IP Çakışması Neden Olur, Çözümü Nedir?

IP Çakışması Neden Olur, Çözümü Nedir?

IP çakışması, sıkça rastlanmasa da sizi internet bağlantısından edebilen, can sıkıcı bir sorun.Bu yazımızda IP çakışması neden olur ve ip çakışma sorunu nasıl çözülür cevaplayacağız.

Sistem bir IP adres çakışması algıladı hatası aynı ağ üzerinde çok sayıda bilgisayar olması durumunda karşılaşılan bir durumdur. Bilgisayarınızın ağdaki başka bir bilgisayar ile aynı ip adresi kimliğini alması sonucunda ortaya çıkan bir hatadır.

IP Çakışması Nedir ?

IP çakışması, aynı ağdaki iki veya daha fazla cihaza aynı IP adresi atandığında oluşur. IP (internet protokolü) adresi 192.168.5.3 gibi bir dizi sayıdan oluşur ve bilgisayarınıza özel olarak atanır. Bu adres olmadan ağa bağlanamazsınız.

IP çakışması olduğunda genellikle bir uyarı veya hata mesajı görüntülenir. Sorun bazen kendiliğinden çözülse de, bu her zaman olmayabilir. IP çakışmaları genellikle yerel ağlarda (LAN) oluşur.

Çakışmalar hem statik (değişmeyen, elle ayarlanan), hem de dinamik (geçici, her seferinde tekrar atanan) IP adreslerinde yaşanabilir, ancak statik adreslerde yaşanma olasılığı daha düşüktür. Router’ların çoğu, IP adresi havuzunu yöneten DHCP (dinamik sunucu yapılandırma protokolü) sunucusuyla geldiğinden, IP çakışması yaşanma ihtimali düşmektedir.

IP Çakışması Neden Olur ?

Birden fazla bilgisayar aynı modeme ( switch -router) bağlı ve ağ kurulumu yapılırken “elle yapılandırma” yapılmadıysa ıp çakışması sorununa neden olur. (Unutmayın ıp çakışma sorunu birden fazla bilgisayar aynı ağa bağlıyken olur.

IP Çakışması Sorunu Nasıl Çözülür ?

IP çakışması sorunu 2 şekilde çözebilirsiniz.

IPConfig Komutu ile çakışma sorununun çözümü

Bu komut satırı ile birlikte IP adresini komut yolu ile otomatik olarak atama işlemini sağlamaktadır. İlk olarak Başlat > Çalıştır > CMD yazın ardından karşınıza çıkan ekrandan ipconfig/release yazıp entere basın.

Bu işlemi yaptıktan sorna bilgisayarınızın DHCP sunucusu otomatik olarak IP atama işlemini sağlayacaktır. Ardından bilgisayarınıza reset atın ve sorunun çözüldüğünü kontrol edin

İnternet Protokolü Ayarları  ile çakışma sorununun çözümü

İlk olarak Başlat > Denetim Masası > Ağ ve İnternet > Ağ ve Paylaşım Merkezi sekmesine tıklayın. Buradan “Yerel Ağ Bağlantısı” veya “Kablosuz Bağlantı” seçeneğine tıklayın. Açılan pencereden “Özellikler” sekmesine tıklayın.

ip çakışması çözümü
Aşağıda paylaşmış olduğum ekran görüntüsünde de “IP adresini otomatik olarak al” dedikten sonra tamam deyip bilgisayarınızı yeniden başlatın. Artık IP adresleriniz otomatik olarak gelmeye başlayacaktır.

ip çakışması çözümü
NOT: Eğer otomatik olarak al seçeneği işaretliyse manuel IP adresi yazmanız gerekebilir. Manuel olarak IP adresi girmek için de internet hizmetini almış olduğunuz firma ile iletişime geçmelisiniz.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Yorum yazmak için giriş yapmalısın
Sitemizde bilgisayar ve akıllı telefon kullanıcılarının sık karşılaştığı sorunlara ait çözümleri bulabilirsiniz.