman aralığında 1 hafta-1 ay gibi değişir. Bunu internet hizmeti aldığınız firma/şirket gerçekleştirir.

IP’nin bir çok kullanım amacı bulunmaktadır. Örneğin: Dünyanın herhangi bir yerinde herhangi bir sitede suç unsuru sayılan bir şey yaptınız.  Hakkınızda bununla ilgili bir dava açıldığında IP adresiniz alınır. Telekom yada ilgili birim kullanılan DIŞ IP adresin kime ait olduğunu belirler. Eğer IP adresi bireysel kullanılan bir IP ise (ev gibi) o zaman zaten suçlu bulunur. Eğer kurumsalsa o anda loğlardan (sistemdeki kayıtlardan) kimin o sitede olduğunu tespit edilmesi istenir.


Windows yüklü bilgisayarlarda internet bağlantınızı kurmanızı sağlayan ve servis sağlayıcınız tarafından size sağlanan iP Adresi Nasıl Değiştirilir buradaki yazımızda bulabilirsiniz.